Demokráciacsomagot akar készíteni az MSZP<br/>

Vágólapra másolva!
Az alkotmány és a házszabály módosítását is magában foglalná az az úgynevezett demokráciacsomag, amelynek összeállítására a szocialista parlamenti frakció jogi és ügyrendi munkacsoportja tett javaslatot. A frakció évadnyitó tanácskozásán dönt arról, hogy mit támogat a csomagból.
Vágólapra másolva!

A jogi munkacsoport által a frakcióvezetés számára készített feljegyzésben a munkacsoport úgy vélekedik, hogy a parlament munkáját és a közéletet egyre inkább a demokrácia deficitje jellemzi, ezért elengedhetetlen az olyan jellegű jogalkotás, amely a hiátusok kitöltésére alkalmas és az MSZP kormányra kerülése esetén iránymutatást jelent a törvényalkotói munkára vonatkozóan.

Az általuk elkészíteni javasolt "demokráciacsomag" törvénymódosítások kezdeményezésére is kiterjedne, amelyben a médiakuratóriumokra vonatkozó szabályozás, az érdekegyeztetésről szóló rendelkezések módosítása, a vizsgálóbizottságokról szóló részletes szabályozás megteremtése és a kisebbségek parlamenti képviseletének biztosítása is szerepelne.

A házszabály-módosítással főként az eddigi alkotmánybírósági határozatoknak szeretne érvényt szerezni az MSZP-s munkacsoport, rögzítve például a frakcióalakítással, a független képviselők jogállásával, a hetenkénti ülésezéssel és a rendkívüli üléssel kapcsolatos szabályokat.

A tervezett alkotmánymódosítással kapcsolatban Avarkeszi Dezső képviselő, a téma felelőse elmondta: szerinte vannak olyan demokratikus szabályok, amelyek garanciális szempontból megerősítést igényelnek. Ilyennek tartja például a táblabíróságok, illetve a parlamenti vizsgálóbizottságok felállításának garanciáit. "Szándékunk kiterjed az éves költségvetés visszaállítását lehetővé tevő szabályozás kidolgozására is" - olvasható az anyagban.

A munkacsoport a területe alá tartozó parlamenti bizottságok tisztségviselőinek tekintetében nem javasol személyi változtatást a frakciónak, így indítványozza, hogy a ciklus hátralévő részében is Gál Zoltán legyen az alkotmányügyi, Géczi József Alajos a mentelmi, Tóth András és Suchman Tamás pedig az ügyrendi bizottság alelnöke.

(MTI)

Ajánló: