Egy ügyvéd az Alkotmánybíróságtól kéri a dohányreklám felülvizsgálatát<br/>

Vágólapra másolva!
A jogállamisággal és az uniós normákkal is ellentétes, sérti a gazdasági verseny szabadságát, valamint diszkriminatív a gazdasági reklámokról szóló törvény módosítása az Alkotmánybírósághoz forduló ügyvéd szerint. Bár a reklámszövetség is aggályosnak tartja a jogszabályt, egyelőre kivár.
Vágólapra másolva!

Több ponton is alkotmánysértőnek találja a gazdasági reklámokról szóló törvény módosítását Schiffer András ügyvéd, ezért az Alkotmánybírósághoz fordult. A dohányreklámozás teljes tilalma 2002. január elsejétől vonatkozik a köztéri reklámokra, a sajtótermékekre, az internetre és a mozikra viszont már fél évvel korábban, ez év június elsejétől érvényes a szigorítás. Ezt alkotmányellenesnek találja az ügyvéd, mivel ellentétes a jogállamiság elvével. E szerint ugyanis egy jogszabály hatályba lépésének idejét úgy kell meghatározni, hogy kellő idő maradjon a felkészülésre. A dohányreklámok tilalma pedig korántsem csak a dohánypiacot érinti érzékenyen. A velük már szorosan együttműködő reklámcégek, sajtó- és internetvállalkozások, köztéri hirdetők éves forgalmának csaknem egyharmada dohányreklám.

Schiffer András szerint az állam nem vállalhatja át az állampolgárok felelősségét abban, hogy megőrizzék saját egészségüket, ezzel tehát nem magyarázható a dohányreklámok tilalma. Ahhoz egyébként, hogy megváltozzon egy társadalmi magatartásminta, lényegesen hosszabb idő szükséges, mint amennyi alatt az érintettek a megváltozott helyzethez alkalmazkodni tudnának.

Alkotmányosan szintén aggályos, hogy a hatályba lépő rendelkezés indokolatlan előnyben részesíti a köztéri reklámozókat. Mivel az egyes médiumok a piacon egymással versenyben állnak, a diszkrimináció egyben sérti a gazdasági verseny szabadságához fűződő alkotmányos jogot is. Az ügyvéd egyébként nem lát különbséget az egyes médiumok alkalmazkodási képessége között.

Alkotmánysértőnek találja továbbá Schiffer András, hogy a gazdasági miniszter kizárólag a világszintű nemzetközi motorsportrendezvényeknek, külön kérelemre és határozott időre, de adhat felmentést a tilalom alól. Annak ellenére, hogy az ilyen rendezvényekhez nem fűződik sem nemzetgazdasági, sem pedig más alkotmányos érdek, ami más rendezvénynek ne lenne jellemzője. Viszont például a Forma-1-et éppen a fokozottan védeni kívánt fiatal korosztály követi nyomon, az autókon jól látható cigarettareklámokkal együtt. Schiffer úgy véli: egy jogállamban megengedhetetlen, hogy egy közhatalmi szervnek ne kelljen jogi szabályokhoz igazítania a döntését, márpedig nincs részletesen szabályozva, hogy mikor tiltható be egy reklám.

A szólásszabadság súlyos és aránytalan sérelmével járhat, hogy bevezetik az előzetes cenzúrát, vagyis hogy betilthatnak reklámot annak megjelenése előtt - véli az ügyvéd.

Beadványa szerint a dohánytermékek reklámozásának teljes megtiltása azért is alkotmányellenes, mert ellentétes nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettségünkkel. Magyarország ugyanis az Európai Megállapodásban vállalta, hogy jogszabályait az Európai Unió jogrendjéhez közelíti.

A reklámtörvény viszont olyan tilalmat vezetett be, ami az Európai Bíróság szerint is összeférhetetlen az uniós jogrenddel, sőt az alapvető jogelvekkel, minderre ráadásul olyan rövid felkészülési időt hagyva, ami szintén merőben szokatlan a több piacot érintő uniós jogrendben.

A Magyar Reklámszövetségnek is vannak aggályai az életbe lépő új jogszabállyal kapcsolatosan. Például annak pontatlan megfogalmazásai miatt - mondta el kérdésünkre Levendel Ádám elnök. Ezért is fordult a szervezet a köztársasági elnökhöz előzetes normakontrollt kérve. Ez azonban nem történt meg, így - fegyelmezett szakma lévén - a reklámozók betartják a hatályos törvény rendelkezéseit, attól függetlenül, hogy egyetértenek-e vele vagy sem.

Ugyanakkor nagyon bíznak abban, hogy a jogszabály néhol homályos és pontatlan megfogalmazásával a jogalkalmazók nem élnek vissza. Levendel Ádám elmondta: a reklámszövetség mindaddig nem tesz konkrét lépéseket a megváltozott reklámtörvény ügyében, amíg az nem lehetetleníti el működésüket.

(Népszava)