Megkezdik a sajtó átvilágítását<br/>

Vágólapra másolva!
Először az elektronikus média, majd áprilistól az írott sajtó vezető munkatársainak múltját ellenőrzik az átvilágító bírók. Szankciókra számíthatnak azok a médiumok, amelyek nem működnek együtt az átvilágítókkal - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Az átvilágító bírák októberben kezdték meg az újságírók ellenőrzésének előkészítését. A parlament döntése nyomán a bírók nemcsak az állami apparátusban kereshetik a rendszerváltozás előtti titkosszolgálatok III/III-as ügynökeit, a titkos belügyi jelentéseket kézhez kapó állami és pártvezetőket, a karhatalom és a Nyilaskeresztes Párt tagjait, hanem a médiában is. Azokat az újságírókat - főszerkesztőket, főmunkatársig - ellenőrzik, akik a törvény előírásai szerint "a politikai közvélemény alakítására közvetve vagy közvetlenül befolyást gyakorolnak".

Az átvilágítók először az elektronikus média vezetőit ellenőrzik. A bírók az elmúlt hónapokban 430 rádió- és tévéállomást kerestek meg, hogy a társaságok a törvénybe foglaltak szerint jelöljék meg az átvilágítandó munkatársakat, illetve küldjék meg a médiumok alapító okiratát, társasági szerződését. Ez a helyi televíziósok egy részében felzúdulást keltett szerintük az eljárás a sajtó megfélemlítésére, másrészt üzleti titkok nyilvánosságra kerülésére alkalmas. A Népszabadság információja szerint az elektronikus média vezetőinek 15-20 százaléka még nem küldte meg az átvilágítóknak a kért adatokat. A mulasztók szankciókra számíthatnak.

A bírók várhatóan áprilisban látnak hozzá az írott sajtó átvilágításához. Már megkapták a kulturális tárcától a Magyarországon megjelentő összes, mintegy ötezer újság címlistáját. Az ellenőrzés során a bírók az állambiztonsági iratokat kezelő Történeti Hivatalhoz és a titkosszolgálatokhoz fordulnak, hogy rendelkeznek-e olyan dokumentummal, amely bizonyítja, hogy az érintett személy a törvény hatálya alá esik. Ha találnak adatokat, akkor bizonyítási eljárás kezdődik. Ha beigazolódik, hogy az újságíró a törvény hatálya alá esik, akkor a posztjáról történő lemondásra szólítják fel. Ha ennek nem tesz eleget az átvilágítók nyilvánosságra hozzák, hogy miért marasztalták el.

(OS)

Ajánló:

Korábban:

(2001. január 12.)