Törvénymódosítást indítványoz az SZDSZ a kormányzati korrupció megakadályozására<br/>

Vágólapra másolva!
Magyar Bálint szabad demokrata képviselő szerint a kormány a felelős azért, hogy a "szervezett felvilág" egyre inkább teret nyer Magyarországon. Ennek a megakadályozására törvényjavaslatot nyújtanak be Hack Péter és Szent-Iványi István képviselők. Magyar és Hack kedden ismertette az indítványt. A javaslat öt ponton módosítana a törvényeken. A közbeszerzési, a banktitkok, a pártkampányok, az összeférhetetlenségi szabályok és a költségvetés területén végrehajtandó módosítások tisztábbá és jobban ellenőrizhetővé tennék a közéletet, vélik a szabad demokraták.
Vágólapra másolva!

Magyar Bálint (SZDSZ) szerint a kormány maga építi ki a kormányzati szintű korrupciót. A kormány eljárása "maffiamódszerekre emlékeztető", és "tágra nyitja a korrupció lehetőségeinek kapuit" - közölte az SZDSZ-es képviselő. A szabad demokrata politikus által "szervezett felvilágnak" nevezett kormányzati szintű korrupció elterjedése ellen nyújt be az SZDSZ egy törvényjavaslatot, amelyet Hack Péter és Szent-Iványi István készített el.

Magyar és Hack sajtótájékoztatón mutatta be a szabad demokraták által kidolgozott javaslatot. A törvénymódosítás részletesebb ismertetése előtt Magyar egy sor ismérvet sorolt fel, amelyek szerinte a kormányzati korrupció meglétére utalnak. Ide tartozik a közpénzek kontroll nélküli elköltése az autópálya-ügy kapcsán, a közpénzek kivonása a parlament ellenőrzése alól, a közpénzekből létrehozott magánvállalatok, a kényszerrel irányított megrendelések, a közvagyon magánvagyonná alakítása. Magyar ide sorolja a kormányzati zsarolást a filmszemle-ügy kapcsán, az érdekkörön belülre irányított pályázatokat, amelyeken komoly cég el sem indul az országimázs kialakításával kapcsolatban. A közpénzből való klientúraépítés a Széchenyi-tervvel, magánvagyonok "lenyúlása" állami segédlettel. Magyar szerint ha nem sikerül idejében gátat vetni a kormányszintű korrupciónak, az "kiirthatatlan gyakorlattá" válik.

Az SZDSZ szerint a kormány által a napokban benyújtásra kerülő korrupcióellenes törvény, amennyire eddig ismertté vált számukra, csupán "álmegoldásokat" tartalmaz, és alapvetően nem a nagyszabású korrupció ellen irányul. Hack szerint a felnövő maffiák nem a kis megvesztegetésekből alakultak ki. Az SZDSZ-es képviselő elmondta, a fő probléma a kormány javaslatával az, hogy nem ragadja meg a korrupció gyökerét.

Az SZDSZ-es képviselők javaslata öt fő ponton kíván változtatni az eddigi törvényeken. "Nyílt és tiszta, ellenőrizhető körülményeket" kívánnak biztosítani a közbeszerzéseknél. Ezért az állam által fenntartott és gyakran általa megteremtett kiskapuk bezárását és a közpénzek elszivárgásának megakadályozását célozzák. Kibővítenék a törvény hatálya alá eső szervezetek körét, az állami kezességvállalásból mint forrásból történő beszerzések is a közbeszerzési törvény alá esnének.

A jobb átláthatóság és könnyebb ellenőrzés érdekében a banktitok fogalmát szűkítenék. Vagyis nem minősítenék banktitoknak az állami pénzekből finanszírozott befektetések szerződéseit. A módosítás szabályozná azoknak az ellenőrzési intézményeknek körét is, amelyekkel szemben nem fog fennállni a banktitok megsértése.

A kampányköltségeket lefaragnák, hogy ezzel együtt csökkenjen a korrupció veszélye. A pártköltségek lefaragása céljából az SZDSZ csökkentené a kampányidőszak időtartamát. Kiköti a javaslat, hogy politikai hirdetést csakis a jelölt, illetve a jelölő szervezet rendelhet meg, és ellenértékét a kampányszámláról, átutalással egyenlíthetnék ki. A javaslat szerint a sajtószervnek rögzítenie kellene a hirdetési szolgáltatási árjegyzékét, valamint a politikai hirdetés közzétételével kapcsolatos valamennyi adatot közérdekűnek minősítenének. A csökkent kampányidőszak miatt csökkentenék a jelöléshez szükséges aláírások számát is.

A javaslat az összeférhetetlenségi szabályokat is szigorítaná. A képviselők összeférhetetlenségi jogállását az alkotmánybírókéhoz hasonlóan szabályozná. A képviseleti tiszteletdíjon kívül minden más kereső foglalkozást tiltana, kivéve a tudományos, az oktató, az irodalmi és a művészeti tevékenységet. Megtiltanák a képviselők mellett a miniszterek és a politikai államtitkárok számára is, hogy társadalmi szervezetek vezetői, tisztségviselői lehessenek. Képviselői minőségében eljárva juttatást sem a képviselő, sem családja nem fogadhatna el, valamint kéthavi tiszteletdíjánál nagyobb ajándék elfogadását is tiltanák. A szabályok megszegését összeférhetetlenségének kimondásával büntetné a törvényjavaslat.

Az SZDSZ kötelezővé tenné a kormány számára, hogy amennyiben a költségvetés bevételi előirányzatát 2 százalékkal meghaladná a várható bevétel, a parlament döntését kérje a többletbevétel hasznosításának módjáról. Ezzel azt a gyakorlatot akadályoznák meg, hogy a kormány a költségvetés szándékos alultervezésével jut többletbevételhez, amit kontroll nélkül költ el kampánycélokra.

A javaslat a Btk.-t is módosítaná, így a politikai hirdetésekre és kampányszámlákra vonatkozó szabályok megszegését büntetné.

[origo]

Ajánló: