Egész Európa a száj- és körömfájás elterjedésétől retteg - Magyarország fertőtlenít<br/>

Vágólapra másolva!
Egész Európában rendkívüli intézkedéseket hoztak a száj- és körömfájás elterjedésének megakadályozására. Az Angliában kirobbant járvány nyomán szinte mindenütt megtiltották a patás állatok importját, és leállították az exportszállításokat. Magyarországon válságbizottságot állítottak fel. A testület előírta, hogy nem szabad behozni sem élőállatot, sem hőkezelt tej- és hústermékeket. Az országba belépőket szigorúan ellenőrzik, és fertőtlenítik. A magyar állatorvosoknak előírták, hogy fokozottan ellenőrizzék az állatállományokat.
Vágólapra másolva!

A száj- és körömfájás vírusa nem veszélyes az emberre
Ha nem tudja, hogy mik a száj- és körömfájás tünetei, meggyógyulhatnak-e az állatok, veszélyben vannak-e az emberek is, akkor olvassa el ezt a cikket!

Egy állatorvos története, aki sosem felejti el a ´67-es járványt
Egy Yorkshire-i állatorvos, aki jelenleg a ThePigSite.com szakértője, Mike Muirhead is azok között volt, akiket a brit kormány Cheshire-be rendelt a nagy, 1967-es száj- és körömfájás járvány idején. Az alábbiakban olvashatja az állatorvos visszaemlékezését.

***

Szigorú óvintézkedéseket rendelt el a magyar állategészségügyi hatóság a száj- és körömfájás Magyarországra való behurcolásának megakadályozására - közölte Dr. Németh Antal, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrzési főosztályának vezetője. A tárcánál koordinációs bizottság alakult a teendők meghatározására és ellenőrzésre. A testület munkájában részt vesznek a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának megbízottai is.


Égetik az állatokat

A járvány magyarországi elterjedése ellen a határállomásokon a gépjárműveket fertőtlenítik, és az utasokat szigorúan ellenőrzik. A náluk lévő nyershúskészítményeket, illetve húsokat elkobozzák és megsemmisítik. A Ferihegyi repülőtéren úgynevezett járványszőnyeget szerelnek fel, amely fertőtleníti a Budapestre érkező légi utasok cipőjét.

Magyarországon az állatorvosok munkáját is megszigorították. Ezentúl fokozott éberséggel kell vizsgálniuk az állatállományokat, a hulladéktárolókat, és az állatok boncolását is nagyobb figyelemmel kell végezniük. Dr. Németh Antal szerint száj- és körömfájás az európai állatállománynál az utóbbi tíz évben sehol nem fordult elő, ezért védtelen a kórokozóval szemben. Az állatok beoltása csak időleges védettséget biztosít a betegséggel szemben.

Nyugaton a járványhelyzet tovább romlik


Az európai kontinensen megelőző intézkedéseket foganatosítottak. Németországban és Hollandiában eldöntötték, hogy az újonnan importált állatok ezreit, továbbá az azokkal érintkezésbe került hazai állományt is elpusztítják. Belgiumban minden élőállat szállítására használt gépjárművet fertőtlenítenek. A franciák mintegy 47 000, Angliából behozott állat eredetét nyomozták ki, nem fertőzött területről származnak-e.

A hétvégén mind Németországban, mind Franciaországban száj- és körömfájás nyomait fedezték fel a szigetországból érkezett állatszállítmányokban. Az állatok szervezetében megtalálták a kórokozók ellen a szervezet által kitermelt antitesteket, ami arra utal, hogy vagy átestek a betegségen, vagy már kaptak védőoltást. A hatóságok a biztonság érdekében megsemmisítették a szállítmányokat és a velük kapcsolatba került hazai állatokat is. Franciaországban összesen mintegy 50 ezer juhot pusztítottak el. A tervek szerint egy juh kényszervágása után 500 frank, egy szarvasmarháért 5000 frank kárpótlást kaphat a gazdálkodó a francia államtól.

A thaiföldi krokodilfarmerek exportjuk növekedésére számíthatnak - jelentette a Reuters. Kamthorn Temsiripong, a Sriracha krokodilfarm marketingmenedzsere elmondta, a Bangkoktól 100 km-re keletre fekvő cége e hónap folyamán indítja útnak Németországba első szállítmányát - egy tonna krokodilhúst.
A Sriracha farm Kínába és Tajvanra havonta öt tonna krokodilhúst exportál. Németországból havi 15 tonna krokodilhúsra érkezett igény.
Hasonlóképpen emelkedik a svéd strucctenyésztők forgalma. A svéd strucctenyésztők egyletének vezetője a Reutersnek azt mondta: az eddigi kereslet alapján a mintegy száz svéd struccfarm az idén összesen 3 ezer szárnyas vágására számít, ami több mint 50 százalékos forgalom- növekedést jelentene.

Horvátország és Szlovénia hasonló intézkedéseket léptetett életbe. Mindkét országban betiltották a patás állatok importját, valamint nem engedélyezik ezek átszállítását területükön sem. A szállítási tilalmat a vadállatokra is kiterjesztették.

Angliában március 5-ig összesen 71 esetet regisztráltak, a betegség legutóbb hétfőn, Devonban ütötte fel a fejét.
Közben a járvány által nem érintett területeken ismét megindították a szállítmányokat a mészárszékek felé. Minél hamarabb be kell pótolni a járvány miatt kiesett húsmennyiséget, hogy megelőzzék a húshiányt a szigetországban - írja a BBC.

Az Európai Unió elégedett a tagországok által az ügyben eddig tett lépésekkel. Az Unió nem tervez rendkívüli intézkedéseket saját hatáskörében. Az EU illetékesei szerint a járvány nem terjedt el olyan mértékben, hogy ismét kötelezővé tegyék a háziállatok szervezett és tömeges védőoltásának ismételt bevezetését. A védőoltások bevezetése a vírus nagyszámú különböző törzse miatt nagy nehézségeket okozna - közölte a bizottság egészségügyi és fogyasztóvédelmi kérdésekért felelős tagja, David Byrne. Az Angliából származó élőállatok, hús- és tejkészítmények tilalmát március 9-ig meghosszabbították, és ha szükséges ezt ismét megteszik - közölte az illetékes. Byrne szerint komoly anyagi terhekre akkor kell számítani, ha a járvány igazán súlyossá válik, erről azonban még nincs szó.

[origo]

Ajánló: