Egészségügyi fórum: újra egy asztalnál<br/>

Vágólapra másolva!
Két év után ismét megkezdődött az ágazati érdekegyeztetés az egészségügyben. A miniszter és a szakszervezetek egyetértettek abban, hogy nem csupán a bérekről, de az ágazat egészének megújulását célzó kérdésekről is kell tárgyalni.
Vágólapra másolva!

Több mint kétéves szünet után tegnap délelőtt ismét tárgyalóasztalhoz ült az egészségügyi miniszter az érdekképviseletekkel. Cser Ágnes, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint a találkozó egyetlen eredménye az volt, hogy elkezdődött az érdemi érdekegyeztetés, a felek ismét gyakorolhatják jogaikat. Elmondta: korántsem csak bérharcról van szó, szerintük az ágazat egészét kell racionalizálni, amihez a költségvetési támogatáson túl pluszforrásokra is szükség van. Cser Ágnes lehetőségként az inflációból származó idei, számításaik szerint 550-600 milliárdos többletbevételt jelölte meg. Ezek megszerzésére kérték az érdekképviseletek Mikola István minisztert, aki megígérte, hogy minden lehetségest megtesz. - Ehhez azonban ésszerűbb működtetésre és megújulásra van szükség - mondta a miniszter. Hozzátette: a járóbeteg-ellátó intézmények átlagosan 12 százaléknyi indokolatlan többletteljesítményt számolnak el az egészségbiztosító felé, amivel mások elől vonják el a pénzt.

A miniszter a sztrájkhelyzet feloldását kérte a szakszervezeti vezetőtől, mert a megosztottság akadályozza az ágazat ésszerűsítését célzó offenzívát. Erre azonban Cser Ágnes egyelőre nem mutatott hajlandóságot, amit azzal indokolt, hogy a sztrájktörvény szerint mostanáig folyó tárgyalások eredményeit a kormány garantálja, a problémákat tehát nem az egészségügyi ágazaton, hanem a teljes gazdaságon belül oldják meg. Ez pedig a többletforrások bevonásának szüksége miatt nem elhanyagolható szempont.

Pulay Gyula, a tárca politikai államtitkára beszámolt arról, hogy az egészségügyi dolgozók 20 százalékos béremelésének fedezete megvan a költségvetésben. Ebből 12-13 százalékot mindenki megkap, a fennmaradó 7-8 százalék elosztásáról pedig az intézmények vezetősége dönt. Tekintve, hogy a kórházak idén nem kaptak működtetésre több pénzt, Cser Ágnes szerint könnyen elképzelhető, hogy a bérfeszültség feloldására szánt összeget a dologi kiadások fedezésére használják fel.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2001. február 15.)