A nyaralás a gazdagok kiváltsága<br/>

Vágólapra másolva!
A kiadások harmadát az élelmiszer, egyötödét pedig a lakásfenntartási költségek jelentik. A nyaralás még mindig csak a magyar társadalom egy szűk rétegének kiváltsága.
Vágólapra másolva!

A kiadások harmadát az élelmiszer, egyötödét pedig a lakásfenntartási költségek jelentik. A fogyasztás felét a többi tétel teszi ki, ezek közül a legfontosabb a közlekedés és a hírközlés. A háztartások átlagosan a jövedelmük 84,8 százalékát fogyasztják el.

A szegényebb és a gazdagabb rétegek között alig van különbség abban a tekintetben, hogy jövedelmük mekkora hányadát fordítják élvezeti cikkekre vagy lakáskarbantartásra. Nagy különbségek vannak viszont aközött, hogy az egyes csoportok a jövedelmüknek mekkora hányadát tudja oktatásra, szórakozásra vagy üdülésre fordítani.
A legtöbbet a vállalkozók háztartása költ, településtípus szerint pedig a budepestiek.

A kulturális fogyasztás tekintetében jelentős különbségek tapasztalhatók a nemek szerint is: a nőkre jellemzőbb inkább az olvasás, színházba járás, tévénézés.

Az üdülési szokásokat egyrészt az anyagi korlátok, másrészt a szokások határozzák meg.
A nyaralás még mindig csak a magyar társadalom egy szűk rétegének kiváltsága. A TÁRKI által megkérdezett családoknak csupán a 17 százaléka mondta azt, hogy a jövedelmük egy részét nyaralásra költötték 2000-ben. A felnőtt lakosságnak pedig csak a 40 százaléka vallotta azt, hogy az elmúlt öt évben legalább egyszer volt nyaralni, vagyis az emberek 60 százaléka egyáltalán nem nyaralt.
Külföldre az elmúlt öt évben a magyar lakosság 18 százaléka jutott el. Azok közül viszont, akik nyaraltak az elmúlt öt évben, 45 százalékuk ment külföldre.
A nyaralók legnagyobb része egy hétre utazik el.

Nem meglepő, hogy 2000-ben is inkább a felső rétegekbe tartozók tudtak utazni, illetve minél több gyermek van a családban, annál kevesebb pénz jut nyaralásra. Megszűnt viszont a fővárosiak kiváltsága: a megyeszékhelyeken élők ugyanolyan arányban nyaraltak, mint a budapestiek. Továbbra is az északkeleti régió a legelmaradottabb ebből a szempontból.

Kapcsándi Dóra