Törvénysértőek a fogva tartás körülményei a mélykúti női börtönben - állapította meg Gönczöl Katalin

Vágólapra másolva!
Gönczöl Katalin, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa helyszíni vizsgálatot folytatott a Pálhalmi Büntetés-végrehajtási Intézet mélykúti alegységében, ahol 281 nőt tartanak fogva. A vizsgálat a fogva tartás körülményeire, az elítéltek foglalkoztatására és képzési lehetőségeire terjedt ki. Gönczöl Katalin megállapította, hogy a fogva tartás körülményei sértik az elítélteket is megillető, testi és lelki egészséghez való jogot, valamint az embertelen, megalázó bánásmód tilalmát.
Vágólapra másolva!

A fogva tartás körülményeire összességében a túlzsúfoltság és az anyagi eszközök hiánya jellemző. A felnőtt elítétek leromlott épületekben, 13-14 fős zárkákban töltik idejük nagy részét. A fürdőhelyiségek és az illemhelyek állapota nagyon rossz, és akadozik az egészségügyi szakellátás. Nincs nyilvános telefon, nincs pénz az épület állagmegóvására, az elromlott berendezések javítására.

Visszásságokat okoz Mélykúton a büntetés-végrehajtási személyzet létszámhiánya is. Az őrtornyokban nappal a fogvatartottak ülnek, de van olyan körlet is, amely éjszakára teljesen felügyelet nélkül marad, így szükség esetén nincs kitől segítséget kérni. Az országgyűlési biztos megállapította, hogy a mélykúti gyakorlat nemcsak törvénysértő, hanem közvetlenül veszélyezteti az őrként foglalkoztatott elítéltek emberi méltóságát is.

A helyszíni vizsgálat tapasztalatai szerint a biztonsági elkülönítésre használt ablaktalan zárkában nincs ülőhely, WC, világítás, fűtés és szellőzés. A házirendből pedig nem derül ki, hogy milyen magatartás esetén és mennyi időre lehet ide bezárni valakit. A jogállamiság és a jogbiztonság alkotmányos elvét sérti az elkülönítőzárkára vonatkozó szabályozás hiánya, és a használatával kapcsolatos dokumentáció elmulasztása, valamint a zárka alkalmazása a kegyetlen, megalázó bánásmód tilalmába ütközik.

Súlyos nehézségek mutatkoznak az elítéltek foglalkoztatása terén is, mert a 281 fogvatartottból 200 nem dolgozik, csupán az intézet takarításában köteles részt venni, díjazás nélkül. Az az állami gazdaság, amelyet korábban az elítéltek munkáltatása céljából hoztak létre, átalakult nyereségorientált gazdasági társasággá, és szakképzetlen munkaerőt nem kíván foglalkoztatni. Gönczöl Katalin szerint helytelen az a gyakorlat, hogy az elítéltek számára nincs munkalehetőség, emellett a rendszeres foglalkoztatás hiánya és a nyereségérdekeltségnek való alárendelése alkotmányos visszásságot okoz.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a megállapított alkotmányos visszásságok jövőbeni elkerülése érdekében ajánlásokat tett az igazságügyi miniszternek, és a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának, miszerint intézkedjenek a mélykúti fogva tartás körülményeinek javításáról, az elítéltek foglalkoztatásáról, valamint képzési lehetőségeiről.

(HavariaPress)