A szakemberek is ellenőrizhetetlennek tartják az egyszemélyes kft.-k gazdálkodását<br/>

Vágólapra másolva!
A pártok által alapított egyszemélyes kft.-k gazdálkodása gyakorlatilag ellenőrizhetetlen: az Állami Számvevőszék nem vizsgálhatja, az APEH pedig csak a több százezer cég között ellenőrizheti működésük törvényességét. Szakértők szerint ez az egyik oka annak, hogy csaknem az összes politikai párt alapított vállalkozást. Másrészt a párttörvény könnyen kijátszható, és a pártok vállalkozásai elfogadhatnak olyan támogatásokat is, amelyeket maguk a pártok nem.
Vágólapra másolva!

Az FKGP egyszemélyes vállalkozása, az Arculat Kft. legálisan juthatott havi 800 millió forintos HM-támogatáshoz, a párttörvény ugyanis csak azt mondja ki: a pártok költségvetési szervtől nem fogadhatnak el támogatást. A jogszabály a pártok cégeire nem tér ki. Azt, hogy az Arculat Kft. - illetve a többi pártcég - pontosan mire költi pénzét, nem tudni.

- Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nem ellenőrizheti a pártok által alapított kft.-k gazdálkodását. Miután a pártok éves beszámolóiban nem kell feltüntetni az egyszemélyes vállalkozásokat, még a létezésükről is csak akkor szereznek tudomást, ha a pártok könyvelésében szerepelnek - nyilatkozta a Népszavának Szávai Tamás, az ÁSZ párt-ellenőrzési osztályvezetője. Hozzátette: a törvény szerint csak azt vizsgálhatják, hogy a pártoknak a saját vállalkozásaiktól származó bevétele csak azok adózott eredményéből származik-e. Egyébként nem jellemző, hogy a pártok cégeiktől szereznének bevételt, a vállalkozások többsége - a pártok saját bevallása szerint - veszteséges.

Szávai elmondta azt is, a pártok gazdálkodásának ellenőrzésénél gondot okoz még, hogy az éves beszámolók nem felelnek meg a számviteli törvény előírásainak. (A beszámolókról a párttörvény rendelkezik. Ez jóval előbb született, mint a számviteli törvény). Emiatt a beszámolókból - amelyet évente kell közzétenniük - nem derül ki, pontosan mennyi pénzt kaptak és mennyit költöttek a pártok a vizsgált időszakban.

Az ÁSZ ezért az összes jelentésében azt javasolja a kormánynak, hogy kezdeményezze a párttörvény módosítását, és oldják fel az ellentmondásosságokat úgy, hogy a pártok beszámolóit a számviteli törvényhez igazítják - tette hozzá az osztályvezető.

Az egyszemélyes kft.-k alapításának egyik lehetséges oka - a pártfinanszírozással foglalkozó szakértők szerint - éppen az, hogy a vállalkozások gazdálkodása gyakorlatilag ellenőrizhetetlen. Még az APEH sem vizsgálhatja a pártcégeket külön, csak a többi (több százezer) társaság között, erre pedig viszonylag ritkán kerül sor.

A MIÉP kivételével az összes parlamenti párt alapított kft.-t. A Fidesz egyetlen cégét, a Fico Kft.-t '98-ban eladta, jelenleg a pártnak nincs vállalkozása. A kisgazdák cége az Arculat Kft. Az MDF által alapított négy vállalkozás (Pecunia, Temise, Fodema, Otthon 300 Kft.) közül ma már csak a Temise Kft. működik. A legtöbb vállalkozása az MSZP-nek van: 5 működő (Concedo, a Dianthus, a Paritas, a Marker, illetve a Köz-Tér-Ház Kft.) és 4 felszámolás alatt álló cégük van. Korábban felszámoltak 9 kft.-t, 16-ot pedig eladtak. Az SZDSZ 3 cége közül a City-Ház Kft.-t eladták, a Liberior Kft. felszámolás alatt áll, feladatait a Szabad Demokrata Hírlap Kiadói Kft. vette át.

Az ÁSZ egyébként nemcsak a pártcégeket, hanem a pártokhoz közel álló alapítványokat sem ellenőrizheti. Ez azért fontos, mert sokkal több alapítvány működik a pártok "körül", mint ahány egyszemélyes kft. A pártok többsége több alapítványtól is kap támogatást, és fordítva.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 6.)