Vágólapra másolva!
A fővárosi elnökség felfüggesztése szembeállította a kisgazda politikusokat és megingatta Torgyán József székét. Liebmann Katalin továbbra is fővárosi elnöknek tekinti magát, de utódja, Szentgyörgyvölgyi Péter ezt fegyelemsértésnek tartja. Miközben Torgyán Dél-Amerikába utazott, a vidéki kisgazdaszervezeteknél aláírásgyűjtés indult az országos gyűlés összehívására.
Vágólapra másolva!

A fővárosi kisgazda elnökség felfüggesztése felszínre hozta az eddig szőnyeg alá söpört ellentéteket a kisgazdapártban. Ezt a döntést és a frakcióvető-helyettesek tervezett menesztését már nemcsak Csúcs László, hanem Lányi Zsolt alelnök, Kiszely Katalin fővárosi kisgazda főügyész és Molnár Róbert alelnök is bírálja, vagyis egyre többen vállalják a nyílt konfrontációt Torgyán Józseffel. A párt parlamenti frakciójában egyre többen gondolják úgy, hogy a pártelnök puccsszerű személyi döntéseit nem szavazzák meg a testület január végi tanácskozásán. Ezt jelzi, hogy az FKGP frakcióelnöksége egységesen arra kéri a párt országos elnökségét, hogy módosítsa a gödi ülésen hozott határozatát - jelentette ki Bánk Attila frakcióvezető. Javaslatuk szerint a "paraszti szárnnyal" bővítsék ki a frakcióvezetést és maradjanak meg a képviselőcsoport eddigi vezetői. Úgy tudjuk, Torgyán József - aki két napja indult el újabb dél-amerikai útjára - nem sokkal elutazása után megüzente bizalmasainak, hogy tartsák kezükben a folyamatokat.

Liebmann Katalin jogsértőnek tartja Torgyán döntését a fővárosi elnökség felfüggesztéséről, ezért továbbra is az FKGP legitim fővárosi elnökének tekinti magát. Liebmann péntekre összehívta a kerületi elnököket, de az országos főtitkár utasítására a testület nem tarthatta meg sajtótájékoztatóját a pártszékházban. Liebmann jelezte: Molnár Róbert kisgazda képviselőtől - aki a gödi országos elnökségi ülés jegyzőkönyvét vezette - azt a tájékoztatást kapta, hogy az elnökség nem hozott döntést a fővárosi kisgazda vezetés felfüggesztéséről. Tizenhat budapesti kerületi kisgazda vezető ezért kommünikét fogalmazott meg, amelyben kinyilvánítják: nem tekintik törvényszerűnek a budapesti elnökség felfüggesztését. A kommünikét aláíró kerületi elnökök célja a párt megújulása, "mert csak egy tartalmában megújult Független Kisgazdapárt alkalmas a harmadik évezredben a politika színterén való megjelenésre".

Kiszely Katalin, a fővárosi szervezet főügyésze ugyancsak legitimnek tekinti a felfüggesztett vezetést, mert az országos elnökség határozata nélkül Torgyán József egy személyben nem dönthet ilyen kérdésben. - Az elnök politikailag megvonta a bizalmat az FKGP fővárosi vezetésétől, jogilag más azonban nem történt - fogalmazott. Csúcs Lászlónak a Nap-kelte műsorában elhangzott nyilatkozatára reagálva, miszerint Torgyán József felelős a kisgazdapárt népszerűtlenségéért, Kiszely Katalin elmondta: az FKGP jelenlegi szerkezeti-szervezeti formájában nem harmadik évezredbeli párt. Álláspontja szerint szükség van a párt szellemiségének megújulására, mivel az az irány, ami felé halad az FKGP, "rükverc, amelyben nem lehet előremenni." - Az a párt, illetve pártvezető, amelyik nem alkalmas az építő jellegű kritika elfogadására, az fejlődésképtelen - szögezte le a budapesti szervezet főügyésze. Liebmann Katalin ehhez hozzáfűzte: a párt szellemiségének megújulásában kezdeti szakasznak tekinthető, hogy a budapesti elnököknek volt bátorságuk kimondani, Torgyán József jogszerűtlenül függesztette fel a fővárosi vezetést.

