Utólag akarja az állam megfinanszírozni az Erzsébet téri kulturális központ építését<br/>

Vágólapra másolva!
A Népszava című napilap szerdai számában azt írta, hogy a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának nincs pénze a beruházásra, és a finanszírozás kérdése sem tisztázott. A minisztérium ugyanakkor azt állítja, hogy azért nem szerepel a tárca saját költségvetésében a beruházásra majdan fordítandó mintegy 2 milliárd forint, mert az építkezést utólag akarják megfinanszírozni.
Vágólapra másolva!

Az Erzsébet téri kulturális központ és millenniumi park elkészültét a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) - közvetve az állam - utólagosan finanszírozná meg, addig is az építkezést a majdani beruházó saját pénzéből fedezné - derült ki abból a nyilatkozatból, amelyet Baán László, az NKÖM közigazgatási államtitkára hozott nyilvánosságra. Baán közölte: a tárca saját költségvetésében ezért nem szerepel az Erzsébet téri beruházásra majdan fordítandó mintegy 2 milliárd forint.

A közigazgatási államtitkár a Népszava című napilapban megjelent írásra reagált, amely feltételezte, hogy a minisztériumban nincs pénz a beruházásra, és a finanszírozás kérdése nem tisztázott. "A minisztérium az elképzeléséről, az utófinanszírozási konstrukcióról előterjesztést készít, és várhatóan még január végén, február elején benyújtja a kormánynak" - mondta.

Emlékeztetett: a beruházásról szóló szerződés szerint - amelyet a főváros vezetése és a kultusztárca még tavaly áprilisban írt alá - a főváros az építkezés befejezését követő 90 napon belül az ingatlan eladására nyílt nemzetközi pályázatot hirdet, az értékesítésből befolyt összegből az állam megkapja az építkezés összegét, és a fennmaradó pénzen az állam a fővárossal egyenlő arányban osztozik. Baán jelezte: a tárca az utófinanszírozásra vonatkozó tervét a megállapodás ezen momentumára alapozta, és az építkezés így úgymond "önmagát finanszírozná" - mondta.

A beruházással kapcsolatos pályázatok kapcsán ismertette: a lebonyolítói pályázat folyamatban van, a kivitelező kiválasztására szóló tendert azonban csak a kormány döntését követően írják ki. Ez viszont nem befolyásolja az építkezési határidőket, így a 2002. április 15-i átadást sem - tette hozzá.

Baán közölte azt is, hogy a tárca azért választotta az utófinanszírozási modellt a beruházás költségeinek fedezésére, mert a leginkább közpénzkímélőbben kívánta megvalósítani a föld felszín alatti létesítményeket, illetve a millenniumi parkot.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001. január 17.)