Vágólapra másolva!
"A fiúk kiálltak a hátam mögül" - így panaszkodik a Torgyán család bizalmasának nevezett Benczéné Tóth Judit azon a felvételen, amelynek második részét ma közöljük. Az ügyészség még vizsgálja azt a felvételt, amely szerint vállalkozók közvetítőn keresztül hárommillió forint kenőpénz Torgyán Attilához, a földművelésügyi miniszter fiához való eljuttatását beszélik meg. A megbeszélés egyre több szereplője válik ismertté. Dokumentumok bizonyítják: kapcsolat köti őket Benczénéhez. Dokumentumok bizonyítják, hogy a kenőpénz költségvetési forrásból származik.
Vágólapra másolva!

Dokumentumokkal igazolható, hogy költségvetési forrásból származik az a pénz, amelyet a Népszava birtokában lévő hangfelvétel szerint Torgyán Attilának, a földművelésügyi miniszter fiának szántak, és a lapnak nyilatkozó koronatanú szerint el is juttattak hozzá. Elolvashatták annak a megbeszélésnek az első részét, amelyet az Agrárinnovációs Kht. irodahelyiségeiben tartottak a kenőpénz célba juttatásáról. Ebből kiderül: a megbeszélés két résztvevője agroparkok létrehozására kért állami támogatást, illetve közbenjárást ifjabb Torgyántól. A felvétel első részében a bűncselekmény gyanújára utaló felvételt készítő "koronatanú" azt állította: a Torgyán Attilának átadott hárommillió forint közpénzből származott. Nyilatkozata szerint - amit bíróság előtt is hajlandó megerősíteni - ezt a pénzt az Agrárinnovációs Kht.-től kapták egy tanulmány elkészítéséért.

A dokumentumokból kiderül: az Agropark Kht. - amelynek két vezetője vett részt a rögzített megbeszélésén - tavaly áprilisban vállalkozási szerződést kötött az FVM cégével, az Agrárinnovációs Kht.-val. A szerződés szerint az Agropark Kht.-nak összesen 7,5 millió forint plusz áfát fizetett egy tanulmányért.

A pénz első részletét, 2 millió 812 ezer 500 forintot tavaly május 11-én utalta el az Agrárinnovációs Kht. az Agropark Kht. Konzumbanknál vezetett számlájára. Az ominózus felvételt készítő és anonimitásához egyelőre még ragaszkodó koronatanú a Népszavának tegnap is megerősítette: ezt a 2,8 millió forintot pótolták ki, s ebből lett az a három "küldemény", amelyet a felvétel szerint Benczéné Tóth Juditnak kellett eljuttatnia Torgyán Attilához. A koronatanú közölte azt is, erre a konzumbankos számlára csak az Agrárinnovációs Kht. utalt pénzeket.

A lap informátora közölte azt is: az ígért segítséget végül mégsem kapták meg. Pedig a cég vezetője, a beszélgetés másik résztvevője, tavaly több alkalommal is nyilatkozott a sajtónak arról, hogy az agrártárca 100 millió forintos támogatást ígért terveik megvalósításához. A sajtóarchívum szerint a kht. vezetője nyilatkozott arról is, hogy az első agroparkot a Szabolcs megyei Nagykállón szeretnék megépíteni. Ez magyarázza, hogy a cég felügyelőbizottságába a térség potentátjait választották: Fodor Jánost, Nagykálló szocialista polgármesterét, a Szabolcs megyei közgyűlés kisgazda tagját, Sarka Bélánét és Tóth Andrást, a Fidesz parlamenti képviselőjét. Az fb-tagok tegnap, az ügy kirobbanása után már nem voltak elérhetők, de a koronatanú elmondta: mivel állami támogatás híján terveik hamar megbuktak, ezért a felügyelőbizottságot soha nem hívták össze. Az Agropark Kht. egyébként mind a mai napig létezik, bár tevékenységét szünetelteti.

