Kétmilliárdért veszik meg az Alfa Tv ingatlanjait<br/>

Vágólapra másolva!
Az állam kétmilliárd forintért megvásárolja az Alfa Tv-ként ismertté vált nemzetközi adó ingatlanjait. Ezek az épületek korábban közpénzből kerültek a többnyelvűre tervezett csatorna beindításán fáradozó magánalapítvány tulajdonába. Mindeközben a napokban indul a per annak tisztázására: kit illet az egyik központi szerkesztőségi épület tulajdonjoga.
Vágólapra másolva!

Az Alfa Tv-ként ismertté vált, eddigi hat éve alatt csak egy-egy próbaadásig jutott adó ingatlanjait az állam 2 milliárd forintért megvásárolja. Erről 1999-ben született meg a törvény.

Az ÁPV Rt. kizárólag a tehermentes ingatlanokért fizet - tájékoztatott a vagyonkezelő sajtóosztálya. A Miniszterelnöki Hivatalban pedig elmondták, hogy az egyik ingatlan közigazgatási per tárgya. A fővárosban, a Budakeszi úton lévő Ybl-villáért az anyagi ellenszolgáltatást már megkapta a korábbi tulajdonos és kivitelező Ökocentrum Rt. - közölte Fabók Márta, az rt. ügyvédje.

Az adó beindításán serénykedő Első Közép-kelet-európai Együttműködési Alapítvány (EKKEA) egymás mellett három telken és épületen képzelte el az interregionális műholdas csatorna működését a Budakeszi úton. A Horn-kormány idején juttatott százmilliókból az Ybl-villát sikerült felújíttatni a volt tulajdonossal, az Ökocentrum Rt.-vel.

A város felől érkezőnek az ingatlansor első darabja az Ybl-villa, a második egy frissen felhúzott háromszintes épület (ezt szánták a komplexum centrumának, a majdani stúdiónak), a harmadik, egyben záróépület a Hild-villa. A középső házzal azonban baj van: tulajdonjoga vitatott. A közhasznú magánalapítvány pert indított annak tisztázására: jogosan járt-e el a földhivatal, amikor a több száz milliót már kifizető alapítványt, amely a teljes vételárat nem egyenlítette ki, törölte a tulajdonlap széljegyzetéről is.

Az eredeti tulajdonos és generálkivitelező Ökocentrum Rt. elállt az EKKEA-val kötött szerződéstől, és tavaly októberben ismét eladta a Budakeszi út 36/C-ben lévő épületet. A részvénytársaság 1996-ban állapodott meg az EKKEA-val, és határidőre - állításuk szerint 1998. december 31-ére - teljesítette a szerződésben foglaltakat. Az EKKEA ugyanakkor nem tette meg ugyanezt - közölte az Ökocentrum ügyvédje. Az EKKEA állami támogatás híján - amelyet a Horn-kormány megszavazott, de nem teljesített, az Orbán-kormány pedig 2000-ig halogatott - nem fizette ki az rt.-nek a teljes vételárat. Így a Szunai Miklós vezette magántársaság - kétévi várakozás után - 2000 tavaszán elállt a szerződéstől - állítja a részvénytársaság jogi képviselője. Ugyanakkor az EKKEA nem kapta vissza 300 millió forintját az Ökocentrumtól - állítják az EKKEA-nál. Kőhalmi Ferenc, az EKKEA ügyvezetője csak a későbbiekben kíván nyilatkozni.

Az Ökocentrum Rt. (amelynek 91-es alapításától igazgatósági elnöke volt 93-ig Demszky Gábor főpolgármester, felügyelőbizottságából pedig 98 szilveszterén köszönt le Székely Gábor, volt főpolgármester-helyettes, a főváros tulajdonosi bizottságának elnöke) azóta túladott a nagy értékű ingatlanon. Az új tulajdonosok pedig januártól bérbe adták azt a Transbeton Rt.-nek és a Pannon Cementipari Rt.-nek. A tavaly májusban 3 millió forinttal megalapított Szépvölgyi Kft. vette meg az ingatlant. Az alapítvány 654 millió forint állami támogatást kapott a Horn-kormánytól. (Ebből Baja Ferenc környezetvédelmi minisztersége alatt a környezetvédelmi alapból 290 milliót utaltak az Alfa Tv székházának felújítására (HVG, 1997. január 4). Az állam - korábbi beruházásai és jelenlegi fizetési készsége ellenére - aligha jut a központi épületnél birtokon belülre egyhamar.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: