Pallag Lászlót jogerős ítéletében félmillió forint kártérítésre kötelezte a bíróság<br/>

Vágólapra másolva!
Másodfokon is elmarasztalták Pallag Lászlót abban a perben, amelyet személyiségi jogainak megsértése miatt Szabó Iván volt pénzügyminiszter indított a kisgazda politikus ellen. Az ítéletet hétfőn hirdette ki Gyulán az ügyben fellebbezés folytán eljáró Békés Megyei Bíróság.
Vágólapra másolva!

Az ítélettel jogerőre emelkedett az elsőfokú bírósági határozat, amely félmillió forint kártérítés megfizetésére kötelezte Pallag Lászlót, a megszűnt országgyűlési olajbizottság elnökét, amiért egy sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy Nógrádi Zsolt vallomása szerint 1992-ben az olajmaffia számára "Szabó Iván akkori pénzügyminiszter biztosította a meginduláshoz szükséges tőkét".

A megyei bíróság helybenhagyta az első fokú bíróság ítéletének azon részét is, amely félmillió forint kártérítés megfizetésére kötelezte Pallag Lászlót.

Az ítélet indoklásában a bírói tanácsot vezető Kertészné Princzinger Márta elmondta: a perben, amelyet Szabó Iván indított Pallag László ellen, több alkotmányos jog ütközik, így a képviselői jogállást szabályozó és az adatvédelmi törvény, a polgári törvénykönyv, a szabad véleménynyilvánítás joga, valamint a jó hírnévhez való jog. A bíróságnak mindezt mérlegre téve és a korlátozások figyelembe vételével kellett döntenie.

Pallag és védője azon kezdeményezését, hogy - illetékesség hiányában - a bíróság szüntesse meg a pert, a bírónő így utasította el: "Nincs olyan eljárási szabály, amely kizárná annak lehetőségét, hogy egy országgyűlési képviselőt felelősségre vonjanak a személyiségi jog megsértése miatt azért, mert képviselőként és nem magánszemélyként követte el a jogsértést".

Pallag a per során védekezésében arra hivatkozott: képviselői munkáját végezve tárta a nyilvánosság elé az olajbizottság jegyzőkönyvét, hogy a közvélemény tudomást szerezzen a feketegazdaság ellen föllépő bizottság ülésén elhangzottakról. "Ezt a védekezést a bíróság azért nem fogadta el, mert közfeladat ellátása sem ment föl senkit a személyiségi jogok tiszteletben tartása alól. A képviselők mentelmi joga nem vonatkozik a polgári jogi felelősségre, ezért állapította meg a bíróság a személyiségi jog megsértését" - közölte a bíró.

Szabó azon igényét, hogy az első fokon eljáró Békéscsabai Városi Bíróság által kiszabott félmillió forint kártérítést emeljék egymillióra, a gyulai megyei bíróság nem méltányolta, így maradt az eredetileg kiszabott félmillió forintos - nem vagyoni kárért megítélt - pénzbüntetés.

A Pallag Lászlóra kirótt pénzbüntetést azért nem törölte el - az elmarasztalt politikus fellebbezése ellenére - a bíróság, mert az országgyűlési bizottság ügyrendje nem támasztja alá a képviselő állítását, miszerint neki kötelessége volt, akár a bizottság tagjaival való egyeztetés nélkül is a nyilvánosság elé tárni a titkosított jegyzőkönyvet.

Az ítélethirdetés után Szabó Iván - aki a bíróság előtt azt is elmondta: az ellene elhangzott vád már csak azért sem igaz, mert 1992-ben nem ő volt a pénzügyminiszter - a sajtó előtt így nyilatkozott: "Ezt az ítéletet vártam, mert az alkotmányos jogok nem sérthetők meg. Az ítélet talán visszatartja a felelőtlenül nyilatkozókat attól, hogy mint az én esetemben is történt, egy ember egész eddigi életét kérdőjelezzék meg méltatlanul".

Pallag László - aki a számára kedvezőtlen ítélet indoklása közben kivonult a tárgyalóteremből - elmondta: szerinte a magyar bíróságok nem függetlenek, és nem azt támogatják, aki föllép a feketegazdaság ellen.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 8.)