Erősödött a jobboldal, de csökkent az érvényesség esélye a dabasi választáson<br/>

Vágólapra másolva!
A MIÉP és az MDNP jelöltje is visszalépett a dabasi időközi országgyűlési választástól. A két jelölt az előző, érvénytelen szavazáson összesen 19%-ot szerzett, és most a kormány jelöltjének támogatására bíztatják szavazóikat.
Vágólapra másolva!

Vasárnap tartják Dabason az országgyűlési képviselőválasztás második fordulóját. A két héttel ezelőtti szavazás érvénytelen volt, mert a választóknak csupán 28 százaléka ment el szavazni. Most vasárnap 25 százalékos részvétel is elegendő az érvényességhez, és a legtöbb szavazatot kapó jelölt lesz a térség képviselője. Ha ezen a hétvégén is érvénytelen lesz a szavazás, akkor a 2002-es általános választásokig már nem lesz képviselője a dabasi körzetnek.
Két hete a legtöbb voksot Szűcs Lajos, a Fidesz-FKGP-MDF közös jelöltje kapta. A második legtöbb szavazatot Kovács István szocialista jelölt szerezte. Az összesen nyolc jelöltből kettő jelezte, hogy visszalép a vasárnapi megmérettetéstől: Franka Tibor, a MIÉP jelöltje, aki harmadik lett, és Pusztai Erzsébet, az MDNP-VP közös jelöltje, aki a negyedik legtöbb szavazatot kapta. Az SZDSZ, Harmadik Oldal Magyarországért, Zöld Demokraták és KDNP jelöltjei várhatóan újra indulnak, de utóbbi pártok jelöltjei egyenként kevevesebb mint 1000 szavazatot kaptak, így vélhetően most vasárnap sem szerepelnek átütő sikerrel.

Először Franka Tibor, MIÉP-es jelölt visszalépése dőlt el. A hírt Csurka István, a MIÉP elnöke jelentette be szombaton. Csurka azzal indokolta a döntést, hogy mindenképpen szeretnék elkerülni, hogy az MSZP jelöltje győzzön. Ezért arra kérik Franka támogatóit, hogy a kormány jelöltjére szavazzannak. Csurka szerint a harmadik helyen végzett Franka nem tudna előbb végezni, ezért kár pénzt költeni további kampányra. Csurka azt is kifejtette, hogy 2002-től Fidesz-MIÉP koalíció is vezethetné az országot. A MIÉP elnöke szerint a másik alternatíva a Fidesz-MSZP szövetsége lenne, ami felmorzsolná a Fideszt, és egyébként is az SZDSZ győzelmét jelentené, mert a liberális párt emberei beépülnek a két nagy pártba. Csurka elmondta, hogy Franka visszaléptetése egyoldalú döntés volt, a Fidesz nem kereste meg ezzel az igénnyel a pártot.

Csurka bejelentését nagy felháborodással fogadta az MSZP és az SZDSZ és Pusztai Erzsébetet, az MDNP jelöltjét is elbizonytalanította. Az MSZP és az SZDSZ vezető politikusai többször is elmondták, hogy a Fidesz további együttműködésre készül a MIÉP-pel, amely szerintük szélsőségesen nacionalista párt, mely radikalizmusával a demokráciát veszélyezteti. Kovács László, az MSZP elnöke nyílt levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, amelyben arra szólítja fel Orbánt, hogy határolódjon el a MIÉP-től, és nyíltan közölje, milyen együttműködést tart lehetségesnek Csurka pártjával.

A Fidesz részéről Kövér László pártelnök nyilatkozott eddig a MIÉP támogatásáról. Kövér hétfőn Győrben azt mondta, nem látja lehetségesnek, hogy pártja közösen kormányozzon a MIÉP-pel, bármit hozzon is a 2002-es választás. Kövér hozzátette, hogy az Európai Uniós csatlakozás szempontjából is aggályos volna a MIÉP kormányra kerülése. A szocialisták utóbbi mondat alapján úgy érzik, hogy a Fideszt csak a nemzetközi nyomás gátolja abban, hogy nyíltan együttműködjék a MIÉP-pel.

Az MDNP-Vállalkozók Pártja jelöltje, Pusztai Erzsébet csütörtökön jelentette be visszalépét, a kormány jelöltje javára. Pusztai azért várt mostanáig a visszalépéssel, mert a baloldali politikusokhoz hasonlóan ő is attól tartott, hogy valamilyen szövetség szerveződik a MIÉP és a Fidesz között. A MIÉP ugyanis az MDNP számára vállalhatatlan, de Pusztai meggyőződött arról, hogy a két párt között nincs szoros kapcsolat. Pusztai jelölése már az első forduló előtt nagy vihart kavart, mert egyik szervezője volt az MDF-fel kötött Békejobb szövetségnek. A Békejobb egy jobbközép alternatívája lett volna a Fidesznek, az MDNP, MDF, VP részvételével. A Fidesz azonban rossz néven vette a Békejobb szerveződését, és Pusztai Erzsébetet tavaly leváltották egészségügyi államtitkári posztjáról. Sokáig nem dőlt el, hogy az MDF Pusztait, vagy a Fidesz-kisgazda jelöltet támogatja ezen a választáson. A legkisebb koalíciós párt végül beállt a Fidesz mögé. Bár Pusztai Erzsébet továbbra is lehetségesnek tartja, hogy jövőre az MDF is részt vesz a Békejobban, pártja most mégis a Vállalkozók Pártjával erősíti szövetségét. A két párt várhatóan még a tavasszal unióra lép.

Míg két jobboldali jelölt is visszalépett a második forduló előtt, a baloldalon újra indul mindenki. A szocialistáktól való leválást utóbbi időben egyre határozottabban hírdető SZDSZ újra indítja jelöltjét, aki ötödik lett két hete Dabason. A szabaddemokrata Nagy Ferenc ugyan csak 4%-ot szerzett, de újraindulása ronthatja a szocialista Kovács István esélyeit. Két kisebb párt, a Harmadik Oldal Magyarországért, és a Zöld Demokraták jelöltjei biztosan jelezték, hogy újra indulnak vasárnap. Várhatóan most már a KDNP jelöltje sem lép vissza a vasárnapi megmérettetéstől.
A két jelölt visszalépése várhatóan segít majd Szűcs Lajosnak, aki így ismét első helyen végezhet, kétséges azonban, hogy meglesz-e az eredményességhez szükséges 25 százalékos részvétel, hiszen a visszalépett jelöltek támogatóinak nem mindegyike akar majd másra szavazni, így egy részük ezúttal otthon maradhat.

[origo]

Ajánló:

Korábban:

(2001. április 5.)