Kedden is elmarad az V. kerületi önkormányzat ülése<br/>

Vágólapra másolva!
A múlt hetihez hasonlóan várhatóan kedden is elmarad az V. kerületi önkormányzat ülése. Tavaly november 28-a óta nem volt jogilag érvényes és bármilyen döntést is meghozó testületi ülés a belvárosi kerületben.
Vágólapra másolva!

A helyi képviselők szerint a gondokat az okozza, hogy a Fideszből és annak frakciójából távozott három képviselő, így a 24 fős testületben 10-re olvadt a polgári erők bázisa. A képviselő-testületben többségbe került MSZP, SZDSZ és a Fórum a Belvárosért Egyesület frakciója azóta szeretné elérni, hogy a megváltozott erőviszonyoknak megfelelően módosítsák a bizottságok összetételét. Sürgetik azt is, hogy - a közigazgatási hivatal észrevételeit elfogadva - módosítsanak a helyi szervezeti szabályzaton úgy, hogy a polgármester és az alpolgármester távollétében más is levezethesse a testületi üléseket.

A képviselő-testületben kisebbségbe került, a bizottságokban azonban továbbra is többségben lévő polgári erők november óta rendre meghiúsították, hogy a nekik nem tetsző javaslatok a képviselő-testület elé kerüljenek. Mint mondták, a polgármester az egyik januári rendkívüli ülésen bejelentette, hogy csak azokat a napirendi pontokat teszi fel szavazásra, amelyeket ő terjeszt elő.

Karsai Károly polgármester és Varga Sándorné, a polgármesterrel együtt négyfős Fidesz-frakció vezetője úgy nyilatkozott, hogy a bizottságok túlnyomó többsége - köztük az ügydöntő jogi és igazgatási grémium - még nem tárgyalta meg a bizottsági struktúrára vonatkozó változtatásokat. A frakcióvezető szerint ugyan történt előrelépés ez ügyben, de még távol a megegyezés a frakciók között.

Karsai kétoldalú garanciákkal rendezhetőnek tartja a problémát. Utalt arra, hogy a többség a polgármester és az alpolgármester "partizánkodásainak" megszüntetésére igényel garanciát. Másfelől viszont szerinte arra is garancia kellene, hogy személyi kérdésekben - úgy, mint jelenleg - egyedül a polgármester tehessen előterjesztést, a frakciók egyetértésével. Szükségesnek tart egy olyan megállapodást is, amely az önkormányzat által végrehajtható programok fő elveit rögzítené a ciklus végéig terjedő időre.

Karsai megjegyezte, hogy több fontos kérdéssel, például a különböző pályázatok elbírálásával késik a testület. Ezért a február 13-i ülésen beterjeszt egy új rendezési javaslatot, amely megfogalmazása szerint a polgári oldal számára kedvezőbb. A polgármester szerint jó lenne, ha frakciója mielőbb egységes, a helyzethez igazodó határozott véleményt alakítana ki a vitás ügyekről.

Molnár Katalin, a kerületi SZDSZ-frakció vezetője aggasztónak nevezte, hogy a Fidesz és annak polgármestere fontosabbnak tartja hatalmi-politikai céljait, mint a lakosság, a kerület érdekeit. E célok elérését segíti szerinte a közigazgatási hivatal is, azzal, hogy sorozatos határidő-módosítással immár több mint három hónapot biztosít a polgármester és az alpolgármester helyettesítésének jogszerű megoldására.

(MTI)

Korábban:

(2000. december 5.)