Ezzel funkciója szerint ismertté vált a felvételen szereplő öt személy mindegyike. Korábban megírtuk, hogy ketten képviselték az Agrárinnovációs Kht-t. A fentiekből kiderül, hogy jelen volt az Agropark Kht. két vezetője is. Az ötödik szereplő a Torgyán család bizalmasának nevezett személy, aki - a felvételen hallható saját szavaival - a "postás" szerepét játszotta el a kenőpénz célba juttatásakor: Benczéné Tóth Judit ügyvéd, az ÁPV Rt. felügyelőbizottságának kisgazda delegáltja. Dokumentumok bizonyítják, hogy Benczénét egyszerre köti jól jövedelmező kapcsolat az Agrárinnovációs Kht.-hoz és az Agropark Kht.-hoz is.

Ismert, hogy a Népszava - vizsgálatot kérve - eljuttatta a hangfelvételt az ügyészségnek. A Legfőbb Ügyészség nyomozásfelügyeleti főosztálya tegnap még nem fejezte be a kazetta vizsgálatát. Információk szerint a felvétel napokon belül a Fővárosi Főügyészségre kerülhet. Ha úgy döntenek, hogy az ügyészség nem illetékes az ügyben, akkor az ügyet a Fővárosi Főügyészség átadja a rendőrségnek. Amennyiben a Fővárosi Főügyészség Nyomozó Hivatalát jelölik ki a vizsgálatra, várhatóan feljelentéskiegészítést rendelnek el: újabb dokumentumokat kérnek be, esetleg tanúkat hallgatnak meg. A Legfőbb Ügyészség szóvivője, Horányi Miklós nem kívánt kedden az MTI-nek arra a kérdésre válaszolni, hogy a vizsgálat kizárólag a felvétel tartalmi részére korlátozódik vagy esetleg kitér annak hitelességére is.

A tegnapi kormányülésen részt vett Polt Péter legfőbb ügyész is, azt azonban újságírói kérdésre válaszolva cáfolta, hogy a Népszavában megjelent cikk ügyében hívták volna a tanácskozásra.

A téma nem olyan jellegű, hogy a kormánynak foglalkoznia kellene vele - nyilatkozta a tegnapi kormányülést követően Borókai Gábor kormányszóvivő a kazettaüggyel kapcsolatban. Borókai szerint a jogászoknak kell bizonyítaniuk, hogy a kazetta valódi-e, tartalma megfelel-e a valóságnak, és a kazettán elhangzottak terhelőek-e az ügyben érintettekre nézve. A kormányszóvivő ugyanakkor fikciónak minősítette azt a lapértesülést, amely szerint Orbán Viktor miniszterelnök tudott volna a kazetta létezéséről.

Benczéné dr. Tóth Judit egyéni ügyvéd tavaly május végén megbízási szerződést írt alá az FVM tulajdonában álló Agrárinnovációs Kht. ügyvezető igazgatójával, Osváth Lászlóval. A szerződés szerint Benczéné vállalta a minisztériumi cég meghatározott projektjeinek jogi előkészítését. A szerződés egyik alpontja szerint az ügyvédnő vállalta, hogy "ellátja a teljes körű ügyvédi munkát a Megbízó "Agropark" projektjével kapcsolatosan, kidolgozza a téma EU-projektesítésének lehetőségét". A szerződés szerint Benczéné a tavaly április 6-tól 2000. december 31-ig terjedő időszakra 7,5 millió forint díjazásra volt jogosult. Ezért a pénzért hetente egy munkanapot kellett töltenie az Agrárinnovációs Kht.-nál és két napon kellett a cég ügyvezető igazgatójának rendelkezésére állnia.

Benczéné kedden még politikai provokációról nyilatkozott. A koronatanú azt állította róla: legtöbbször ő vitte a hírt arról, hogy a Torgyán családból vagy a hozzájuk közel állók közül kinek kell kenőpénzt fizetni bizonyos állami támogatások fejében. Benczéné tegnap többszöri megkeresésre sem reagált.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2001. január 30.)