Tízezrek tüntettek a a cseh közszolgálati televízió sztrájkoló munkatársai mellett<br/>

Vágólapra másolva!
Mintegy 130-150 ezer ember követelte szerdán este Prágában a közszolgálati Cseh Televízió (CT) új vezérigazgatójának távozását, illetve az őt kinevező televíziós tanács menesztését, mert szerintük általuk veszélybe került az intézmény függetlensége és közszolgálati jellege. A rendőrség szóvivője szerint ekkora tömegdemonstráció az 1989 novemberi bársonyos forradalom óta nem volt Prágában.
Vágólapra másolva!

A szolidaritási tüntetésen, amelyet a Cseh Televízió - Közügy Kezdeményezés nevű csoport szervezett, a cseh társadalmi, kulturális és sportélet jeles képviselői szólaltak fel. A szónokok szerint meg kell akadályozni, hogy a közszolgálati médiák a politikai pártok befolyása alá kerüljenek, és ezért támogatásukról biztosították az új vezetés kinevezését elfogadni nem hajlandó, sztrájkoló televíziós alkalmazottakat.

"Bár a mai napnak lassan vége, a társadalomban virradat van: felébredtünk ugyanis a hosszú semmittevésből" - mondta Zdenek Sverák, ismert filmrendező és színész. "Nemcsak a televízió közügy, hanem a cseh politikai is közügy. Eljöttünk, hogy állást foglaljunk, és hogy megmutassuk, kit támogatunk" - közölte Eva Holubová színésznő. "Ma már nem csak a televízióról van szó. A helyzet jó példája annak, hogyan viszonyul a mai politikai elit a lakossághoz" - mondta Daniel Hulka, az utóbbi évek legnépszerűbb cseh könnyűzenei sztárja.

Vladimír Spidla kormányfő-helyettest, munkaügyi és népjóléti minisztert a tüntetők először ugyan kifütyülték, de amikor bejelentette, hogy a kormány televíziót és rádiót érintő törvénymódosítási javaslata egyben a jelenlegi televíziós tanács megbízatásának a megszűnését is jelenti, hatalmas tapsot kapott.

A cseh parlament felsőháza, a szenátus az esti órákban határozatot fogadott el, amelyben felszólította Jirí Hodac új CT-vezérigazgatót, valamint a Cseh Televízió Tanácsának összes tagját, hogy távozzanak posztjukról.

A prágaihoz hasonló szolidaritási tüntetések voltak szerdán este Brnóban és Ostravában is. A két legnagyobb vidéki stúdió alkalmazottai szintén nem hajlandók elismerni Hodac kinevezését, és csatlakoztak hétfő óta sztrájkoló prágai kollégáikhoz. Mindkét vidéki tiltakozó megmozduláson több ezer ember vett részt.

Václav Havel cseh államfő a televízióban és a belpolitikában kialakult feszült helyzetre való tekintettel elhalasztotta tervezett spanyolországi gyógyüdülését - jelentette be szerda este az elnöki szóvivő.

A lengyel televízió (TVP) esti hírműsorának (Wiadomosci) 35 újságírója nyílt levélben fejezte ki támogatását a cseh közszolgálati televízió új igazgatójának kinevezése ellen tiltakozó cseh kollégáikkal. Hasonló támogató levelet intézett a cseh újságírókhoz a Szolidaritás szakszervezet és a Lengyel Újságírók Egyesülete is.

"Mi, a lengyel közszolgálati televízió legnagyobb hírműsorának újságírói elismerésünket és szolidaritásunkat fejezzük ki, és csodálattal adózunk a szólásszabadság védelmében tanúsított bátorságuk iránt. Támogatjuk a médiumok függetlenségéért folytatott küzdelmüket" - áll a PAP-hoz eljuttatott, közismert televíziós személyiségek által aláírt levélben.

A Lengyel Újságírók Egyesületéhez tartozó televíziós újságírók levelükben azt írták, hogy megértik cseh kollégáikat, minthogy a politikai pártok "Lengyelországban is fáradhatatlanul igyekeznek a közszolgálati médiumokon keresztül növelni befolyásukat a nézőkre és hallgatókra", és a lengyel Országos Rádió és Televízió Tanácsot is "kíméletlenül átpolitizálták és pártérdekek alá rendelték".

(MTI)

Korábban:

(2000. január 3.)