Ma megalakul a vagyonbizottság<br/>

Vágólapra másolva!
A Torgyán József és felesége ellen indított összeférhetetlenségi eljárás egyelőre szünetel, de a kisgazda pártelnök javaslatára létrehozott, az összes képviselő vagyoni helyzetét vizsgáló parlamenti bizottság ma megtarthatja alakuló ülését. Mindkét vizsgálat megkezdése arra a botrányra vezethető vissza, amely a Torgyán házaspár több tízmilliós villaépítése kapcsán robbant ki.
Vágólapra másolva!

Ma tartja alakuló ülését a képviselők vagyongyarapodását vizsgáló új parlamenti bizottság, melynek létrehozását - Torgyán József több tízmilliós villaépítési botrányának kirobbanása után - maga a kisgazda elnök kezdeményezte. Torgyán nem volt hajlandó vagyonnyilatkozata titkos részét nyilvánosságra hozni, holott ezt a képviselők többsége megtette már.

Arról beszélt, hogy ő csak az új testület előtt fedi fel, mit jegyzett fel a titkos dokumentumban. Az általa kezdeményezett új testület nemcsak az ő, hanem az összes képviselő esetleges vagyongyarapodását köteles lesz megvizsgálni. Az ellenzék éppen ezért úgy vélte, az új testület csak arra jó, hogy Torgyán villaépítéséről terelje el a figyelmet. Az SZDSZ, az MSZP, az MDF nem is delegált tagokat a testületbe, úgy vélték alkotmány- és törvényellenes a bizottság létrehozása.

Az MDF-frakció még nem foglalkozott a kérdéssel, de Balsai István (MSZP) szerint vélhetően majd mindenki a saját belátása szerint működhet együtt a bizottsággal. Kovács László szerint az MSZP február eleji frakcióülésén alakítja ki álláspontját a kérdésről. De változatlanul házszabályellenesnek tartják a bizottság felállítását. Az SZDSZ várhatóan jövő szombaton tárgyal az ügyről.

Tavaly Torgyán villaépítése miatt az SZDSZ összeférhetetlenségi eljárást kezdeményezett a Torgyán házaspár ellen. A csak a kisgazda elnök ügyében indított vizsgálat azonban egyelőre szünetel. A mentelmi és összeférhetetlenségi bizottság az eljárásról ugyanis állásfoglalást kért az ügyrendi és az alkotmányügyi bizottságtól. A két testület várhatóan csak február első hetében ül össze.

Az összes képviselő vagyongyarapodását vizsgáló bizottság azonban ma megalakulhat.

A bizottság az érdemi munkát azonban várhatóan csak márciusban kezdi el. Addig kipostázzák a képviselőknek azt a levelet, amelyben kérik majd a 2000. december 20-a előtt tett valamennyi vagyonnyilatkozatuk mentelmi bizottság által hitelesített másolatát. Továbbá a 2001. január 1-jei állapotnak megfelelő vagyonnyilatkozat megtételére is felszólítják őket. De azt is közlik, hogy nyilatkozhatnak arról, hogy kérnek-e soron kívüli vizsgálatot. Orbán Viktor miniszterelnök és Torgyán József korábban úgy nyilatkozott, hogy kérni fogja soronkívüliségét. Ha ezt még mindig komolyan gondolják, akkor írásban kell kérelmezniük a bizottságtól. Ezt eddig még nem tették meg.

Az új bizottság ma dönt arról is, hogy felkéri-e Isépy Tamást, rendelje el a vagyonnyilatkozatok másolatának kiadását. Valamint nyilatkozzon arról is, mennyi vagyonnyilatkozatot őriznek a képviselőkről. Ugyanis a mentelmi bizottságtól kapott lista alapján ellenőrizhetik, hogy az adott képviselőtől megkapták-e az összes kért vagyonnyilatkozat-másolatot.

Isépy Tamástól megtudtuk: több mint 1100 képviselői vagyonnyilatkozatot őriz a mentelmi bizottság. Isépy szerint a testületnek nem okoz majd gondot az új vagyonbizottság által kért adatok átadása. Ciklusonként egyébként 386 képviselő tett nyilatkozatot. Természetesen több olyan képviselő ül a parlamentben, akitől kettő vagy három vagyonnyilatkozatot is őriznek.

Elmondta, az 1990-es és 1994-es vagyonnyilatkozatok is megtalálhatók a páncélszekrényükben. Akkoriban az adótörvény alapján csak egyfajta vagyonnyilatkozatot tettek a képviselők: egyet mandátumuk megszerzésekor, a másikat pedig annak lejártakor. 1997 óta kell a képviselőknek két részből - nyílt és titkos - álló vagyonnyilatkozatot kitölteniük.

(Népszava)

Ajánló:

Az [origo] összeállítása

Korábban:

(2001. feburár 27.)