Gyógyszeráremelés: minden lehetséges<br/>

Vágólapra másolva!
Kaotikus állapotok kialakulásától tart néhány szakértő a gyógyszerárak területén. Ma ugyanis lejár a gyógyszerárak emelését fél évig tiltó kormányrendelet határideje, a gyártókkal azonban még nem kötötték meg azt a hosszú távú megállapodást, amely 4,2 százalékban határozná meg a jövő évi áremelés felső határát. Az eddig csak szándéknyilatkozatot aláíró vállalatok így elvileg most megemelhetnék áraikat.
Vágólapra másolva!

Ma jár le annak a kormányrendeletnek a 180 napos határideje, amely alapján az elmúlt fél évben nem emelkedhettek a gyógyszerek árai. Mint arról korábban beszámoltunk, a kormányrendelet azután született, hogy három gyógyszergyártói szövetség egy időben jelentette be, 8,5 százalékkal kívánják emelni gyógyszereik árát. A gyógyszergyártók akkor elsősorban azt kifogásolták, hogy több mint egy éve nem emelhették támogatott termékeik árát, illetve addig nem kezdtek velük ártárgyalásokat. Az egységes, egyidejű akció ügyében a Gazdasági Versenyhivatal (GVh) árkartell gyanújával eljárást indított, amelynek eredményeképpen pénzbírsággal sújtotta a szervezeteket. A vonatkozó kormányrendelet június 29-én jelent meg, ennek értelmében a gyógyszerek árát maximálták.

Ezek után a kormányzat árcsökkentési tárgyalásokat kezdett a cégekkel. Az augusztusban lezárt egyeztetéseket követően az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) arról számolt be, hogy jelentős árletörést sikerült elérniük egyes készítmények esetében, amitől még 2000-ben összesen mintegy 6,6 milliárd forintos megtakarítást várnak. Ez azonban azóta sem valósult meg, mivel a tárgyalások eredményeit, azaz a csökkentett árakat még mindig nem hirdették ki.

Októberben az egészségügyi kormányzat egyeztetést kezdett a gyógyszergyárak képviselőivel egy hosszú távú megállapodás lehetőségeiről. A tervek mindkét félnek előnyt jelentenek, mivel a kormánynak kiszámítható áremelést, a gyártóknak tervezhető hátteret teremthetnek. A hosszú távú szerződések megkötését még az év végéig el kellett volna érni. A szerződés szerint a cégek a termelői árakat évente legfeljebb az infláció hetven százalékával növelhetik. A hároméves megállapodásokat értesüléseink szerint a gyógyszergyárakkal még nem írták alá. A mai áremelési stop lejártával így elvileg lehetséges volna a gyógyszerek áremelése. Ennek megvalósulása esetén több szakértő kaotikus állapotok kialakulásától tart. A hosszú távú megállapodások szerint ugyanis jövőre 4,2 százalékkal növekedhetnének a medicinák árai, ha azonban nincs élő szerződés, elvileg e fölött is emelhetnek a vállalatok.

A Népszava információi szerint január első felére várható új gyógyszerárlista, a gyártók 4,2 százalékos emelésre leadott ajánlatait most dolgozzák fel az OEP-ben.

(Népszava)

Ajánló: