Vágólapra másolva!
Hétfőn a Fővárosi Bíróságon folytatódott a bombagyárosként ismertté vált Dietmar Clodo és két külföldi állampolgárságú társának büntetőpere. A vád ellenük többek között bűnszervezet tagjaként elkövetett, robbanószerrel való visszaélés. A hétfői tárgyaláson a bíróság egy 1998-ban készült tanúvallomást nézett meg videón. Az orosz származású tanú, Borisz Grubin azt állította: egy beépített rendőrrel és egy ukrán férfival, Leonyid Steicurával két bombát vett Clodótól. Clodo és két társa tagadta Grubov állításait.
Vágólapra másolva!

A vádirat szerint Leonyid Kolcsinszkij másodrendű vádlott a bombagyárosként ismert elsőrendű vádlott, Dietmar Clodo irányításával, valamint Vlagyimir Volkov harmadrendű vádlott közreműködésével nagy mennyiségű robbanóanyagot állított elő, és több pokolgépet készített. Ezekből kettőt értékesítettek is.

Borisz Grubin 1998. augusztus 4-én mondta el tanúvallomását, amelyet videóra rögzítettek. Grubin azt állította: Leonyid Steicurával üzleteltek Budapesten. Rengeteg robbantás volt ebben az időben, és az a pletyka kezdett terjedni, miszerint a robbantások hátterében Steicura áll. Emiatt "kellemetlenségeik" támadtak, ezért úgy döntöttek: saját csatornájukon kiderítik, ki áll a robbantások mögött - ismertette a bíró a videóról érthetetlen tanúvallomást.

Steicuráék azt gyanították - mondta Grubin -, hogy Clodo állhat az ügy mögött, de azt nem tudták, ő-e a megrendelő. A tanú közölte: egy-másfél éve ismerte Clodót, aki üzletet ajánlott Steicurának. Kiment Grubin, Steicura és egy fedett rendőr Clodo lakására, és megrendeltek egy bombát. Clodo 1200 dollár előleget kapott. Azt ígérte, 10 nap múlva kész a bomba - mondta Grubin. A bombát a második találkozás alkalmalmával megkapták, azt a rendőr elvitte. Ekkor újabb bombát kértek Clodótól, amit ő ismét elkészíttetett.

Grubin azt nem volt hajlandó elmondani, miből gondolták, hogy Clodo áll a robbantások mögött, mivel azt állította: fél. Csupán annyit mondott: fél évvel a kihallgatása előtt - tehát 1998 februárjában - vették fel a kapcsolatot a rendőrökkel.

Grubin azt állította: a megbeszéléseken Clodón kívül - akit csak Dietmarként emlegetett - jelen volt "a kövér Leonyid", azaz a másodrendű vádlott, Leonyid Kolcsinszkij is, illetve Clodo felesége kávét vitt be nekik. A találkozókra Clodo szentendrei házában került sor.

Grubin azt nem tudta pontosan megmondani, valóban bombát kaptak-e, mivel azt állította: nem pirotechnikus. Azonban a vallomásában az szerepelt: a szerkezet egy cigarettásdoboznál kétszer nagyobb, sötétszürke doboz volt, benne 2-3 lámpa, nyomógomb és "távirányítószerűség", vagyis bombának tűnt.

A három vádlott - Dietmar Clodo, Leonyid Kolcsinszkij és Vlagyimir Volkov - egybehangzóan azt állította: egy szó sem igaz Grubin vallomásából. Mindhárman megjegyezték, hogy a tanú feltűnően ideges volt.

Clodo azt mondta: Grubin valóban járt nála Steicurával, amikor Steicura el akart neki adni egy bombát. Clodo ugyanakkor azt is mondta, hogy nem tudja, rendeltek-e tőle bombát. Pénzt pedig nem adtak a kezébe, hanem az asztalra tették.
Clodo ekkor közölte, hogy rosszul van, ezért visszakísérték a börtönbe.

Kolcsinszkij elismerte, hogy ő a vallomásban szereplő "kövér Leonyid". Azt állította: ő készített "egy szerkezetet" Steicura pilisszentlászlói házában Steicura kérésére, amit a Hélia Szálló parkolójában adott át Steicurának. Steicura 4-5 "szerkezetet" készített, amelyek azonban szerinte nem bombák, hanem pirotechnikai effektusok létrehozására való szerkezetek voltak. Hozzátette: Clodo nem készíthetett bombát, mivel nem volt hozzá felszerelése. Szerinte az egész történet Clodo provokálását szolgálta.

A tárgyalás szerdán folytatódik.

Kapcsándi Dóra

Korábban:

(2000. november 6.)