A kórházak negyede vett részt a sztrájkban<br/>

Vágólapra másolva!
A kórházak mintegy negyede csatlakozott pénteken az egészségügyiek háromnapos akcióprogramjának figyelmeztető sztrájkjához, és osztályainak többségén 1-2 órára felfüggesztette a munkát. Gógl Árpád egészségügyi miniszter megérti a dolgozókat, de úgy véli, az EDDSZ politikai szándékkal kezdte a demonstrációkat, hisz az intézmények problémáit helyben lehetne rendezni.
Vágólapra másolva!

Szombaton befejeződik az egészségügyi dolgozók háromnapos tiltakozási akciója. A megmozdulás ugyan megosztotta a szakmát, azonban szinte valamennyi érdekelt és az egészségügyön segíteni akaró úgy véli: amennyiben a kormány a mostani demonstráció hatására sem változtat eddigi egészségpolitikáján, az egész társadalmat veszi "semmibe" és a rendszer működését sodorja veszélybe.

A csütörtöki nagygyűlés után pénteken csaknem 30 kórházban tiltakoztak egy-két órás munkabeszüntetéssel az egészségügyi dolgozók. Így 11 megyében és a főváros 12 intézményében a legtöbb helyen csak a sürgős eseteket látták el, illetve a szülészeti osztályokon folyt a munka zavartalanul. Sok helyütt még azok a dolgozók is bent maradtak a munkahelyükön, akiknek szolgálati ideje reggel már lejárt, mások pedig szabadnapjukon mentek be a munkahelyükre és tűzték ki a kék szalagot. Gyakran még a betegek és a hozzátartozók is aláírták a tiltakozást a tarthatatlan egészségügyi finanszírozás miatt. A háziorvosok is csatlakoztak a felhíváshoz.

Az érintettek azt mondják: nemcsak saját kilátástalan sorsukra kívánták felhívni a figyelmet, hanem arra is, hogy a jelenlegi helyzetben lassan a betegek és gondozottak ellátási biztonsága is veszélybe kerülhet. Többen azonban elutasították a tiltakozás ilyen formáját.

Egy szegedi főorvosnő például kifejezetten etikátlannak nevezte a kezdeményezést, úgy véli: ugyan gyalázatosan kevés pénzért végzik a dolgozók munkájukat, a szakmai elhivatottság a pénznél fontosabb.

Többen azért nem csatlakoztak a sztrájkhoz, mert úgy ítélték meg: már úgysem lehet változtatni a kétéves költségvetés fő számain.

Gógl Árpád egészségügyi miniszter így kommentálta az eseményeket: az egészségügyi dolgozókat megérti, ám az EDDSZ vezetése vélhetően politikai szándékkal kezdeményezte a demonstrációkat. Szerinte az intézmények működtetésében valóban vannak feszültségek, de úgy gondolja, hogy azokat helyben rendezni tudják. Így értelmetlennek tartja a munkahelyi megmozdulásokat.

- Elkezdődött az egészségügy középtávú programjának vitája, annak érdekében, hogy az ágazat fejlesztése szakmai-társadalmi konszenzussal valósulhasson meg - mondta.

A Magyar Orvosi Kamara főtitkára, Gyenes Géza szerint azonban eddig egyetlen egyeztetés sem történt, a kormány nem tárgyalt a szakmával, az egészségügyből pedig politikai kérdést csinál. Úgy véli, ha a kormány most sem keres konszenzust, a szakszervezeteknek folytatniuk kell a megmozdulást: ezt azonban akkor már csak egy átfogó, országos, valóban súlyos sztrájk követheti.ű

Az EDDSZ elnöke, Cser Ágnes szerint a következő lépésről majd a tagszervezetekkel együtt döntenek. Mindenesetre szombaton délelőtt 9 és 10 óra között tüntetéssel, majd délben a 12 pontos petíció átadásával zárul a megmozdulás. Cser Ágnes egyeztető tárgyalást kezdeményezett a miniszterelnökkel, az egyeztetést az egészségügyi miniszter megkezdi.

Kun J. Viktória

(Népszava)