Várhatóan nem fizetnek a gazdasági épületek káraira<br/>

Vágólapra másolva!
Ma dönt a kormány arról, hogyan kártalanítja az árvíz sújtotta települések lakóit. A Népszava információi szerint az előterjesztés azt tartalmazza, hogy a magántulajdonú ingatlanok közül csupán a lakóépületeket finanszíroznák, a más célúak kárait nem. Márpedig gazdasági és egyéb épületekben 1,1 milliárdos pusztulást regisztráltak.
Vágólapra másolva!

Várhatóan ma dönt a kormány arról, hogyan és milyen mértékben kártalanítja az árvíz sújtotta beregi térség károsultjait. Bár Orbán Viktor miniszterelnök korábban ígéretet tett arra, hogy a katasztrófa érintettjei kártalanításra - azaz káruk teljes megtérítésére - számíthatnak, úgy tűnik, ez nem valósul meg.

A kormány-előterjesztés szerint ugyanis a nem lakáscélú ingatlanok kárait nem térítik meg - tudta meg a Népszava. Ez hozzávetőlegesen 1,1 milliárd forint. Ez a terv annak ellenére, hogy két héttel ezelőtt Borókai Gábor kormányszóvivő úgy fogalmazott: "Legalább 100 százalékban kártalanítja a kormány a felső-Tisza-vidéki árvízben megsérült önkormányzati vagy magántulajdonban lévő épületek tulajdonosait."

Állami támogatásból finanszírozzák a tervek szerint a magántulajdonú lakóépületek és az önkormányzati kötelező feladatok ellátását biztosító ingatlanok helyreállítását és újjáépítését.

Súlyosan érintheti egy ilyen döntés az árvízi pusztítás károsultjait. Az érintett települések vezetői hangoztatják: teljes kártérítés nélkül képtelenek lesznek az újjáépítésre. A beregiek számára nélkülözhetetlenek a nem lakáscélú ingatlanok is, hiszen ezeket mindennapi megélhetésük biztosításához használták.

Várhatóan a hét közepéig döntenek az építkezéseket lebonyolító cég vagy cégek kilétéről is. - A konzorciummal nem akartuk aláírni a szerződést addig, amíg nem született meg a kormányhatározat. Bízunk benne, ez az ígéretek szerint holnap megtörténik –mondta Kozári László ezredes, az OKF főtanácsosa.

A megállapodás és a szerződés megkötése azért is sürgető, mert a tervek szerint a romeltakarításnak április 15-ig be kell fejeződnie, s azt követően azonnal meg kell indulnia az építkezésnek, hogy időben befejeződhessen a munka.

A biztosítókhoz továbbra is folyamatosan érkeznek a kárigények. Az AB-AEGON Biztosító Rt.-hez még mindig naponta 5-6 bejelentés érkezik. Az átlagkár 1,2 millió forint, ez azonban várhatóan 300 ezer forinttal emelkedik majd - tudtuk meg Horváth Andrea vezérigazgató-helyettestől. Az eddigi 1604 bejelentés (összesen 1,2 milliárdos igény) közül több mint 30 Tarpáról érkezett, 200-at Gergelyiugornyán regisztráltak s 100 feletti a panaszos Gulácson és Tiszaszalkán is. Két kártípus jellemző: a ténylegesen elöntött házak megrongálódásain kívül a szárazon maradt, de kitelepített lakók költségeit is megtérítik.

Az AB-AEGON a múlt hét közepéig beérkezett igényekre már kiutalta a pénzeket. Ennek 70 százalékát a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Takarékszövetkezethez folyósították a károsultaknak. Ez egyrészt biztonságos, másrészt lényegesen gyorsabb is – mondta Horváth Andrea.

Hasonlóan utalja a kártérítést a Hungária Biztosító Rt. is. Társaságuknál a legtöbb kárt Jándról jelentették, aztán Gergelyiugornya, Tákos, Gulács és Tarpa a sorrend. A várakozások szerint a végleges kárösszeg a mezőgazdasági és ipari pusztításokat is beleértve 600 millió forint fölé emelkedik majd. Továbbra is számítanak kárigényekre, hiszen sokan még vissza sem tudtak költözni - figyelmeztetett Sipos József kommunikációs igazgató.

A 300 ezer forintnál kisebb összegű kártérítéseket már a szemlével egyidejűleg a helyszínen kifizette a Generali-Providencia Biztosító Rt. Az ennél nagyobb összegű kártérítések folyósítása folyamatosan történik. Így az 556 bejelentés közül több mint 300-at már véglegesen rendeztek. A bejelentett kár összesen 500-600 millió forint lesz - tudtuk meg Kiss Attiláné osztályvezetőtől.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2001. április 2.)