Hullámverés nehezíti a védőmunkálatokat a Tiszán<br/>

Vágólapra másolva!
A helyenként 40 kilométer/órás szél sok helyütt kikezdte a gátak oldalát. Tiszasülynél 250 méteren új védőműveket kellett kiépíteni. A szél továbbra is fúj, de nem jósolnak jelentősebb esőt csütörtökre. Az eddig lehullott csapadék miatt már az ötödik árhullám vonul le a Felső-Tiszán. Tarpánál kiépítették a felvonulási utat, így könnyebben megközelíthető a helyreállítási munkálatok helyszíne.
Vágólapra másolva!

A Tisza középső szakaszán Tiszafüred és Kisköre között lényegében változatlan a vízállás, Kisköre alatt lassan árad a folyó, viszont most leginkább a hullámverés ad munkát a védekezőknek. Ez elsősorban Tiszasüly környékén jelent komoly gondot, ahol 400 méteren a már meglévő védelmi létesítményeket kellett megerősíteni, illetve 250 méteren újat kellett építeni. A Tisza-tó mentén, Tószegen és Vezsenyen szintén folyt a hullámverés elleni művek karbantartása, illetve kiépítése.

A szakemberek Szolnok térségében lassú, folyamatos áradásra számítanak, az ottani tetőzés mértékének előrejelzése (830-850 centiméter) továbbra is érvényben van. A Közép-Tisza vidékén szerdán 3,7-9,1 milliméter közötti csapadék hullott, csütörtökre jelentősebb esőt nem jósolnak. Változó irányú, átlagosan maximum 20 kilométer/óra sebességű szél várható, a széllökések sebessége elérheti a 40 kilométer/órát.

A közép-tiszai 410 kilométer hosszú árvízi fővédvonalakon a készültség mértéke nem változott, így Tiszafüredtől Csongrádig harmad-, míg a Hármas-Körös visszaduzzasztással érintett alsó szakaszán másodfok van érvényben. A védekezésben jelenleg 930 főt foglalkoztat a vízügyi igazgatóság.

A létszám zömét a tizenkét órás váltásban a töltéseken lévő figyelőszolgálat teszi ki. A fakadó- és szivárgóvízzel borított terület hossza tíz kilométerrel nőtt, jelenleg 36 kilométer. A gátak mentén a vízzel borított terület nagysága 55 hektár. A csapadékos időjárás megnehezítette a védekezés feltételeit, a földanyagú töltéseken a közlekedés ilyen időben szinte lehetetlen, illetve erősen rongálja a gát tetejét. A forgalom fenntartása érdekében rendszeresen karbantartják a gátkoronát. A figyelőszolgálat az elmúlt 24 óra alatt nem jelentett olyan újabb jelenséget, ami azonnali beavatkozást tett volna szükségessé.

A víz világnapján a vízügyi igazgatóság a tavalyi szolnoki maximális tetőzési szint (1041 centiméter) megörökítésére táblát helyezett el a szolnoki közúti Tisza-híd pillérjén.

Már az ötödik árhullám vonul le a Felső-Tiszán

Már az ötödik árhullám vonul le a Felső-Tiszán, és a hét végén várhatóan ismét emelkedik majd a folyó vízszintje. A jelenlegi árhullám a nap folyamán Lónya és Záhony térségében tetőzik.

A Tiszán Vencsellő és Tiszatelek között, a Lónyay-főcsatornán a torkolat és Kemecse között a magas vízállás miatt másodfokú készültség van érvényben. A vízügyi igazgatóság harmadfokú készültséget tart fenn a tarpai gátszakadás térségében a végleges helyreállításig, valamint a Beregben a Tisza jobb partján, két szakaszon. A Túr mentén a bal parti suvadások és a Palád patak tönkrement töltése miatt szintén harmadfokú a készültség.

A szakemberek már befejezték a tarpai töltésépítés felvonulási útjának kialakítását, így a földet szállító járművek az eső ellenére is biztonságosan tudnak közlekedni. Az az információ, hogy a Borzsa patak töltésszakadása miatt ukrán oldalon megindult a vízátfolyás Tarpa irányába, rémhírnek bizonyult.

(MTI)

Ajánló: