Pedagógusok demonstrációja a bérekért<br/>

Vágólapra másolva!
Az egészségügyi és szociális dolgozók hét végi, háromnapos demonstrációja után tiltakozó akcióra készülnek a tanárok is. A közép- és felsőfokú intézmény pedagógusai azért tervezik a megmozdulást, mert a kormány nem fizeti ki a rosszul tervezett infláció miatt kieső bérüket. Az oktatási tárca már két alkalommal fordult a Pénzügyminisztériumhoz a pedagógusok bérkorrekciója miatt, a pénzügyi vezetés azonban egyelőre nem döntött a kérdésben.
Vágólapra másolva!

A múlt év végén elfogadott költségvetési törvény 6-7 százalékos inflációt prognosztizált - jelentette ki Árok Antal, a Pedagógus Szakszervezet (PSZ) titkára. A közalkalmazotti illetménytábla tételeit ennek értelmében 8,25 százalékkal növelték, 2-3 százalékos reálbéremelésre számítva. A pénzromlás üteme azonban a vártnál lényegesen nagyobb lett: a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint éves szinten megközelíti a tíz százalékot. Árok Antal szerint az oktatási ágazat alkalmazottainak nettó keresetemelkedése így csupán 8,5 százalékos volt. Ráadásul ez minden keresetelemet, a túlmunkából származó összeget is tartalmazza, miközben a versenyszférában ez az érték 12 százalék felett van. Az ígért reálkereset-növekedés elmaradt.

Bár a kormányzat az elmúlt időszakban több alkalommal megígérte a korrekciót, a gyakorlatban semmi nem történt - mondta Árok Antal. Az ágazati szakszervezetek ezért úgy döntöttek, hogy jövő hétfőn minden közép- és felsőfokú intézményben tiltakozó akciót szerveznek. Az iskolákban 11 órakor megszólalnak a csengők, s 10-15 perces tiltakozó gyűlésekre kerül sor.

Az Oktatási Minisztérium (OM) már két alkalommal fordult a pénzügyi tárcához a tanárok idei évi bérkorrekciója miatt - reagált az elmondottakra Sió László, az OM kabinetfőnöke. A pénzügyi vezetés a javaslattól nem zárkózott el, de jelezte, érdemi döntést csak éves adatok birtokában hoz. Az előzetes számítások szerint az idei várható keresetemelkedés mintegy 10,5-11 százalékos. Ez esetben éves szinten mintegy 2 százalékos kompenzációval lehet számolni a tanári bérek esetében, melynek a költségigénye 5-6 milliárd forint.

Sió László elmondta: jövőre két alkalommal is emelkedik majd a közoktatásban foglalkoztatott tanárok fizetése. Január 1-jétől garantáltan 8,75 százalékkal emelkedik a bér - ezzel egyidejűleg a pótlékalap is hasonló mértékben, 14 600 forintról 15 900 forintra növekszik -, jövő szeptembertől pedig további 20 százalékos emelés várható. (A pedagógusi szakmai szorzó 1,19-ről 1,43-ra változik.)

A tavalyi emeléstől eltérően most 20 százalékkal emelkednek a pótlékok is - jelentette ki a szaktárca kabinetfőnöke. Emelkedik a kiemelkedő munkavégzésért járó keresetkiegészítés összege is 3000 forintról 3600 forintra. Az emelkedés mértéke itt ugyancsak 20 százalékos.

A kötelező óraszámok jövő szeptemberi emelése ugyanakkor differenciáltan történik - tette hozzá Sió László. Így az óraszám-növekedés nem érinti például az óvónőket, gyógypedagógusokat, a kollégiumi nevelőket. A tanítók esetében heti egy órával, azaz öt százalékkal nő a kötelező óraszám, míg a tanárok esetében a növekedés heti két óra.

A kötelező óraszámok változása ugyanakkor nem érinti hátrányosan sem a pedagógusok jövedelmét, sem a pedagógusok létszámát. A változás fontos eleme ugyanis, hogy a kötelező óraszámok növekedése nem jelenti a megtartandó szakórák számának növekedését. A pluszórákat a 2001/2002. tanévben egyenlő arányban a kerettantervek bevezetésével, illetve az értékelési és minőségfejlesztés rendszer létrehozásával kapcsolatos feladatok ellátására kell fordítani. 2002 szeptemberétől pedig ez az időkeret szolgál a gyerekekkel való egyéni foglalkozások, a tehetséggondozás, a felzárkóztatás, a nevelési feladatok ellátására.

A nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott alkalmazottak illetménye jövőre a minden közalkalmazottat megillető mértékben, vagyis 8,75 százalékkal emelkedik január 1-jétől - mondta Sió László. Ugyanakkor a minimálbér emelése miatt a közoktatás területén az emelkedés mértéke átlagosan 13,9 százalék lesz.

(Népszava)

Ajánló: