Kovács szerint a kormány számos feladatot elmulasztott végrehajtani<br/>

Vágólapra másolva!
Kovács László, az MSZP elnöke többek között azt kifogásolta, hogy a gazdaság növekedésétől jelentősen elmaradt az emberek életkörülményeinek javulása, hiszen - mint mondta - a versenyszférában 2 százalékos reálbér-növekedés, a közszférában viszont 1,2 százalékos reálbércsökkenés valósult meg az év végére várható 5,5 százalékos GDP-növekedés ellenére. Kovács pártja idei tevékenységéről szólva kiemelte az esélyteremtést középpontba állító, hosszú távú pártprogram elfogadását és a párt- illetve a frakció tisztújítását.
Vágólapra másolva!

Az ellenzéki politikus üdvözölte, hogy 2000-ben folytatódott az "1995-ös stabilizációs csomaggal megalapozott" gazdasági növekedés, és jók az egyensúlyi mutatók is. Bírálta ugyanakkor, hogy a kormány elmulasztotta az egészségügy átalakítását, nem valósította meg az adóreformot és leállította a nyugdíjreformot.

Kifogásolta azt is, hogy a gazdaság növekedésétől jelentősen elmaradt az emberek életkörülményeinek javulása, hiszen - mint mondta - a versenyszférában 2 százalékos reálbér-növekedés, a közszférában viszont 1,2 százalékos reálbércsökkenés valósult meg az év végére várható 5,5 százalékos GDP-növekedés ellenére.

Szocialista kritika érte az MSZP szerint törvénytelenül és a szükséges érdekegyeztetés nélkül benyújtott, alultervezett inflációval kalkuláló kétéves költségvetést is.

Az MSZP elnöke döbbenetesnek tartja, hogy Torgyán József kisgazda vidékfejlesztési miniszter "a mezőgazdaság katasztrofális helyzete ellenére" sorra az ágazat sikereiről beszél nyilatkozataiban.

Kovács szerint jövőre vesztesek lesznek a közszféra dolgozói, a nyugdíjasok, az alacsony jövedelmű családok és a kis- illetve kényszervállalkozók. "A kormány saját jogalkotási programjának csak a kétharmadát tudta teljesíteni" - folytatta a leköszönő frakcióvezető.

Közölte: az azonnali kérdés, az interpelláció, vagy a kérdés a házelnök álláspontjával ellentétben szerinte igenis ellenzéki parlamenti műfaj, bár ezeket a kormány a sikerpropaganda eszközévé változtatta azzal, hogy a kormánypártok aránya ezeknél a felszólalásoknál jelentősen emelkedett az előző ciklus adataihoz képest.

Kovács pártja idei tevékenységéről szólva kiemelte az esélyteremtést középpontba állító, hosszú távú pártprogram elfogadását és a párt- illetve a frakció tisztújítását. "Ebben az évben az MSZP mondanivalóban és személyekben egyaránt vonzó választási lehetőséget kínált az embereknek a kormány politikájával és politikusaival szemben" - vélekedett.

Jelezte: azt szeretné, ha 2001-ben a gazdasági növekedéssel arányosan javulnának az emberek életkörülményei, kevesebb közéleti botrány lenne, gyorsulna az uniós felkészülés folyamata és javulna a kormány fogadókészsége az ellenzéki javaslatok iránt.

Elmondta: az osztrák Kurier cikkében szereplő állítással ellentétben sosem mondott olyat, hogy ha Németh Miklós megelőzi őt a választások előtt a népszerűségben, átadja neki a terepet. Megerősítette, hogy szerinte a választásokhoz a lehető legközelebbi időpontban kellene dönteni az MSZP kormányfő-jelöltjének személyéről, aki az lehet, akinek akkor a legnagyobb lesz a támogatottsága.

(MTI)