Az MSZP három kormányfőjelöltje szigorú feltételeket szab<br/>

Vágólapra másolva!
A szocialista párt országgyűlési képviselőcsoportja és országos elnöksége is zárt ülésen foglalkozott hétfőn a miniszterelnök-jelöléssel kapcsolatos kérdésekkel. Az elnökség éjjel 1 óráig tárgyalt a párt kormányfő-jelöltjéről. Az [origo] információ szerint a Juhász Ferenc alelnök vezette küldöttség beszámolt a jelöltekkel folytatott megbeszélésekről. Három esélyes van a posztra: Kovács László pártelnök, volt külügyminiszter; Medgyessy Péter volt pénzügyminiszter és Németh Miklós volt kormányfő. Az elnökség az ő írásban benyújtott véleményüket is elolvashatta. Eszerint mindhárman feltételekhez kötik a jelölés elfogadását.
Vágólapra másolva!

Az [origo] MSZP-s köröktől úgy értesült: a miniszterelnök-jelöltekkel tárgyaló három fős bizottság - Juhász Ferenc alelnök, Nagy Nóra elnökségi tag és Csiha Judit választmányi alelnök - eddig csak szándéknyilatkozatot gyűjtött csak be az esetleges jelöltektől.

Az este 7 óra körül kezdődött elnökségi ülésen meghallgatták a háromfős küldöttséget. Az [origo] információi szerint a küldöttség négy poltikustól kért szándéknyilatkozatot arra nézve, hogy vállalnák-e a kormányfő-jelölt tisztségét. Kovács László pártelnök, volt külügyminiszter; Medgyessy Péter volt pénzügyminiszter, Németh Miklós volt kormányfő és Nagy Sándor frakcióvezető neve mellett meg nem erősített hírek szerint Szili Katalin elnökhelyettes neve is felmerült. Burány Sándor szocialista képviselő - aki nem tagja a küldöttségnek - ezt tagadta.

A küldöttség meghallgatása után a három biztos jelölt - Kovács László pártelnök, Medgyessy Péter volt pénzügyminiszter és Németh Miklós volt kormányfő - feltételeiről, illetve elképzeléseiről tárgyaltak. A három jelölt ugyanis levélben ismertette az elnökséggel elképzeléseit. Medgyessy Péter volt pénzügyminiszter akkor vállalja a miniszterelnök-jelöltséget, ha a szocialisták változtatnak eddigi kommunikációs stratégiájukon. Medgyessy "a győzelemhez elengedhetetlen változások" feltételei között említi, hogy biztosítva legyen a szocialista kormányfőjelölt egységes és tartós támogatása a párt vezetői részéről. Emellett véget kell vetni az egyéni stratégiák építésének - írta a párt elnökségének feltételeit összefogaló levelében Medgyessy.

Németh Miklós azt javasolja, hogy az MSZP előbb értékelje a kialakult politikai helyzetet, és csak utána jelöljön miniszterelnököt. Ha ez megtörténik, Németh elfogadja a felkérést. "Alapvető fontosságúnak tartom, hogy hogy a fenti kritériumok mentén az MSZP először értékelje a novemberi kongresszus óta eltelt időszakot, a jelnelegi helyzetet és a teendőket, és utána jelöljön csak miniszterelnököt. A fordított sorrend csak látszat- és áldemokráciát jelentene. Nem kívánok részt venni abban, hogy csoportok, platformok jelöltjeinek állításával és 'előfutam'-küzdelmeivel megosszák a pártot, s ezzel választási esélyeit komolyan rongálják. Vagyis semmiféle előzetes forgatókönyv szerinti jeölési folyamatban nem kívánok részt venni. Az elnökségi bizottság kérdésére - vagyis arra, hogy vállalom-e a miniszterelnök-jelöltséget - világos és egyértelmű válaszom az, hogy amennyiben a kongresszus nem a fordított sorrendet, hanem az általam a fentiekben felvázolt menetrendet követi, akkor a miniszterelnök-jelöltség felvetése esetén megtisztelőnek érzem, ha nevem szóba kerül" - írta Németh az elnökségnek írt levelében.

