Törvényes a Guszinszkij elleni eljárás<br/>

Vágólapra másolva!
Törvényes az orosz ügyészség csalás miatt indított bűnvádi eljárása Vlagyimir Guszinszkij orosz-izraeli médiacár, a Média-Moszt sajtóholding és az NTV tv-csatorna tulajdonosa ellen. Így döntött pénteken a moszkvai fővárosi bíróság, felülvizsgálva az egyik kerületközi bíróság december 6-án hozott, az ügyészséget elmarasztaló ítéletét.
Vágólapra másolva!

A Spanyolországban az orosz ügyészségi eljárás miatt házi őrizetben tartott Guszinszkij ügyvédjei és képviselői máris jelezték, hogy az orosz legfelsőbb bírósághoz, illetve az alkotmánybírósághoz fordulnak panasszal - és ha kell, akár az emberi jogok európai bíróságához is eljuttatják kérvényüket. Szerintük a pénteki moszkvai ítélet ellentmond az orosz alkotmánynak. Oroszországban ugyanis a letartóztatásokról változatlanul nem bíróság, hanem az ügyészség dönt, miután az alkotmány erre vonatkozó rendelkezéseit az új Btk. elfogadásáig felfüggesztették, és már évek óta húzódik az új törvénykönyv kidolgozása.

A Borisz Jelcin elnök idejében komoly állami támogatást és kedvező hiteleket élvező sajtóbirodalom Vlagyimir Putyin bírálata miatt a tavalyi elnökválasztások után nehéz helyzetbe került, az állami befolyás alatt álló hitelezők - köztük a Gazprom gázipari óriás, a Média-Moszt és az NTV társtulajdonosa - kezdte visszakövetelni több százmillió dolláros kölcsönét. A holding cégeinél már tavaly májusban ellenőrzések kezdődtek, majd Guszinszkijt a nyár elején egy időre őrizetbe is vették, egy privatizációs ügylet kapcsán kezdett vizsgálat keretében, de végül szabadon engedték. Az orosz-izraeli médiacár azonban novemberben nem jelent meg egy kihallgatáson, és erre válaszul az orosz főügyészség november 13-án vádat emelt és körözést adott ki ellene. Akkor azzal vádolták, hogy külföldre menekítette a Média-Moszt és az NTV tv-csatorna anyagait, noha Guszinszkij végül megállapodást kötött a Gazprommal, hogy részvénnyel törleszti csaknem negyedmilliárd dolláros, lejárt tartozását.

Guszinszkij állami pénzekből és kölcsönökből hozta létre sajtóbirodalmát, és Borisz Jelcin elnök 1996-os újjáválasztásában való közreműködéséért a médiaholding további kedvezményeket kapott a hatalomtól. A Guszinszkij tulajdonában lévő médiumok azonban Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen kampányoltak, és a sajtócár elvesztette befolyását a Kreml holdudvarában.

(MTI)

Korábban:

(2000. december 26.)