Az önkormányzati és az alkotmányügyi bizottság szerint általános vitára alkalmas az olajjelentés<br/

Vágólapra másolva!
Általános vitára alkalmasnak találta az olajügyeket vizsgáló parlamenti bizottság munkáját lezáró jelentést az önkormányzati és rendészeti, valamint az alkotmányügyi bizottság szerdán. Az önkormányzati bizottság ülésén vita alakult ki a fideszes Kosztolányi Dénes és - az olajügyeket vizsgáló testületben is részt vevő - szocialista Tóth Károly és a szabad demokrata Kóródi Mária között. AZ alkotmányügyi bizottság meg sem hallgatta Pallag Lászlót, a volt olajügyi bizottsági elnököt.
Vágólapra másolva!

Az önkormányzati bizottság ülésén Kosztolányi Dénes (Fidesz) sérelmezte, hogy az összegző anyagból csak 33 sor válaszol az olajbizottság indulásakor megfogalmazott kérdésekre. Úgy vélekedett, hogy a testület munkájának kezdetekor meghatározott célok megvalósulhattak volna, ha Tóth Károly (MSZP) az olajbizottság utolsó ülésén nem tesz "puccsszerű" ügyrendi javaslatot a jelentés elfogadására, és azt Kóródi Mária (SZDSZ) nem szavazza meg.

Tóth és Kóródi egyaránt azt mondta: a bizottságnak nem volt elég ideje arra, hogy a rájuk bízott feladatot elvégezze. Ezzel az összegző anyag előterjesztőjeként jelen lévő Pallag László (FKGP), volt olajbizottsági elnök is egyetértett.

Kosztolányi szerint viszont éppen az jelezte volna, hogy lezáratlan maradt az olajbizottság munkája, ha a testület nem fogad el összegző anyagot.

Az olajügyeket vizsgáló testületben szintén részt vevő Dorkota Lajos (Fidesz) silánynak minősítette a jelentést.

Több fideszes képviselő is felvetette: az előző kormányzat idején kellett volna kivizsgálni az olajügyeket. Kifogásolták továbbá, hogy a jelentés nem tartalmaz érdemi megállapításokat.

A vita hevében Kosztolányi azt állította: Kóródi úgy került be az SZDSZ ügyvivő testületébe, hogy megzsarolta Demszky Gábor pártelnököt az olaj- és a megfigyelési bizottságokban szerzett információival. A szabad demokrata képviselő bohóckodásnak minősítette a kormánypárti politikus kijelentését.

Az önkormányzati bizottság kisgazda elnöke, Bernáth Varga Balázs, Szabó György (MSZP) megjegyzésére reagálva - miszerint "hányingere van a mocskolódástól" - megkérte Kosztolányi Dénest, hogy hagyja abba a személyeskedést.

Az önkormányzati bizottság végül ellenszavazat nélkül, 2, illetve 1 tartózkodással általános vitára alkalmasnak találta az olajügyeket vizsgáló testület jelentését, valamint az ezzel kapcsolatos határozati javaslatot.

Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága is szerdai ülésén elsöprő többséggel általános vitára alkalmasnak találta a jelentést.

A testület Gál Zoltán (MSZP) ügyrendi javaslata nyomán nem hallgatta meg Pallag Lászlót (FKGP), a november 30-án megszűnt olajbizottság elnökét. A szavazást eredményét látva Pallag köszönés nélkül távozott a bizottsági ülésről.

A döntést megelőzően hosszas ügyrendi vita alakult ki arról, hogy a jelentésnek a parlamenti vita során lehet-e előterjesztője a vizsgáló bizottság megszűnése után. A szocialista képviselők szerint annak érdekében, hogy a jelentésnek legyen előterjesztője a plenáris ülésen, meg kellett volna hosszabbítani a parlamentnek a bizottság mandátumát a dokumentumról való döntéséig. Ezzel szemben több fideszes képviselő is úgy vélekedett, hogy a vizsgálóbizottság elvégezte munkáját, és tevékenységükért politikai felelősséggel tartoznak, tehát Pallag László felléphet előterjesztőként. Salamon László (Fidesz) szerint nem szükségszerű, hogy a jelentésnek legyen előterjesztője a plenáris ülésen, mivel erre számtalan példa akad.

(MTI)

Ajánló: