Visszahívták Boros Imre PHARE-ügyekért felelős minisztert <br/>

Vágólapra másolva!
A kisgazdák elnöksége visszahívta Boros Imre PHARE-ügyekért felelős minisztert. Torgyán József közölte: az országos elnökség határozata értelmében nem lehetnek a kisgazda parlamenti frakció tagjai azok, akiknek párttagságát felfüggesztették vagy kizárták őket az FKGP-ből. Ez három embert érint: Bánk Attila volt frakcióvezetőt, Horváth Bélát és Várhelyi Andrást. Bánk Attila közölte: félórát röhögött az elnökség döntésén.
Vágólapra másolva!

Torgyán József szerint Boros Imrének azért kell távoznia, mert ideiglenes agrárminiszterként országos felháborodást keltett a földalapú támogatási rendelet megváltoztatásával kapcsoltos döntésével. A pártelnök szerint Boros a TSZ-lobbi javára döntött, és a 20 hektár alatti földterületen gazdálkodók helyzetét nehezítette meg.Torgyán emellett azzal indokolta az elnökség döntését, hogy Borost hazugságon kapták párttikárságával kapcsolatban. Torgyán szerint sikerült leleplezniük, hogy Boros a Magyar Nemzeti Bank egészének párttitkára volt, hazugság amit Boros állított, hogy csak a Magyar Nemzeti Bank egyik alapszervezetének volt a párttitkára. Torgyán közölte: "Európában, ha egy minisztert tetten érnek egy ilyen nyilvánvaló hazugságon, annak azonnal le kell mondania" - mondta.

Torgyán az országos elnökség egyhangú határozatáról levélben tájékoztatta Orbán Viktor miniszterelnököt, akinek a koalíciós szerződés értelmében nincs mérlegelési lehetősége, vissza kell hívnia Borost. Ezt követően a kisgazdák elnökségi ülést tartanak, és kijelölik az utódot.

Sem Orbán Viktor miniszterelnök, sem Boros Imre PHARE-miniszter nem kívánta kommentálni az MTI-nek kedden Torgyán József FKGP-elnök azon bejelentését, miszerint a párt országos elnöksége kezdeményezi a kisgazda tárca nélküli miniszter visszahívását posztjáról. A kabinet ülésének szünetében Orbán Viktor csak annyit mondott: mivel a kormányülésen volt, még nem értesült Torgyán József kezdeményezéséről. Boros Imre egyáltalán nem akart nyilatkozni az ügyben.

Az elnökség kedden módosította a párt szabályzatát is. Eszerint, azok a képviselők, akiknek párttagsági jogát felfüggesztették vagy kizárták őket az FKGP-ből, nem lehetnek tagjai a frakciónak sem. A képviselőcsoportban három ilyen személy van, Bánk Attila volt frakcióvezető, Horváth Béla és Várhelyi András. Ezeknek a képviselőknek át kell ülniük a függetlenek közé. "Mi úgy tekintjük őket, mint akik nem tagjai a kisgazda képviselőcsoportnak" - mondta Torgyán József. A kisgazda vezető - mint mondta - nem tart attól, hogy a koalíciós arányok megváltoznak, ha tovább csökken a kisgazda frakció létszáma. "Az FKGP-ből távozó személyek többször kijelentették, hogy a kormánykoalíció mellett szavaznak, így a kormányprogram teljesítése
nincs veszélyben" - mondta az FKGP elnöke.

Bánk Attila közölte: félórát röhögött az elnökség döntésén.

"Macedóniának nem üzentek hadat?" - kérdezte Bánk.

Bánk lehetetlennek tartja az elnökség döntését, mivel a párt alapszabályzatát csak a nagygyűlés módosíthatja.

"2100 embert nem helyettesíthet 13" - mondta felháborodottan a volt frakcióvezető.

Az elnökség a három képviselőt érintő döntésen kívül, a nagyobb pártfegyelem érdekében, több döntést is hozott. Az országos elnökség csak azokat tekinti a párt tagjainak, akik elfogadják a párt programját, a pártalkotmányt, és alávetik magukat a pártfegyelemnek. Az FKGP-ben és az országgyűlési képviselőcsoportban együtt kell szavazni a vezető testület elnökével, mert aki ezt nem teszi meg, visszahívják tisztségéből.

Abban az esetben, ha a frakciószabályzatban és a pártalkotmányban egymásnak ellentmondó rendelkezések vannak, akkor a pártalkotmány szerint kell eljárni. Az elnökség elhatározta azt is, hogy a párt vezetőségét át kell világítani, a jövőben csak szigorú politikai és személyi ellenőrzés alapján juthatnak állami, országgyűlési, önkormányzati és
párttisztségekhez az FKGP tagjai. Ezeken kívül határoztak arról is, hogy a jövőben nem fordulhat elő az, ami Győrben megtörtént, hogy a pártelnök ellen fordult kisgazdák a székházhoz szerveztek összejövetelt, és ezzel akadályozták a megyei vezetőség munkáját. A szigorú szabályozások ellenére Torgyán József kedden azt állította, hogy az FKGP szabályzata a legdemokratikusabb szabályzat Európában.

[origo]