A képviselőcsoport tagjai közül többen ugyanakkor szorgalmazták a miniszterelnök-jelölési folyamat felgyorsítását, és azt, hogy az MSZP végre a programját, és ne személyi ügyeit tárja a közvélemény elé.

Kovács feltétele, hogy ő kapja a legnagyobb támogatottságot. "Ha meg tudunk egyezni olyan jelöltben, akivel a legnagyobb a győzelem esélye, aki kész és képes egyéni ambícióit ennek alárendelve a párt vezetőivel egy csapatban dolgozni, én minden erőmmel támogatni fogom őt, hogy együtt vigyük győzelemre közös ügyünket. Ha minden körülményt mérlegelve erre én látszom a legalkalmasabbnak, akkor - de csak akkor - vállalom az ezzel járó felelősséget. Ebben az esetben a párt közvetlen irányítását a párt elnökhelyettesének kell átvennie, és természetesen nagyobb szerepet kell kapnia és vállalnia a párt alelnökeinek, többi tisztségviselőjének, az országos elnökség valamennyi tagjának. Ugyanakkor hangsúlyozni kívánom: saját jövőbeni szerepemet nem csak miniszterelnök-jelöltként, illetve miniszterelnökként tudom elképzelni" - írta az elnökségnek címzett levelében Kovács.

Bár a küldöttségnek még Nagy Sándor úgy nyilatkozott, hogy vállalná a jelölést, később azonban a politikus visszalépett. A frakcióvezető visszalépését Horn Gyula nyilatkozatával indokolja, amelyben Horn bejelentette, hogy Kovács László kormányfő-jelöltségét támogatja és a funkciók esetleges kettéválasztásakor - felkérés esetén - felváltaná őt a pártelnöki poszton. Nagy Sándor vasárnap közölte: az általa vezetett és szombaton ülésezett Szocialista Platform is úgy ítéli meg, hogy "Horn Gyula nyilatkozata, ami egy Kovács Lászlóval történt megállapodást sejtet, alkalmas az MSZP vezető tisztségviselői közötti minimálisan szükséges bizalom megrendítésére, és arra, hogy egy demokratikusnak elgondolt jelölési folyamatot nevetségessé tegyen, azt egy rosszízű paktum-politikával helyettesítse". Kovács László pártelnök tagadta, hogy paktumot kötött Horn Gyulával. A hétfői frakcióülésen Kovács László megerősítette azt a kijelentését, hogy - Nagy Sándor frakcióvezető feltételezésével szemben - nem kötött paktumot a volt miniszterelnökkel. Horn nyilatkozatával több szocialista felháborodását kiváltotta. Az egyik képviselő például a Képviselői Irodaház folyosóján mesélte, hogy majdnem nekihajtott egy villanyoszlopnak, amikor meghallotta, mit mondott Horn.

A volt miniszterelnök még 1997-ben - amikor először felmerült a miniszterelnöki és a pártelnöki poszt szétválasztásának ötlete - mindkét funkciójához ragaszkodott, és közölte: ha szétválasztják a két funkciót, mindkettőről lemond. Most azonban azt mondja: más idők járnak.

A választmány döntése szerint június 9-én tartják a kongresszust, ahol megválasztják a miniszterelnök-jelöltet. A kongresszus előtt még a megyei értekezleteken is szó lesz a jelöltekről. Tehát június 9-ig a három jelölt fog kampányolni az MSZP-ben. Az [origo] úgy tudja: Medgyessyt valószínűleg már a héten meghallgatja az elnökség, Némethre pedig a jövő héten kerülhet sor.

Az elnökségi ülésen egyetértés volt abban, hogy a párt egységesen támogatja majd azt a személyt, akit a kongresszus végül miniszterelnök-jelöltnek választ.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Korábban:

(2001. április 8.)