Mélyponton a rendőrség társadalmi megítélése<br/>

Vágólapra másolva!
A rendőri vezetőket aggasztja a testületen belüli, főként a nagyobb szakértelmet igénylő beosztásokban kialakult létszámhiány - értesült a Magyar Hírlap. Jelenleg 2500 fő hiányzik a szolgálatból, amelynek fő okaként a médiákban túlságosan nagy teret kapott olajügyeket, rendőri visszaéléseket emlegetik.
Vágólapra másolva!

- Többéves kedvező időszak után ismételten aggasztó létszámhiánnyal küzd a magyar rendőrség. A vezetők és a tisztességes munkatársak erőfeszítése ellenére jelenleg mélyponton van a rendőri szakma társadalmi megítélése - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Orbán Péter altábornagy, országos főkapitány. Úgy vélte, az elmúlt időszakban ismertté vált olajügyek, rendőri visszaélések, de főként az ezzel összefüggésben indított sajtókampány ártott leginkább. "Saját rendőr ismerőseim tanácsolják el pályaválasztó gyermekeiket a rendőri hivatástól" - fakadt ki a tábornok.

Kopasz Jenő ezredes, az ORFK személyügyi szolgálatának vezetője elmondta: a rendőrség létszámhiánya megközelíti a 2500 főt, amely még kezelhető. Az igazi probléma, hogy ez nem egyenletes eloszlásban jelentkezik. Budapesten, illetve a fejlettebb régiókban aggasztó a helyzet. A világ nagy városaihoz hasonlóan a budapesti fiatalok nem mennek el rendőrnek, nagy többségben vidékiek vállalnak szolgálatot. Nehezen találni rendőrt a speciális szakismeretet igénylő beosztásokba. Ugyancsak egyre kevesebb a jelentkező fogdaőri szolgálatra. Jelenleg összesen mintegy háromezer fiatal tanul a Rendőrtiszti Főiskolán, illetve a hét szakközépiskolában, ám a rendőri vezetőség gondolkodik egy kísérleti évfolyam bevezetésén.

A főiskolától kapott információk szerint viszont bár az előző évekhez képest némiképp csökkent a túljelentkezés, még mindig vonzó a rendőrtiszti pálya. A bűnügyi szakra nappali tagozatra továbbra is csak minden nyolcadik jelentkezőt tudtak felvenni az idén. Igazgatásrendészetre, illetve vámigazgatási szakra még ennél is kisebb volt az esély. Ám a közlekedési szakra szinte minden pályázó bekerült.

Az ezredes kifejtette: elemzéseik szerint - bár javítani kell a munkavégzést is - a testület tekintélyének romlása sokkal inkább összefügg a kedvezőtlen külső tényezőkkel, mint korábban bármikor. Példaként ő is a parlamenti olajbizottság ülésén elhangzott, bizonyítatlan vádakat hozta fel. - A sajtóhírek arra engedtek következtetni, hogy egyes rendőrvezetők korrumpálódtak. A tisztázásra tett kísérletet a közvélemény utólagos magyarázkodásnak bélyegezte - tette hozzá a főtiszt. - Jogos az a társadalmi elvárás, hogy alkalmatlan, korrupcióra hajlamos személyek ne kerüljenek be a rendőrségre, vagy ha már szolgálatba álltak, minél előbb szabaduljon meg tőlük a testület - hangsúlyozta Kopasz.

Jelenleg huszon-egynéhány év a járőrök átlagos életkora, s a két-három éves gyakorlattal rendelkező nyomozó már öreg rókának számít. Az utánpótlás csökkenése és a pályaelhagyók száma azonban továbbra sem befolyásolja a szigorú elvárásokat. A főtiszt nem titkolta, hogy a bérezés alakulása is hozzájárul a nagyarányú pályaelhagyáshoz.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: