Vágólapra másolva!
Vasárnap délelőtt rendkívüli állat-egészségügyi intézkedéseket rendelt el a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a száj- és körömfájás miatt. Így valamennyi közúti, vízi, légi és vasúti átkelőhelyet ellenőrzik. A magyar állatállomány azonban teljesen védtelen, 10 éve nem kapnak oltást az állatok, így a fertőzés egy pillanat alatt elterjedhet. Ha csupán egyetlen állatnál jelentkeznek a tünetek, az hosszú évekre leállíthatja a magyarországi húsexportot.
Vágólapra másolva!

Tegnap reggel válságstáb alakult a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (FVM), Anglia után ugyanis már Belgiumban is kimutattak száj- és körömfájásos megbetegedést.

- A kontinensre is bekerült a rendkívül agresszív és fertőző betegség, így azonnal intézkedni kellett. Elrendeltem valamennyi, Nyugat-Európából érkező gépkocsi kerék- és alváz-fertőtlenítését, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának munkatársai pedig minden határátkelőn átvizsgálják a poggyászokat, s valamennyi nem hőkezelt tejet vagy tejterméket, illetve húskészítményt elkoboznak, és az állat-egészségügyi hatóság közreműködésével megsemmisítik - tájékoztatta a Népszavát Németh Antal, az FVM állat- és élelmiszer-egészségügyi osztályának vezetője.

A szakember figyelmezteti az állattartókat is arra, hogy ne engedjenek idegen állatot állományukba, s fokozottan figyeljék sajátjaikat is. Amennyiben lázas tüneteket, a száj- és orrkörnyéken, a lábvégeken hólyagokat vesznek észre - ezek egyébként el is fekélyesedhetnek -, valamennyi állat azonnali vágását kell kérniük. - A magyar állatállomány teljesen védtelen, 10 éve nem kapnak oltást az állatok, így a fertőzés egy pillanat alatt elterjed. A gazdák azonban számíthatnak kársre, így mindenképp jelezzék a betegséget a hatóságoknak - figyelmeztetett Németh Antal.

A betegség általában nem halálos, de szinte bármilyen úton terjed. Állati nyállal vagy például nyers tej fogyasztásával emberi szervezetre is átterjedhet a kór, s a láz mellett a szájban és ujjhajlatokban megjelenő hólyagok jelzik a betegséget.

A veszély, így a készültség is rendkívüli: ha ugyanis hazánkban akár egyetlen beteg állatot észlelnek, valamennyi oltását el kell rendelni, ez pedig évekre lebénítja a teljes magyar húsexportot. Oltott állatot ugyanis két évig nem lehet exportálni. - 1973-ban volt az utolsó hasonló eset hazánkban, az pedig egészen a '90-es évekig jelentősen visszafogta a magyar húskivitelt. A kiesés pedig érzékelhető, ha csak az évi félmillió bárány és 100 ezer tonna sertéshús külföldi értékesítését számítjuk - mondta Németh Antal.

A belga mezőgazdasági miniszter szerint nem zárható ki teljesen, hogy az országot elérte a száj- és körömfájásjárvány, de az eddigi vizsgálatok eredményei negatívak. Pénteken este egy nyugat-flandriai farmon három sertésen fertőzésgyanús tüneteket észleltek, az állatokat Nagy-Britanniából importálták. Bár a vérmintákon szombat hajnalban elvégzett első vizsgálatok negatív eredményeket hoztak, a gazdaságban és környékén azonnal szigorú óvintézkedéseket léptettek életbe. A farmon lévő állatokat megsemmisítették, a gazdaság 20 kilométeres körzetét biztonsági övezetté nyilvánították és az egész országban betiltották az állatok szállítását. Legkorábban hétfőre várhatók a vizsgálatok végleges eredményei, a szükségintézkedések addig mindenképpen érvényben maradnak.

Időközben Ausztriában már szombaton életbe léptették a miénkhez hasonló védőintézkedéseket, hogy megakadályozzák a Nagy-Britanniában kialakult száj- és körömfájásjárvány behozatalát. A válságterv alapján járványszőnyegeket helyeztek el a repülőtereken: ezeket folyékony fertőtlenítőszerrel locsolják állandóan, s az utasok mindegyikének végig kell menni rajtuk. A vámosok átkutatják az utasok csomagjait élelmiszerek után, s a "leleteket" külön e célra felállított sárga kukákba helyezik, amelyeknek a tartalmát később elkülönítetten semmisítik meg.

Franciaország ugyancsak szombaton leállított mindenfajta belga élőállat-importot, miután Brüsszel bejelentette, hogy egy száj- és körömfájásgyanús esetre bukkantak péntek éjjel. A tilalom nemcsak a Belgiumból származó marha-, juh-, kecske- és sertésimportra vonatk

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2001. február 27.)