Molnár Róbert megerősítette a Népszavának, hogy az országos elnökség nem hozott olyan határozatot, amely a fővárosi elnökség felfüggesztésére vonatkozik. Mivel az ülésen ő vezette a jegyzőkönyvet, valótlant állít, aki mást mond. Molnár nem cáfolta, hogy a párt vezetői közül többen presszionálták a jegyzőkönyvek megváltoztatására, de erre ő nem volt hajlandó. Péntek délelőtt az FKGP főtitkárának kérésére a jegyzőkönyveket bevitte a pártszékházba, a jegyzőkönyvek minden oldalát aláírta, és ezek között nem volt olyan, amit a pártelnök állít. Molnár azt is bejelentette, hogy nem teljesen ért egyet az országos elnökségnek a kisgazda-frakcióvezetésre vonatkozó ajánlásaival, így azzal sem, hogy Lányi Zsolt alelnök kikerüljön a képviselőcsoport vezetéséből.

Bernáth-Varga Balázs, az FKGP főtitkára a távirati irodának nyilatkozva viszont cáfolta, hogy a párt gödi országos elnökségi ülésén nem született határozat arról, hogy a budapesti vezetőséget fel kell függeszteni. Szentgyörgyvölgyi Péter, a Független Kisgazdapárt megbízott budapesti elnöke szerint Liebmann Katalin súlyos fegyelmi vétséget követett el, amikor nem vette tudomásul felfüggesztését a fővárosi elnöki tisztségből. Szentgyörgyvölgyi a nap folyamán sikertelenül próbálta átvenni a budapesti kisgazdaszervezet iratait. Ezzel kapcsolatban azt mondta: nem akartak erőszakhoz folyamodni, hiszen ez nem is áll módjukban. Éppen ezért Bánk Attilához - a párt főügyészéhez - fordult, akinek joga van fegyelmi eljárást indítani Liebmann Katalin ellen.

Gyimóthy Géza alelnök szerint törvényes, a párt alkotmányának megfelelő módon történt meg az FKGP fővárosi elnökségének felfüggesztése, ezért a döntést alázattal el kell fogadniuk az érintetteknek. Szerinte a gödi tanácskozáson megbízták Torgyán József pártelnököt azzal, hogy folytasson megbeszélést Liebmann Katalin budapesti elnökkel, és ennek eredményétől tegye függővé, hogy felfüggeszti-e a testületet.

A Népszava információja szerint december vége óta levelet köröznek a vidéki kisgazdaszervezetek között. Eben a párt tagjai az országos gyűlés összehívását, a pártalkotmány módosítását és új országos elnökség választását kezdeményezik. Érdekesség, hogy a kezdeményezők között mátészalkai kisgazdák is megtalálhatók. A levélben többek között az olvasható: "Pártunk választói támogatottsága 1997 ősze óta, Torgyán doktor bekerülésével a kormányba, 28 százalékról 3-4 százalékra csökkent. Végveszélyben van a párt! Az elnök nyilatkozatai és személye lehetetlenné teszik, hogy vezetésével a párt ismét átlépje a parlamenti küszöböt. Függetlenül attól, hogy az elnökről megjelenő médiahírek igazak vagy hamisak, a közhangulatot a párt ellen hangolták. Így a pártnak esélye sincs a felemelkedésre. Szükség van az országos elnökség azonnali újraválasztására!"

A párt alkotmánya alapján az országos nagygyűlés sürgős összehívását a nagygyűlés tagjai egyharmadának írásbeli kérésére a pártelnöknek 15 napon belül kötelessége összehívni.

(Népszava)

Korábban:

( 2001. január 5.)