Vágólapra másolva!
A kormány által már elfogadott, parlament elé benyújtott tankönyvtörvény átdolgozására készül az Oktatási Minisztérium - értesült a Magyar Hírlap. A tankönyvrendeléseket február 28-áig adhatják le az iskolák; a tankönyvárak átlagosan 13 százalékkal növekedtek az elmúlt évhez képest.
Vágólapra másolva!

Igen szoros - 10:9 arányú - szavazással ment át az Országgyűlés első helyen kijelölt bizottságán a tankönyvpiac rendjéről szóló törvénytervezet, ezért az oktatási miniszter újabb egyeztetéseket kért a jogszabályról, s három héttel csúszik a tervezet parlamenti tárgyalása - erősítette meg az értesülést Környei László, az oktatási tárca közoktatásért felelős helyettes államtitkára. A tervezetet újra megvitatja a köznevelési, illetve a közoktatási tanács, továbbá a szakszervezetek és a pártok is. Környei elmondása szerint a tervezet vitatott pontjai a tankönyvkipróbálás, a közérdekű hirdetések ingyenes elhelyezése, illetve a jelenlegi és a létrejövő tankönyves testület viszonya körül rajzolódtak ki. Emellett vita folyik arról is, hogy a tervezet bizonyos részeit inkább a közoktatási törvényben kellene szabályozni.

A tankönyvkiadók idén - a korábbi 15-20 százalékos becslésekkel szemben – csak 13,6 százalékkal emelték áraikat. Koller Lászlóné, a Tankönyves Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke szerint a kisebb mértékű áremelkedés a kiélezett versenynek köszönhető, de szerepe van benne annak is, hogy az oktatási tárca mégsem hat, csupán háromezer forintban állapította meg a tankönyvek ívenkénti minősíttetési díját. Hozzátette: a kiadók végső tartalékaikat élik, hiszen a papírárak 40-50 százalékkal emelkednek, állami dotáció pedig évek óta nincs a tankönyvekre. Igaz, ez a szabadpiacos termékeknél külföldön sem jellemző, ám ott a szülők kiadásainak 70-90 százalékát átvállalja az állam. Nálunk a szaktárca tavaly 1750 forinttal támogatta diákonként a tankönyvvásárlást, ami idén 2250, 2002-ben 2300 forintra nő - tájékoztatott Gál Ferenc, az OM tankönyvirodájának vezetője. Elmondása szerint az alsós tankönyvcsomagok átlagosan 2-3 ezer forintból jönnek ki, a felsősök ára 4-5 ezer forint, a gimnazisták szülei viszont 5-7 ezer forintos kiadásra számítsanak. Hozzátette: miután a pedagógusok döntik el, hogy milyen tankönyvből tanítanak, az árak is iskolánként változnak. Idén egyébként a legolcsóbb tankönyv 113, a legdrágább 2851 forintba kerül. Egy tavalyi felmérés tanúsága szerint a tankönyvfelelősök az elsős tankönyvcsomag árát 3800 forintra, az ötödikesét 5600-ra, a 7.-esét pedig 6600 forintra becsülték. Az is kiderült, az önkormányzati támogatásokkal együtt átlagosan 38 százalék rászorultságtól független kedvezményt kapnak a tanulók a tankönyvek árából. Ezen felül a rászorulók további 27 százalékos kedvezményben részesültek.

A 2-4., 6., 7-8. és 10-12. évfolyamok tankönyveire egyébként február 28-áig adhatják le az iskolák a rendeléseket. Az 1., 5., és 9. évfolyam tankönyvei, segédkönyvei, valamint a gyógypedagógiai intézmények által használt kiadványok, a hit- és vallásoktatás tankönyvek és a nemzetiségi könyvek a kerettantervek szeptemberi bevezetése miatt később rendelhetők: az ezekre vonatkozó CD-ROM-os tankönyvjegyzék február 28-án jelenik meg, és március 30-áig rendelhetnek belőle az iskolák.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2000. július 31.)