A Tisza már 30 méteres szakaszon törte át a gátat - rendkívüli állapotot hirdettek <br/>

Vágólapra másolva!
A keddi kora délutáni hírek szerint a Tisza Tarpánál először csak egy öt méteres részen törte át a gátat. Ez a rés öt órára már harminc méteresre szélesedett, így a gátszakadás térségéből 8 község több mint 7000 lakosát kell kimenteni. A kormány rendkívüli állapotot rendelt el a térségben.
Vágólapra másolva!

Kedden a Tisza gátja Tarpa és Tivadar között mintegy 30 méter hosszú szakaszon átszakadt
- mondta el Várady József, az Országos Műszaki Irányítótörzs vezetője, a vízügyi tárca vízkárelhárítási főosztályvezetője sajtótájékoztatón, kedden, Budapesten.

A tarpai gátszakadás után a térségből nyolc község - Tarpa, Gulács, Hete-Fejércse, Tákos, Csaroda, Tivadar, Márokpapi és Jánd - mintegy hétezer lakójának kimenekítése kezdődött meg.

A térségi katasztrófavédelmi igazgatóság nyíregyházi védelmi központjában közölték: Jánd 1100 lakóját Gyulaháza, Gulács 1100 lakóját Rohod, Tivadar 200 lakóját Pusztadobos, Tarpa 2500 lakóját Nyírmada, Hete-Fejércse 300 lakóját Szabolcsbáka, Márokpapi 500 lakóját Ilk, Csaroda 700 lakóját Nyírlövő, míg Tákos 600 lakóját Gemzse fogadja be ideiglenesen.

A kormány kedden az árvíz miatti rendkívüli állapotot rendelt el a Felső-Tisza vidék veszélyeztetett szakaszain

- A Tiszán jelenleg másodpercenként 2500 köbméter víz zúdul le, a gátszakadásnál kiömlő víz pedig eléri a száz köbmétert - közölte az irányítótörzs vezetője.

Az 1014 centiméteres vízállás a kritikus szakaszon hatvan centiméterrel haladta meg az 1998-ban eddig mért legnagyobb vízállást.

E szakaszon 1947-ben már egy alkalommal áttörte a folyó a gátat, és megerősítése éppen az idén volt betervezve.

A térségben 19 veszélyeztetett település található, amelyek közül kilencből már kitelepítették a lakosságot.

A szakember elmondta: az átszakadás elzárásának technológiáját most dolgozzák ki a vízügyi igazgatóság munkatársai. Ezen kívül a kiömlött folyó levonulásának pontos irányát is most
prognosztizálják, hogy a szükséges további intézkedéseket is meghozhassák.

Várady József kifejtette: Szolnoknál néhány nap múlva 980 centiméteres vízállásra számítanak. Problémát okoz, hogy a Tisza és mellékfolyóinak még legalább öt-hat napig van hasonló vízmennyiségű utánpótlása.

A védekezés költségei már elérik a napi 20 millió forintot, így az elmúlt napok alatt összesen már 80 milliót költöttek el. A védekezésben összesen négyezer ember vesz részt, ebből 1800
honvéd, négyszáz tűzoltó, száz határőr, továbbá a vízügyi igazgatóságok munkatársai.

Várady József szerint három hét alatt levonuló árhullámra kell felkészülni.

Várható, hogy a vízügyi miniszter még ma rendkívüli készültséget rendel el a Tisza teljes felső szakaszán Záhonyig, valamint a Szamoson, a Túron és a Kraszna kétszáz kilométer hosszú szakszán, ám erről a kormány fog dönteni kedd délutáni ülésén.

A következő napokban a térségben újabb csapadék várható, ami tovább nehezítheti a védekezési munkálatokat - hangsúlyozta Várady József.

(MTI)

Korábban:

(2001.03.06.)