A helyi politika beleszólhat a rendőrség tevékenységébe <br/>

Vágólapra másolva!
Egyes rendőrök, középszintű vezetők nincsenek tisztában azzal, hogy a rendőrség egy kormányzati felügyelet alatt álló szerv. Minden kormány saját belbiztonsági politikájának megfelelően kezdeményez változásokat, amelyeket a rendőrségnek végre kell hajtani - szögezte le Orbán Péter országos főkapitány a szerdai Magyar Hírlap rendőrségre nehezedő politikai nyomásról szóló cikkével kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

A rendőrség és a politika viszonyáról készült felmérésben résztvevő rendőrök egy része nincs tisztában azzal, hogy a rendőrség kormányzati felügyelet alatt álló szerv. Minden kormány saját belbiztonsági politikájának megfelelően kezdeményez változásokat, amelyeket a rendőrségnek végre kell hajtani - jelentette ki Orbán Péter altábornagy, országos rendőrfőkapitány tegnapi sajtótájékoztatóján.

A tábornok a Magyar Hírlap szerdai cikke kapcsán fejtette ki véleményét az újságírók előtt. Először csúsztatásnak minősítette a cikk állításait, majd fatális félreértésnek nevezte a kérdőívekből levont következtetéseket. Aláhúzta továbbá, hogy a 243 rendőr megkérdezését nem lehet közvélemény kutatásnak nevezni, ez legfeljebb egy felmérés.

Mint ismeretes, a Magyar Hírlap két napja számolt be arról a felmérésről, amelyet a Rendőrtiszti Főiskola munkatársai a rendőrség körében végeztek. A kérdőíveket kitöltő középszintű vezetők és beosztottaik válaszaiból kiderült: érzékenyen érintik a rendőrséget a kormányváltások. A szakmai irányelvek és a rendőrség szervezeti felépítésének gyakori változása nem hagyja érintetlenül a kapitányságokat. A középszintű vezetők véleménye szerint a rendőrség jelenlegi vezetői nem szakmai érdemek alapján, hanem politikai okokból töltik be pozíciójukat. Lapunknak nyilatkozó rendőrtisztek megerősítették a fentieket, s hozzáfűzték, hogy esetenként a büntetőeljárás alapelveivel szöges ellentétben álló döntéseket kell hozniuk.

Orbán Péter lapunk cikkét bírálva elmondta: az ORFK vezetése kérte fel a szakembereket, mérjék fel, miként vélekednek a politika és a rendőrség viszonyáról beosztottai. A tábornok úgy vélte, megmosolyogtató egyes rendőrök véleménye, míg más kitételeket elkeserítőnek tartott. Többnyire olyan rendőrök kritizálják a rendőri vezetés munkáját, akik beosztásukban nem tudtak megfelelni az elvárásoknak - érvelt a parancsnok. A kérdőívet kitöltő kapitányok közül azóta már egyet le is váltott beosztásából - mutatott rá.

- Tudomásul kell venni - fogalmazott Orbán Péter -, hogy a helyi politikának beleszólása van a rendőri munkába, hiszen ezért adják a támogatásokat, az eszközöket, a gépkocsikat.

A főkapitány a tábornoki kar nevében visszautasította a megkérdezettek által hangoztatottakat, miszerint nem szakmai hozzáértésük alapján kerültek volna vezetői pozícióba, s megkérdőjelezték politikai semlegességüket. Orbán Péter úgy vélte, több diplomájával nem érzi felkészületlennek magát a főkapitányi poszt betöltésére. Az elmúlt két évtized pedig bizonyítja - vélekedett-, hogy semmit nem ért a politikához. Az pedig természetes - fűzte hozzá -, hogy egy-egy megyei rendőri vezető kinevezése előtt a helyi közgyűlés illetékes pártpolitikusaival egyeztet az illető személyéről.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2001.01.10.)