Nyomozás a borsodi kisgazdaelnök ellen <br/>

Vágólapra másolva!
A Népszava információja szerint a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei rendőrség gazdasági bűncselekmény alapos gyanúja miatt nyomozást folytat egy olyan ügyben, amelyben érintett Dobos Ferenc megyei kisgazdaelnök, az Északtej Rt. elnök-vezérigazgatója. A BAZ megyei főkapitányság illetékese azt mondta: három hónapja fokozott ügyészi felügyelet mellett valóban nyomozást folytatnak tartozásfedezet-elvonás miatt egy Északtej Rt.-hez kapcsolódó ügyben.
Vágólapra másolva!

A Népszava információja szerint hónapokkal ezelőtt részletes, tényekkel alátámasztott feljelentés érkezett a Borsod megyei főügyészséghez. Eszerint Dobos Ferenc, a BAZ megyei kisgazda elnök vitatható gazdasági manőverekkel jutott az Északtej Rt.-hez. A megyei főkapitányság sajtóreferense, Kompoltiné Jakab Ilona lapunknak elmondta, hogy az ügyészség valóban nyomozást rendelt el tartozásfedezet-elvonás miatt egy Északtej Rt.-hez kapcsolódó ügyben. A nyomozás három hónapja, fokozott ügyészi felügyelet mellett zajlik. Tekintettel a személyiségi jogokra, a referens nem kívánt arra válaszolni, hogy a nyomozás Dobos Ferenc ellen folyik-e.

Dobos Ferenc Torgyán József kisgazda pártelnök-miniszter egyik bizalmi embere. A Népszava birtokában van az egyik borsod megyei kisgazda alapszervezet vezetőjének hiteles levele, melyben többek között az olvasható: "dr. Torgyán József pártelnök és miniszter a kisgazda tagságot elárulta, és a pártállami módszereket alkalmazva Borsod megyében erőszakkal a nyakunkba ültette az MSZP-s múlttal rendelkező és kisgazdatagkönyvvel nem rendelkező Dobos Ferencet, aki szakmája szerint villanyszerelő." Dobos az utóbbi időben többször szerepelt különböző ügyek miatt a sajtóban is.

A Népszava április közepén arról számolt be, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium olyan rendelettervezetet készített, amely 1,3 milliárd forint állami garanciát biztosítana a komoly adóssággal küszködő Északtej Rt.-nek. A borsodi tejipari vállalkozás elnök-igazgatója, Dobos Ferenc akkor elmondta, hogy 280 millió forintos adósságukat ésszerű piaci magatartással és "költségtakarékos gazdálkodással" visszafizették, hitelállományukat pedig 100 millió forintra csökkentették.

Tavaly májusban Keller László szocialista képviselő írásbeli kérdést intézett Torgyán Józsefhez, amelyben azt tudakolta: milyen minisztériumi támogatásra számíthat az a kht., amely adósságokkal küszködő, a kisgazdapárthoz közelálló magáncégeket tömörít. A kérdést valószínűleg a Világgazdaság korábban megjelent cikkére alapozva tette fel, amelyben a kisgazdapárt borsodi szervezetének egyik alapító tagja elmondja: szerinte a kht. az FVM pénzeinek kisgazda célokra történő megszerzésére, Dobos cégeinek érdekében jött létre. Dobos ezt rosszindulatú feltételezésnek minősítette, amely felbecsülhetetlen kárt okoz a kht. tagjainak és a régióban élő embereknek. Szerinte az Észak-magyarországi Gazdaságfejlesztő Kht. öszszefogást akar létrehozni a térség vállalkozóiból, önkormányzataiból, együttműködve a megyei, regionális, kormányzati fejlesztési tervekkel.

A 48 alapítótaggal, 4 millió forint törzstőkével alakult kht.-t a Magyar Hírlap akkori értesülései szerint Dobos Ferenc még megalapítása előtt Torgyán József miniszter figyelmébe ajánlotta. Dobos 1999 október 27-én kelt levelében az agrártárca vezetőjének támogatását kérte egy Borsod megyei FKGP-s polgári tagozat megalakításához, amelyet helyi vállalkozások és értelmiségiek hoznának létre. A levél elküldése után nem sokkal Dobos Ferencet megbízták a kisgazdapárt borsodi szervezetének vezetésével, majd 1999 december 15-én létrejött az Észak-Magyarországi Gazdaságfejlesztő Kht. is.

Torgyán minisztériuma Dobost delegálta a BAZ megyei Területfejlesztési Tanácsba. A tanács múlt év végi döntése szerint a támogatott agrárprojektek között található a tanácsban szavazati és korlátozott vétójoggal rendelkező Dobos gazdasági érdekkörébe tartozó két cég is.

(Népszava)