Naponta hatszáz forintot kap minden árvízkárosult <br/>

Vágólapra másolva!
A kitelepítetteket ellátó családok ezentúl lakásbérleti szerződések keretében kapják meg költségeiket. Háztartásonkét tízezer forintot kapnak a területileg illetékes önkormányzatoktól, de a számlát az állam a vis major keretből állja. A beregi térségben az állattetemeket már mindenhol begyűjtötték, a szemetet pedig közmunkaprogram keretében szedetik össze.
Vágólapra másolva!

Több mint ezer ember maradt fedél nélkül Beregben a felső-tiszai árvíz következtében. Többségük rokonoknál, ismerősöknél, sokan azonban idegen családoknál találtak menedéket. Mivel "a kényszerű vendégeskedés" az árvízkárosultak házának újraépítéséig, a tervek szerint őszig tart, a befogadók költségeit a kormány vis major keretéből fedezi - hangzott el azon az értekezleten, amelyet tegnap a helyreállítási és újjáépítési bizottság tartott Nyíregyházán a beregi polgármestereknek.

A kitelepítetteket befogadó családok nettó tízezer forintot kapnak. Ez az összeg ötven százalékkal nőhet vagy csökkenhet attól függően, hogy négytagúnál több vagy kevesebb főből áll a befogadott család. A pénzt az illetékes önkormányzatok fizetik, de a számla végső soron az állam vis major keretét terheli. Döntöttek arról is, hogy minden károsult személyenként, naponta 600 forintot kap ellátására mindaddig, amíg véglegesen nem rendeződik lakhatása. A tegnapi nyíregyházi fórumon vehették át megbízóleveleiket a települési újjáépítési biztosok. A főként önkormányzatoknál dolgozó építési szakirányú végzettséggel rendelkező biztosok feladata lesz felügyelni a helyreállítás szakszerűségét, zavartalan menetét.

Tegnap újabb településen, Vámostyán állt helyre az ivóvízszolgáltatás. Szerdán megnyitották az árvíz miatt ideiglenesen és részlegesen lezárt beregsurányi határállomást is. Javában zajlanak a bontási munkálatok, főként az árvíztől leginkább sújtott Gergelyugornyán, Jándon és Gulácson. Jüttner Csaba, Vásárosnamény polgármestere lapunknak úgy fogalmazott: bízik abban, hogy az építési munkákat döntő részben helyi, beregi vállalkozókra bízzák. Így ez a szegény, sok kárt szenvedett térség valami kis haszonhoz is juthat az árvíz után.

A kárfelméréssel párhuzamosan megkezdődött a környezeti károk számbavétele is - tudta meg a Magyar Hírlap Bogdányiné Mészáros Ágnestől, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatójától -, a tizennégy elöntött beregi település közül nyolc helyen van hulladéklerakó, közülük ötöt teljesen, kettőt részlegesen elöntött az ár. Tudósítónk tapasztalatai szerint főleg Tarpa, Gulács, Jánd térségében mosta el a szeméttelepet a víz. Itt ugyanis közel a gátszakadáshoz olyan erős volt a sodrás, hogy a kerítéseket kidöntve az átsodró víz magával vitt mindent. Fákon, bokrokon fennakadt szemetet látni ezen a területen mindenfelé.

Az állatdögöket információnk szerint már mindenhol begyűjtötték, a szemetet pedig a jövő hétfőn induló nagy térségi közmunkaprogram keretében fogják összeszedni.

(Magyar Hirlap)