Kincstári biztos a Semmelweis Egyetemen<br/>

Vágólapra másolva!
Kincstári biztost neveznek ki a Semmelweis Egyetemre - értesült a Magyar Hírlap. Az intézmény külső adóssága meghaladja az 1,5 milliárd forintot, ez az oka a drasztikus beavatkozásnak.
Vágólapra másolva!

Várhatóan a héten írja alá Varga Mihály pénzügyminiszter a kincstári biztos megbízólevelét - tudta meg a Magyar Hírlap.
A Magyar Államkincstár (MÁ) december közepén kezdeményezte a biztos kinevezését a Semmelweis Egyetemre - tájékoztatott Forgács Péter, az MÁ kincstári biztosi igazgatóságának vezetője. A 2000. október 25-ei állapotok szerint ugyanis az intézmény 1,18 milliárd forint harminc napon belüli, 350 millió harminc és hatvan nap közötti, valamint 117 millió forint hatvan napon túli külső adósságot halmozott fel.
Az államkincstárnak nem volt mérlegelési lehetősége: ha egy költségvetési intézménynél a hatvan napon túli külső adósság meghaladja az 50 millió forintot, automatikusan kincstári biztosnak kell áttekintenie a gazdálkodást - hangsúlyozta Forgács Péter.
A Semmelweis Egyetem elődje, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem 1999-ben egyszer már túllépte ezt a határt. Azóta az integráció következtében újabb karokkal bővült az intézmény. A hiányt azonban feltehetőleg továbbra is a betegellátással, tehát a klinikákkal összefüggő feladatok okozzák. Az államkincstár illetékese azt is elmondta: a többi "egészségüggyel megáldott" egyetemen is komoly pénzügyi gondok vannak, de adósságuk még nem éri el a kritikus mértéket.
A felsőoktatási intézmények közül Forgács Péter elmondása szerint jelenleg egyet sem fenyeget kincstári biztos kinevezésének veszélye. Az egészségügyben viszont a traumatológiai és a kardiológiai intézetnél is folyik már a gazdasági felülvizsgálat.
A kincstári biztosnak többek között meg kell majd vizsgálnia, hogy az 1999-
2000-ben elfogadott intézkedési terv hogyan valósult meg a SOTE-n, illetve utódjánál, a Semmelweis Egyetemen. A pénzügyi felügyelő ismét intézkedési tervet tesz le az asztalra - várhatóan két hónap után. A legsürgetőbb teendőkről azonban feltehetően már egy hónap múlva nyilatkozni fog.
Az oktatási minisztérium egyelőre nem értesült arról, hogy ilyen kritikus helyzet állt elő a Semmelweis Egyetemen - tudta meg a Magyar Hírlap a tárca illetékeseitől.
Sótonyi Péter, az egyetem rektora a hiány okairól a pénzügyminiszter döntése után tájékoztatja a Magyar Hírlapot.

Nagy Ildikó Emese

(Magyar Hirlap)