Az Amnesty fenntartja állítását: a magyar rendőröknél előfordulnak a túlkapások<br/>

Vágólapra másolva!
Az Amnesty International (AI) Nemzetközi Titkárságának európai igazgatója, Anne Burley és a régióért felelős kutatója, Ivan Fiser Magyarországra látogatott másfél hónappal azután, hogy nagy felháborodást okozott a nemzetközi emberi jogi szervezet hollandiai szekciójának hirdetése. E szerint Magyarországon a rendőrök rendszeresen gyerekeket kínoznak. Burley - immár sokadszor - bocsánatot kért a hirdetés miatt, azonban hozzátette: csak abban hibáztak, hogy nem azt a valós esetet szerepeltették a hirdetésben a hollandok, ami az AI jelentésében szerepelt. Ez azt jelenti, hogy az Al fenntartja azt az állítását, hogy Magyarországon előfordulnak rendőri túlkapások, csak abban hibáztak, hogy ezt rossz példával illusztrálták.
Vágólapra másolva!

Az Amnesty
logója

Burley elmondta, hogy a holland szekció a Nemzetközi Titkárság által ellenőrzött jelentés alapján kiadott egy könyvet, amelyet átadtak a hirdetés elkészítésével megbízott reklámügynökségnek. A jelentésben valóban szerepelt egy magyarországi eset is, azonban a reklámügynökség nem ezt a valós esetet említette; a hirdetésben szereplő eset nem Magyarországon történt. A fotó pedig, amit a magyarországi példával illusztráltak, egy holland kisfiút ábrázolt. "Az az ember hibázott, akinek a holland szekcióban ellenőriznie kellett volna a hirdetést" - összegezte a történteket Burley. Hozzátette: ha viszont a valós magyar eset szerepelt volna a hirdetésben, most nem kérnének bocsánatot.

Ivan Fiser, a régió kutatója elmondta: a magyarországi eset 1999 szeptemberében történt, amikor a rendőrségre feljelentés érkezett 6 roma fiatalkorú ellen, akik állítólag a Róbert Károly körúton bántalmaztak egy terhes nőt, aki ennek következtében elvetélt. Fiser szerint a rendőrség a nyomozás során nem volt elég alapos. Megjelentek az állítólagos elkövetőknél - akik közül a legfiatalabb egy 13 éves lány volt, a többiek 16-17 évesek -, az ajtókat-ablakokat betörve behatoltak két lakásba, megverték a roma fiatalokat, majd egész nap fogva tartották őket a rendőrségen. Később kiderült, hogy a bejelentés téves volt.

Az AI levélben fordult a belügyminiszterhez, és kérte az ügy kivizsgálását. A válaszlevélben az állt, hogy nem történt túlkapás a rendőrök részéről. "Ennek ellentmond a fővárosi főügyész levele, mely szerint öt rendőr ellen eljárás indult" - mondta Fiser. Mikor erre rákérdezett Pintér Sándor belügyminiszternél, az volt Pintér válasza: ő nem felelős azért a megállapításért, amelyet az a rendőrtiszt tett, aki megfelelőnek ítélte a rendőri eljárást.

Fiser szerint fontos lenne, hogy a túlkapással vádolt rendőröket a jelenlegi gyakorlattal ellentétben azonnal függesszék fel állásukból a vizsgálat idejére, és mindenképpen független szerv járjon el az ügyben.

Orbán Péter országos renőrfőkapitány sajtótájékoztatóján ezzel kapcsolatban azt mondta: a magyar gyakorlatban a felelősségre vonás az európai gyakorlatnál szigorúbb, mivel előbb bocsátják el a rendőrt, mint hogy bebizonyosodna, hogy törvénytelenül járt el egy ügyben. A visszaélésekkel kapcsolatos ügyeket pedig az ügyészség vizsgálja ki, amely a rendőrségtől független szerv. "Mindenki tévedhet, a rendőrök is, de nem kellene általánosítani, ha egy rendőr téved, hanem csak a konkrét ügyről lenne szabad beszélni" - tette hozzá Orbán, aki szerint elsősorban azért élnek panasszal rendőrök ellen, mert az eljárás során gumibotot használnak, vagy "földre viszik" a gyanúsítottat. "Ezek azonban törvényes eljárások" - állította a rendőrfőkapitány. Orbán végül ígéretet tett arra, hogy a még mindig folyamatban lévő ügyet a legnagyobb körültekintéssel vizsgálják ki.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

A szervezet oldala (angolul)

Korábban:

(2000. december 22.)