Juhász Ferenc: időhúzás folyik olajügyben<br/>

Vágólapra másolva!
Juhász Ferenc, az olajbizottság szocialista alelnöke úgy véli: nincs mérlegelési joga a legfőbb ügyésznek abban, hogy a testület rendelkezésére bocsátja-e az általuk megrendelt és 900 olajbűncselekményben eljárás alá vont cég tulajdonosainak kilétét. A politikus szerint időhúzás folyik, aminek rossz politikai üzenete van. Máté László, volt szocialista pénztárnokkal kapcsolatban a párt álláspontja az: amint az igazságszolgáltatás bármely párttagról kideríti az érintettségét, meg kell válni tőle.
Vágólapra másolva!

- Ön szerint eredményesen befejezhető az olajbizottság munkája a hátralévő hetekben?
- A rendszerező munka elvégezhető november 30-áig, ha ehhez a többség akarata megvan. A meghallgatások lehetőséget adnak az egyre világosabbá váló fő kérdések megválaszolására. Volt és jelenlegi hivatalosságokat hallgatunk meg, amelyre reményeim szerint az információk bősége lesz jellemző.
- Készítenek-e külön jelentést?
- Csak akkor, ha prekoncepciós javaslat lesz a kormánytöbbségé. Amennyiben a tényfeltáró törekvéshez visszatérnek, akkor semmi értelmét nem látja az MSZP a kisebbségi vélemény megfogalmazásának.
- Hogyan fogadja, hogy Polt Péter várhatóan nem hozza nyilvánosságra az úgynevezett ügyészségi cégtérképet, vagyis a 900 bűncselekménnyel kapcsolatba került cég tulajdonosi szerkezetét feltáró anyagot?
- Rossz üzenetnek tartom, ami fölösleges. Az úgynevezett olajháló teljes egészében a bizottság tagjaira tartozik, és azt kell mondjam, hogy ha személyiségi jogokat sért, akkor is meg kell ismerniük. Azt várjuk tőle, hogy jelzi: milyen tulajdonosi kör mozgatta az olajos ügyeket. Jelzem, volt ennek a hezitálásnak előjele. Az utolsó ülésen a legfőbb ügyész képviselője föltette a kérdést, mit akar kezdeni a bizottság az anyaggal, mert aszerint dönt Polt Péter. Nem gondolom, hogy mérlegelési joga lenne. A bizottság kérésére és társadalmi nyomásra is készítik ezt az anyagot. Ha az a kérdés, hogy mi az alapja annak, hogy a bizottságnak átnyújtsa az egyébként a testület egyik szocialista tagja által szorgalmazott anyagot, akkor egyszerű a válasz: maga a parlamenti felhatalmazás.
- Várható, hogy a cégtérkép bemutatása tovább csúszik.
- Az az érzésem, hogy már a megyei ügyészségek és a fővárosiak is készen vannak a cégtérképpel. A baj csak az, hogy a késlekedés alaptalan találgatásokra, személyeskedő következtetések levonására ad alkalmat, ami ebben a tárgykörben kifejezetten káros.
- Az időhúzás - ha van ilyen - ön szerint mit céloz? - Önvédelem lehet. Hogy egy későbbi szituációban azt lehessen mondani: nem alkalmas az anyag következtetések levonására. Avagy egy vákuum kialakítására, hogy egyre kíváncsibbak legyenek az emberek.
- Nincs bizalmatlanság ebben?
- Úgy vannak az olajbizottsággal, hogy bármit adnak ide nekünk, az megakadályozhatatlanul nyilvánosságra kerül.
- A Pintér Sándor belügyminiszterrel és Homoki János honvédelmi államtitkárral kapcsolatban felvetődött kérdésekben az volt az érdekes, hogy a kormány rájuk bízta a kérdést - polgári per keretében, vagy hogy más úton rendezzék azt.
- A parlamenti többség ingatag, néhány kérdésben nehezen működik, ezért nem emelik be a napi problémákat, még ha azok súlyosak is. A kormánynak nem célja, hogy a koalíciós kapcsolat boruljon, ezért azt mondja: döntsön az igazságszolgáltatás.
- A két eset csak ennyiben rokon.
- Homoki János kisgazda-politikus a nagy nyilvánosság előtt olyan dolgokat ismert el, ami miatt egy normális demokráciában rég le kellett volna mondania. "Magánvádalkuban" tartott fönn "olajos" személyekkel kapcsolatot - ez önmagában is nagyon súlyos. Azt remélem, hogy előbb-utóbb a koalíción belül is fölteszik a kérdést Homokinak. Nem hiszem ugyanis, hogy egy demokratikus közélet, egy tisztességre törekvő elit megtehetné, hogy túllép ezen.
- És Pintér Sándor?
- Ő nyilvánosan nem tett magára nézve terhelő vallomást.
- Mit kezd a párt Máté Lászlóval?
- Az MSZP álláspontja az, hogyha valamelyik tagját az ügy eléri, kapjon méltó büntetést az illető, bíróság ítélje el, kerüljön nyilvánosságra a dolog, és megválunk tőle. De mindaddig, ameddig egyetlen hivatalos gyanúsítás sem indul el, nem tudunk, nem is akarunk vele mit kezdeni. Ha lesz ilyen, akkor ő is be fogja látni, hogy nem kell a párthoz tartoznia.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 11.)