Vágólapra másolva!
A rendőrség március elsejétől fellép azon szexuális tartalmú hirdetések feladói és közzétevői ellen, akik szolgáltatásukat nem szexlapokban teszik közzé. Apróhirdetésben természetesen továbbra is kereshet bárki szexpartnert, ez a szankció a szexuális szolgáltatást pénzért kínálókra vonatkozik.
Vágólapra másolva!

Szexuális áruk üzletében, illetve erotikus újságokban továbbra is lehet hirdetni a szexuális szolgáltatásokat, viszont a nem erre specializálódott lapokban tilos. Borai Ákos, a Belügyminisztérium jogi főosztályának helyettes vezetője elmondta: a gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény módosítása - egyebek mellett - megtiltja a szexuális árukon (a szexlap is ennek számít) vagy szexuális áruk üzletén kívül a szexuális szolgáltatás reklámozását. Március elsejétől a szexuális tartalmú emeltdíjas telefonos szolgáltatásokat is tilos lesz hirdetni azokban a lapokban, melyek nem erotikus lapok.

A törvénymódosítás szándéka az volt, hogy a nem erotikus rendeltetésű sajtótermékek megtisztuljanak az ilyen hirdetésektől, és a szexuális szolgáltatást kínáló hirdetések oda kerüljenek, ahová valók. Cél volt emellett a pornográf reklámok eddigi teljes tiltásának feloldása, valamint az ilyen jellegű hirdetések korlátok közé szorítása. A szexlapokban ugyanis a továbbiakban is bárki kínálhatja saját szexuális szolgáltatását. Viszont a szexlapokban is tilos másnak a szolgáltatását hirdetni, tehát közvetíteni.

Borai Ákos elmondta: a rendőrség és a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség embereinek lesz a feladata, hogy ellenőrizzék a törvény betartását. Ők megnézik a lapokat, és ha nem erotikus rendeltetésű lapokban találnak erotikus hirdetést, akkor kötelességük felhívni - leleplezni - a hirdetés feladóját. A telefonban eltitkolhatják, hogy ellenőrök vagy rendőrök, és megpróbálhatják megszervezni a találkát, ezután pedig a rendőrség veszi kezébe az ügyet.

A hirdetés feladója, a felvevője és a sajtószervezet, amelyik közzétette, szabálysértést követ el. A hirdetés feladójára és a felvevőjére 100 ezer forintig terjedő bírságot szabhat ki a rendőrség. A sajtószervezetet pedig maximum 1 millió forintos büntetéssel sújthatják. Borai Ákos elmondta, hogy a BRFK-n létezik egy speciális csoport, amely folyamatosan szemlézi a szexuális tartamú hirdetéseket, majd számítógépes adatbázisba viszik fel, és leleplezik a közvetítőket.

Másik eset, amikor telefonszexet hirdető reklámról van szó. Ilyenkor a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségnek kell eljárnia. Ez esetben a büntetés sokkal nagyobb lehet, mint amikor a rendőrség jár el, ugyanis a főfelügyelőség által kiszabható reklámfelügyeleti büntetésnek nincs felső határa, sem a hirdetés feladójára, sem a sajtóorgánumra nézve.

Borai Ákos elmondta, hogy ha burkolt reklámról van szó, tehát ha "virágnyelven" adja fel valaki a szexuális szolgáltatását hirdető reklámját a nem erotikus lapban, akkor a hirdetés felvevőjét természetesen nem sújthatják büntetéssel, hiszen ő nem tudott arról, hogy valójában mit hirdet a reklám feladója.

Az Expressz hirdetési újság ügyfélszolgálati igazgatója, Lavota Katalin elmondta, hogy már 1999 óta nem lehet feladni szexuális szolgáltatásra vonatkozó hirdetést az újságban. Viszont telefonszex-hirdetéseket eddig közzétettek az újságban. Március 1-től az ezeket, az emeltdíjas telefonokat hirdető reklámokat is kitiltják az újságból. Lavota arról nem nyilatkozott, hogy ez mekkora bevétel-kiesést jelent a cégnek, de azt elmondta, hogy az újság 48 oldalából mindössze egy oldalon szerepeltek a telefonszex-hirdetések.


[origo]

Ajánló:

A honlapon megtalálhatók a reklámozásra vonatkozó törvények, és a reklámszakmával kapcsolatos információk.