Befejeződött a népszámlálás - kezdődik a pótösszeírás<br/>

Vágólapra másolva!
Szerdán befejeződik a népszámlálás összeírási munkáinak alapszakasza. A KSH tájékoztatása szerint az elmúlt hét végére az összeírás 90 százaléka befejeződött. Csütörtökön egyhetes pótösszeírás kezdődik. A kérdőívek kitöltése elsősorban formai problémákat okoz, mert az optikai leolvasás miatt meghatározott helyre kellett beírni az adatokat. A magyar népesség számáról csupán nyárra kaphatunk előzetes adatokat.
Vágólapra másolva!

Ma befejeződik a népszámlálás. A most kezdődő pótösszeírási szakaszban megpróbálják azokat is "megszámlálni", akiket a biztosok eddig különböző oknál fogva nem találtak odahaza. Ez alatt az idő alatt a polgármesteri hivatalok is várják a még össze nem írtak jelentkezését. Czibulka Zoltán, a KSH főosztályvezetője elmondta, ez az idő elegendő lesz arra, hogy a kimaradottak adatait is felvegyék.

A kérdőívek kitöltése az eddigi tapasztalatok szerint nem vetett fel annyi problémát, mint azt többen megjósolták. A gondok elsősorban formai természetűek. A főosztályvezető elmondta: az optikai leolvasással történő feldolgozás számára nagyon fontos, hogy a biztosok megfelelő helyre írják az adatokat és fekete tollat használjanak.

Ami a kérdőívek tartalmát illeti, kiderült, hogy az emberek nem elsősorban vallási hovatartozásukat, nemzetiségüket tartották adatvédelmi szempontból kényes kérdésnek, hanem munkahelyük megnevezését. Volt, aki elárulta, hogy munkáltatója megtiltotta a cég nevének bediktálását.

Czibulka Zoltán elmondta, csupán nyárra válnak nyilvánossá a lakosság számára vonatkozó előzetes adatok.

Az önkormányzatok számára nem kis tehertételt jelentett a népszámlálás. Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke elmondta, hogy a rossz időzítés miatt akkor kellett az önkormányzatoknak megbirkózniuk a népszámlálás lebonyolításával, amikor épp legnagyobb feladatukat, a költségvetés előkészítését végezték. A TÖOSZ elnöke ugyanakkor szegényesnek nevezte a népszámlálással kapcsolatos dologi kiadások ellentételezését. Mint mondta, szerencsés lett volna, ha a Belügyminisztérium - a KSH-val egyeztetve - jobb kondíciót, a kapottnak többszörösét biztosítja az önkormányzatoknak. Miután azonban a kapott pénz előlegként érkezett az önkormányzatokhoz, van remény rá, hogy később megtérülnek a valós költségek. További gondnak nevezte Dióssy László, hogy a biztosok munkáját koordináló, felülvizsgáló köztisztviselők munkaidejéből jelentős részt emésztett fel a népszámlálás, ezért egyes önkormányzatok esetében milliós nagyságú túlórapénzeket, béreket kellett kifizetni.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2001. január 29.)