Vágólapra másolva!
A Magyar Honvédség egészségügyi csoportfőnöke elismeri, hogy az Okucaniban szolgált Körmendi István diagnózisai között a leukémia is szerepelt, de nem tartja elképzelhetőnek, hogy a főtörzsőrmester halála összefüggésben lenne az urántartalmú NATO-lövedékekkel.
Vágólapra másolva!

Magyarországon a leukémia előfordulási gyakorisága kicsivel magasabb az európai átlagnál, férfiak esetében 100 ezer lakosra 10, nők körében alig több mint 8 eset fordul elő - mondta el a Magyar Hírlap kérdésére Svéd László tábornok, a Magyar Honvédség egészségügyi csoportfőnöke. Eddig a Balkánon (Boszniában és Koszovóban) mintegy 7 ezer magyar katona teljesített szolgálatot, így rájuk vetítve a magyar átlagot 0,7 leukémiás esetnek kellett volna előfordulnia. Így az egy haláleset átlagosnak mondható - fogalmazott az egészségügyi csoportfőnök.

Svéd László ismertette a magyar katonák egészségügyi statisztikáját, amely szerint 1995-től 13 ezer 190 esetben fordultak orvoshoz a katonák. Az esetek közel felében fogászati problémákkal jelentkeztek, ezt a felső légúti, majd a bőrgyógyászati megbetegedések követték. Kevesebb mint negyvenszer kerültek kórházba magyarok. Eddig két halálesettel végződő betegség fordult elő, az egyik Körmendi Istváné, a másik a decemberben elhunyt Cs. Z.-é, aki a szkopjei kórházban eddig tisztázatlan okú agyérbetegségben hunyt el. Svéd László úgy vélte, hogy Körmendi főtörzsőrmester leukémiája már kiutazása előtt kialakult, és nincs összefüggésben kinti munkájával.

Kedden a NATO vezérkari főnökei, így magyar részről Fodor Lajos is, tanácskozni uránlövedékek kapcsán kialakult helyzetről.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2001.01.08.)