Felzaklatta a kedélyeket Orbán listája<br/>

Vágólapra másolva!
Újabb belpolitikai botránnyal fenyeget, hogy a Miniszterelnöki Hivatal közzétette azoknak a cikkeknek és újságíróknak a listáját, akiknek írásai a hivatal szerint lejáratták külföldön Magyarországot és a kormányt. Az összeállításban szereplők tiltakoznak a listázás ellen, s tagadják, hogy nyilatkozataik negatív fényben tüntetnék fel az országot. Sasvári Szilárd, a Fidesz alelnöke továbbra is helyesnek tartja, hogy a kormány tájékoztatja a közvéleményt Magyarország külföldi sajtójáról.
Vágólapra másolva!

A Miniszterelnöki Hivatal kommunikációért felelős államtitkársága állította össze az anyagot a sajtószemlézés alapján. A dokumentumban többször is említik Kovács Lászlót, az MSZP és Magyar Bálintot, az SZDSZ elnökét, mint akik külföldi nyilatkozataikkal rossz színben tüntették fel az országot. Kovács és Magyar a legfőbb ügyész márciusi lemondása után tett bíráló nyilatkozatai kapcsán lett példa.

Az MSZP elnöke szerint nem az ilyesfajta nyilatkozatok ártanak Magyarország nemzetközi megítélésének, hanem az, ha a kormányfő ezeket összegyűjtheti, a parlamentben lobogtatja, s az ellenzékkel szembeni támadásra próbálja felhasználni. Magyar Bálint, az SZDSZ elnöke lapunknak kijelentette: Orbán kádárista módszerekkel érvelt listája mellett, ugyanis az SZDSZ több vezetője a demokratikus ellenzék tagjaként is azt hallotta, külföldi megnyilatkozásaikkal rontják az ország jó hírét.

Orbán Viktor azonosítja a kormányt ért bírálatokat az ország bírálatával, holott a demokráciákat az különbözteti meg, hogy megengedik és bátorítják a kormány bírálatát, anélkül hogy ezt hazaárulásnak vennék ? mondta a Magyar Hírlapnak Haraszti Miklós. Szerinte a MEH-ben készített dokumentum megegyezik a Vasárnapi Újságban többször is közzétett listával. Herczog Edit (MSZP) kijelentette: a neki tulajdonított kijelentés, amely szerint Kövér László azt mondta, "Én jó magyar vagyok: nem zsidó és nem régi kommunista", holland fordítása nem volt pontos, ugyanis ő csak arra emlékeztetett, hogy Kövér Fidesz-elnökké választásakor azt mondta, "ez nem az a liberális párt, amelyben azért nem választanak meg valakit elnöknek, mert szülei kommunista zsidók".

Nyomasztónak tartom, hogy Magyarországnak ismét olyan kormánya van, amelyik listákat készít ellenfeleiről ? mondta a Magyar Hírlapnak Ónody Tamás. Elképesztő, hogy boszorkányüldözéseket tartanak - jelentette ki lapunknak Vásárhelyi Júlia. A HVG "listázott" szerkesztője szerint azok ártanak az ország és a demokrácia hírének, akik ilyen listát készítenek.

Nem járattam le a hazámat - jelentette ki Szalai Erzsébet. A szociológus szerint azok okoznak kárt az országnak, akik a nem a valóságos helyzetnek megfelelő képet mutatják róla. Kéri László politológus a Magyar Hírlapnak elmondta, következtetései az általa végiggondolt tényeken alapulnak, függetlenül attól, ki kíváncsi rájuk.

Christian Schmidt-Hauer, a Die Zeit német hetilap újságírója szerint a listaügy rossz fényt vethet Magyarországra Európában. Ő maga a hetilap következő számában glosszában fog megemlékezni az ügyről. "Azt hittem, Milosevics bukásával véget ért a kelet-európai feketelisták korszaka" - mondta az újságíró.

Helyes, hogy a kormány tájékoztatja a közvéleményt arról, hogy külföldön milyen sajtója van Magyarországnak - válaszolta a Magyar Hírlap kérdésére Sasvári Szilárd, a Fidesz alelnöke. Továbbá azzal is jó szembesülni, hogy a külföldi lapoknak nyilatkozók mit mondanak az országról - vélekedett. Köszönet illeti a sajtót, hogy nyilvánosságra hozták egyes ellenzéki politikusok azon kijelentéseit, amelyekkel hamis képet igyekeznek festeni hazánk állapotáról - áll a Fidesz frakciójának nyilatkozatában.

A társadalomkutatás szabadsága szempontjából is aggályos, ha a kutatók elemzéseiknek negatív eredményeit nem tehetik közzé külföldön - fejtette ki a Magyar Hírlapnak Ágh Attila politológus.

Ebben az ügyben a véleményszabadság és a nemzeti érdek áll egymással szemben, s egyiket sem lehet a másik rovására abszolutizálni ? nyilatkozott Debreczeni József szociológus. Egy politikai elemző szabadabban nyilatkozhat, mint egy parlamenti képviselő - tette hozzá.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

( 2000. november 27.)