Az ÁPV Rt. felügyelőbizottságának elnöke szerint sajtóhadjárat folyik ellene<br/>

Vágólapra másolva!
Sipos Árpád, az ÁPV Rt. felügyelőbizottságának elnöke rosszízű, politikai indíttatású sajtóhadjárat részének tartja az utazásairól megjelent cikket. A Népszava szerint ugyanis Sipos a miniszterek többségénél is többet költött külföldi utakra, több mint hatmillió forint közpénzt.
Vágólapra másolva!

Az ÁPV Rt. felügyelőbizottságának elnöke csütörtökön elmondta: a politikai indíttatású felvetésekre a továbbiakban nem kíván reagálni, de tájékoztatni kívánja a közvéleményt a kérdés szakmai részleteiről.

Sipos Árpád szerint "a magyar gazdasági szerkezetváltás sikereinek és árnyoldalainak megismerésére külföldön komoly igény mutatkozik, az a tény, hogy a magyar gazdaság több mint háromnegyede robbanásszerű társadalmi konfliktusok nélkül került magánkézbe, joggal kelti fel a hasonló cipőben járó országok kutatóinak, politikai és gazdasági vezetőinek érdeklődését".

Sipos hozzátette: 1995-től dolgozik a privatizációs szervezet felügyelőbizottságában és 1998 óta, az Állami Számvevőszék javaslatára tölti be a testület elnöki tisztét. Így átfogó tapasztalatokkal rendelkezik a magánosítási folyamat mindkét szakaszáról, a stratégiai cégek eladásáról éppúgy, mint a tőkepiaci tranzakciókról. Emiatt őt, illetve a felügyelőbizottság más tagjait számos országból kérik fel, hogy tartsanak előadást a privatizáció hasznosítható tapasztalatairól.

"A tárgyalásokon szerzett információknak hasznosulniuk kell a magyarországi gyakorlatban is" - közölte Sipos, és példaként a komoly átalakulás előtt álló állami vagyonkezelést említette. Felhívta a figyelmet arra, hogy kevés a nemzetközi tapasztalat a tömeges privatizáció lezárásával és az állami vagyongazdálkodás optimális szervezeti rendjével, módszereivel kapcsolatban.

Az fb-elnök szerint legutóbbi, latin-amerikai útjának aktualitását éppen az adta, hogy a tömeges privatizáció folyamata a vége felé tart, így fontos megismerni az állami vagyonkezelés nemzetközi tapasztalatait. "Közép-Európa és Latin-Amerika ilyen szempontból hasonló cipőben jár, hiszen mindkét térségben a kilencvenes években zajlott le a diktatúrából a demokráciába való átmenet, és ezzel párhuzamosan az állam gazdasági szerepvállalásának lebontása" - mondta.

Sipos szerint mindenütt a világon természetes, hogy gazdasági szakemberek, üzletemberek, gazdasági diplomaták vesznek részt a politikai delegációkban. Hozzátette, hogy nem volt ez másként a korábbi kormányok esetében sem. Példaként a Horn-kabinetet említette, amelynek minisztereit is gyakorta kísérte gazdasági delegáció. Éppen ezért Sipos sajátosnak tartja azt, hogy ezt az országtól és kormánytól független, általános gyakorlatot "éppen most próbálják kikezdeni egyes sajtóorgánumok". Az ÁPV Rt. felügyelőbizottságának elnöke közölte azt is, hogy tapasztalatairól tájékoztatta a készülő magyar jogi szabályozással foglalkozó kormányzati műhelyt.

"Az ÁPV Rt felügyelőbizottsága önálló költségvetés szerint gazdálkodik, ebben külön tételként jelenik meg az utazási költségkeret. Külföldi utazásra és szállásra 2000-ben 4,5 millió forintot, belföldi utazásra és szállásra pedig 1,5 millió forintot költött az egész testület" - mondta az elnök. Hozzátette, hogy a bizottság tagjai, pártállástól függetlenül többször jelen voltak nemzetközi delegációkban, szakmai konferenciákon, és részt vettek nagyobb tranzakciókat lezáró árazási tárgyalásokon is.

Sipos Árpád ugyanis a kisgazdapárt megbízottjaként került az ÁPV Rt. felügyelőbizottságába, 1998 óta - a számvevőszék jelöltjeként - a testület elnöke. Utazásait és reprezentációs költségeit ugyanúgy közpénzből fedezi az ÁPV Rt., mint Torgyán Józsefét az FVM - írta a Népszava. A lap információi szerint Sipos külföldi utazásaira 1999-ben több mint ötmillió forintot, napidíjára pedig mintegy másfél millió forintot költött az ÁPV Rt. (Ismeretes, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal is a kormánytagok 1999-es utazásait vizsgálta meg. Az adatok összevetése után kiderül: Sipos Árpádnál csak négy miniszter, a külügyi, a honvédelmi, a gazdasági és a földművelésügyi tárca vezetője költött többet külföldi utazásra.)

A Népszava értesülése szerint Sipos utazási és reprezentációs költségei már korábban szemet szúrtak az ÁPV Rt. apparátusának, már csak azért is, mert a felügyelőbizottsági tagok a legritkább esetben utaznak hivatalos útra külföldre.

Az ÁPV Rt. felügyelőbizottsága a parlamenti pártok, a kormány, a munkavállalói és a munkáltatói oldal, valamint az Állami Számvevőszék delegáltjaiból álló testület. Jogköre szerint - a részvénytársasági fb-khez hasonlóan - törvényességi kontrollt gyakorol az igazgatóság felett. Vagyis a felügyelőbizottság elnökének és tagjainak nincs joga és nem is dolga privatizációs üzleti tárgyalásokat folytatni.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001. január 25.)