A magyaroknak elegük van Torgyánból - írják európai lapok<br/>

Vágólapra másolva!
A Der Standard című bécsi lap a magyar földművelésügyi miniszter távozását értékelve ismerteti Torgyán és fia feltűnést keltő "ügyeit", hozzátéve, hogy az FKGP mintegy saját javadalmának tekintette a kisgazda-vezetés alatt álló három minisztériumot és Torgyán "osztogatta a közpénzeket kegyeltjeinek". A Die Presse szerint "a miniszter lemondása nyugalmat hoz Magyarország belpolitikai válságában". A Neue Zürcher Zeitung című svájci lap a fentiekkel egyetértve megkérdőjelezi, hogy valóban Torgyán az az ember, akinek vezetése alatt az FKGP magához tud térni a jelenlegi mélypontról.
Vágólapra másolva!

A Der Standard című bécsi lap "A magyar Bajazzót hidegre tették" címmel cikket, "Bajazzo vége" címmel külön kommentárt közölt szombaton Torgyán József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter lemondásáról.

A cikk írója, Gregor Mayer ismerteti Torgyán József és fia feltűnést keltő "ügyeit", hozzátéve, hogy az FKGP mintegy saját javadalmának tekintette a kisgazda-vezetés alatt álló három minisztériumot és Torgyán "nagy publicisztikai nyitottsággal osztogatta a közpénzeket kegyeltjeinek, s kérte a pénztárhoz a közbeszerzésekre pályázó magánvállalkozókat".

Torgyán azonban eltávolíthatatlan az FKGP élén elfoglalt helyéről. Miután nem kellett leváltani, a koalíciós béke, s ezzel együtt a parlamenti többség megmaradt. A Fidesz rövid távon népszerűsége bizonyos növekedését könyvelheti el. Sok megfigyelő szerint a szövetség akkor is Orbán-Torgyán kormányként vonul majd a 2002-es választási harcba, ha Torgyán nem miniszterként, hanem "csak" az egyik partner elnökeként lesz benne - írta Mayer.

Kommentárjában a szerző az osztrák koalícióhoz hasonlította a magyar kormánykoalíciót, azzal, hogy itt is, ott is egyaránt "egy nagy konzervatív párt szövetkezett egy szalonképtelen kis jobboldali párttal, hogy ne kelljen kisebbségből kormányoznia". A különbség az, hogy Torgyán "mérsékeltebb, de nevetségesebb, komolytalanabb, patetikusabb és bóhócszerűbb Jörg Haidernél": a Csárdáskirálynő ízlésvilágát testesíti meg. A magyaroknak egyszerűen elegük van belőle. Orbán Viktor kormányfőnek azért sikerült tőle elegánsan megszabadulnia, mert Torgyán az FKGP tönkretételével megfosztotta magát hatalmi bázisától. A Fidesz által támogatott "leépítése" azóta folyt, amióta tavaly kudarcot vallott a koalíciós szerződésben foglalt elnökjelöltsége: a Bajazzo vége csak idő és alkalom kérdése volt. A fiatal Orbán Viktor újra dörzsölt hatalom-technikusnak bizonyult, s megérdemli a lélegzetvételnyi szünetet. Ám már nem jut ki abból a zsákutcából, hogy a jobboldalt a még jobboldalibbal integrálja. Az előszobában a magyar "Haider 2", Csurka István leselkedik esélyére. Az egykori író sokkal nyíltabban antiszemita, mint amit Haider tagad. A vele kötött szövetség lenne csak az igazi botrány. Már amennyiben a 2002-es választások után egyáltalán a középtől jobbra álló többség jön létre - véli Mayer.

A Die Presse "A miniszter lemondása nyugalmat hoz Magyarország belpolitikai válságában" címmel közölte tudósítója, Eugen Pogány-Falkenhausen cikkét. - A hullámok a miniszteri székből való távozással még nem simultak el teljesen, mert Torgyán a koalíció második legnagyobb pártjának elnöke marad, "bár sokak szerint nem sokáig" - írta a szerző. Torgyán lemondása nem volt váratlan, de sürgetően szükséges volt, mert pártja a kormány számára bizonytalansági tényezővé vált. Csak a párt lázadói esküdtek fel arra, hogy az FKGP-ből való távozásuk után is hűek maradnak a kormányhoz. A többi FKGP-képviselő azonban valószínűleg eleget tesz Torgyán kérésének, hogy a koalícióval szavazzon, s ezzel meg lenne mentve a parlamenti többség - írta a tudósító.

A Neue Zürcher Zeitung című svájci lapban Andreas Oplatka "A magyar kormány tehertől szabadul meg" címmel írt cikket. A szerző szerint a mezőgazdasági miniszter lemondása súlyos jelzálogtól szabadítja meg a magyar kormányt, és úgy tűnik, nem érinti a koalíció összetartását. A válság ilyetén megoldása Orbán Viktor kormányfő sikere, de majd csak eztán derül ki, milyen szerepet és befolyást tud megőrizni magának a továbbiakban Torgyán. A szerző szerint a koalíció létrejötte után a Fidesz idegenkedve látta, hogy az FKGP a költségvetés előkészítésénél túlzott igényekkel lépett fel, s hogy a hozzá tartozó minisztériumokban nem tartotta tiszteletben az országos-, a párt- és a családi érdekeket elválasztó határt. Torgyán retorikája, valamint miniszterként nyújtott, erősen vitatott teljesítménye végleg tarthatatlan tehertétellé tette őt a kormány számára. Kérdés azonban, hogy a kormányból való távozásával végleg sikerült-e semlegesíteni őt. Még ha felidézzük is, hogy az 1994-1998 között hatalmon lévő, a szocialisták által uralt kormány sem volt a legtisztább kezű, akkor is van igazság az ellenzék Orbán Viktornak címzett azon bírálatában, hogy a kormányfő évekig tolerálta partnerét. Torgyán a frakció vezetésének átvételével - legalábbis szónokként - az előtérben marad. Hogy a közvélemény a minisztérium éléről történt távozását az önmegtisztítás aktusaként számítja-e fel a kormánytábornak, vagy Torgyán személyében továbbra is diszkreditáló alakot lát, ezután derül majd ki. Ám kérdés az is, hogy Torgyán-e az az ember, akinek vezetése alatt az FKGP magához tud térni a jelenlegi mélypontról - írta Oplatka.

(MTI)

Ajánló:

(németül)

Korábban:

(2001. február 8.)