Vágólapra másolva!
Jean-Christophe Mitterrand, a néhai Francois Mitterrand francia köztársasági elnök fia csütörtökön kora délben elhagyta a párizsi Santé börtönt, miután anyja kifizette a szabadulása fejében óvadékul szabott ötmillió franknyi összeget. A Mitterrand fiú tavaly december 21-én került előzetes letartóztatásba egy szövevényes fegyvercsempészési ügyben vállalt állítólagos közvetítői közreműködés vádjával.
Vágólapra másolva!

A volt elnök özvegye a szenzációs eseményre összesereglett újságírók előtt "váltságdíjnak" minősítette a párizsi fellebbviteli bíróság január 2-i döntésében meghatározott összeget, és azt mondta, hogy idősebb fia egy bírói tévedés miatt került börtönbe. Az összeg eredetéről annyit közölt, hogy az barátok adományaiból jött össze, az adományozók nevét azonban nem említette. Elmondta viszont, hogy az adakozók között miniszterek, ügyvédek, művészek, apácák és szerzetesek, producerek, rajongók és mindenekelőtt: "a Mitterrand-generáció tagjai" siettek a család segítségére. Danielle Mitterrand elmondta, hogy a felajánlott összeg jóval felülmúlta a bíróság által követelt ötmillió frankot.

J.-C. Mitterrand a szabadulása feltételéül szabott óvadék megfizetését eleinte elutasította, úgy gondolta, hogy annak megfizetésével megszégyenülne, mintegy elismerné a vádakat, ügyvédei és családtagjai azonban rávették, hogy fogadja el a baráti segítséget, és szabadlábon védekezzen a neki felrótt vádak ellen.

J.-C. Mitterrand a vád szerint kiterjedt személyes kapcsolatai révén jelentős szerepet vállalt abban, hogy 1993-94-ben a Brenco International nevű fegyverkereskedő magáncég mintegy 500 millió
dollár értékben illegálisan - a volt Szovjetunióból származó - fegyvereket adott el Angolának. Philippe Courroye vizsgálóbíró szerint a Mitterrand fiú 13
millió frank hálapénzt kapott az ügyletben való közreműködéséért Pierre Falcone-tól, a Brenco International tulajdonosától, és ezt a pénzt a törvényeket megkerülve svájci bankszámlákra utalta. A befolyással való üzérkedéssel és pénzmosással gyanúsított Mitterrand svájci számláit a francia hatóságok zároltatták. A gyanúsított kezdettől tagadja a szemére hányt cselekményeket,
és a Le Nouvel Observateurben csütörtökön napvilágot látott interjúban személye iránti gyűlölettel, elfogultsággal vádolta meg a vizsgálóbírót.

Courroye szerdán a szövevényes ügy egy másik vonulatával összefüggésben hallgatta meg a Tömörülés Franciaországért (RPF) nevű jobboldali párt korábbi második emberét, Philippe Villiers-t, aki a meghallgatásról kijövet "Pasqua-Mitterrand-ügyről" beszélt, és azt állította, hogy nemzetközi vonatkozású, államérdekeket érintő cselekményekről van szó. Villiers maga jelentkezett a december óta egyre szélesebb méreteket öltő fegyvercsempészési ügy kirobbanásakor, hogy a vád állításait alátámasztandó mondandóját közölje az igazságügyi hatóságokkal. Villiers utalásai szerint Charles Pasqua RPF-elnök, korábbi belügyminiszter pártja 1999-es európai parlamenti valasztási kampánya során jelentős összegeket kapott Pierre Falcone-tól. Szerdai vallomásáról Villiers nem nyilatkozott.

(MTI)