Fellebbez a Lockerbie-per elítéltje<br/>

Vágólapra másolva!
Robert Black, a Lockerbie-ügy líbiai vádlottjainak független bírósági tárgyalását megtervező jogász szerint az életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Abdel Baszet Ali al-Megrahinak az átlagnál jobb esélye van arra, hogy egy fellebbezési tárgyalás nyomán felmentsék.
Vágólapra másolva!

A skót jogász professzor a brit médiának adott hét végi nyilatkozataiban élesen bírálta a Camp Zeist-i tárgyalás három skót bíráját, amiért "nagyon, nagyon gyenge lábakon álló bizonyítékok alapján" nyilvánították bűnösnek a líbiai férfit. Úgy vélte, hogy a tárgyaláson az illetékesek nem az angol törvényeknél szigorúbb skót jogszabályok szerint jártak el, amelyek megkövetelik a bizonyítékok alátámasztását. Szerinte egyetlen skót bíró sem ítélte volna el a vádlottat az előterjesztett közvetett bizonyítékok alapján.

Annak idején a professzor gondolata volt, hogy semleges országban folytassák le a Lockebie-ügy bírósági tárgyalását, és ne esküdtszék, hanem skót bírák döntsenek a vádlottak bűnösségéről. A jogász a pokolgép robbanása okozta légi szerencsétlenség áldozatai hozzátartozóival együtt hosszas kampányt folytatott annak érdekében, hogy valamennyi érdekelt fél, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Líbia is elfogadja a felelősök megállapításának ezt a formáját.

A Camp Zeist-i tárgyaláson szerdán kihirdett ítéletben al-Megrahit bűnösnek találták és életfogytiglani börtönnel sújtották az amerikai utasszállító felrobbantásának előkészítéséért, társát azonban felmentették. A líbiai férfi ártatlanságát hangoztatva fellebbezésre készül, az újabb tárgyaláson már öt skót bíró illetékes dönteni.

Megfigyelők szerint Robert Black professzor nyilatkozata jó munícióval szolgáltathat a líbiai férfi ügyvédeinek és Moamer el-Kadhafi líbiai vezetőnek is, aki bizonyítékok feltárásával kívánja alátámasztani al-Megrahi ártatlanságát.

A The Sunday Times brit lap vasárnap azonban újabb bizonyítékot tárt elő arra, hogy a líbiai vezető személyesen rendelte el a Pan Am és egy másik utasszállító gép felrobbantását. A lapnak már korábban a tudomására jutott, hogy a líbiai hírszerzés ügynökei részletesen feltárták a brit hírszerzésnek Kadhafi felelősségét a Pan Am New Yorkba tartó járatának 1988-ban történt felrobbantásában és a francia UTA légitársaság utasszállítója ellen Nyugat-Afrika légterében kilenc hónappal később elkövetett pokolgépes merényletben. (A két robbantásnak összesen 440 áldozata volt.) A brit lap már 1999-ben beszámolt erről, de a brit kormány, hogy elkerülje a hollandiai tárgyalás befolyásolásának a látszatát, bírósági végzéssel a megakadályozta, hogy a lap megnevezze forrásait.

A The Sunday Times vasárnap azt írta: 1990-ben, amikor a gyanú árnyéka Líbiára vetődött, az MI6, a brit hírszerzés széles körű akciót indított a bizonyítékok összegyűjtésére. Ekkor szervezték be a líbiai belbiztonsági szervezet (ESO) egyik ügynökét. Ő fedte fel, hogy a pokolgépes merényleteket Abdullah al-Szenusszi, Kadhafi elnök sógora, az ESO vezetője szervezte meg. A brit hírszerzés egy másik líbiai forrása Kadhafi elnök belső köréből szintén arról számolt be, hogy a líbiai vezető kijelentette előtte: maga rendelte el az amerikai repülőgép felrobbantását a Tripoli ellen 1986-ban intézett amerikai légitámadás megtorlásául. Az amerikai bombázásban 37 líbiai, köztük Kadhafi fogadott lánya is életét vesztette.

" E két forrás létezését soha nem fedték fel a Lockerbie-ügy tárgyalása során, annak ellenére, hogy létfontosságú volt a hírszerzés vezetőinek meggyőzésében arról, hogy Líbia állt a támadások mögött" - írta vasárnap a brit lap.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 31.)