Kollektív kisebbségi jogokat kíván biztosítani a vajdasági magyaroknak az új szerb vezetés<br/>

Vágólapra másolva!
Zoran Djindjics szerb miniszterelnök szerint az új szerb vezetés többek között oktatási és kulturális jogokat is szavatoló területi autonómiát fog biztosítani a vajdasági magyaroknak. A belgrádi vezető magyar partnerével, Orbán Viktorral közös sajtótájékoztatón számolt be tárgyalásukról. Mindkét fél kiemelte a két ország közötti gazdasági kapcsolatok fontosságát.
Vágólapra másolva!

Zoran Djindjics és Orbán Viktor
Fotó: Havaria Press

A jugoszláviai demokratikus változások óta első ízben látogatott Magyarországra a szerb kormány vezetője. Djindjics elmondta: Szerbia távlati céljait kedvezően befolyásolja, hogy Magyarország - szomszédai közül egyedüliként - nemsokára EU-tag lesz. Mint mondta, számítanak a csatlakozással összefüggő magyar tapasztalatok majdani átadására.

Zoran Djindjics utalt arra, hogy a szerb kormány - amelynek a Vajdasági Magyar Szövetség is tagja - még idén számos törvényt terjeszt elő az európai normákkal összhangban, s ezek közé tartozik majd a kisebbségekre vonatkozó is. A kormánykoalíción belül nincs nézeteltérés a kisebbségeknek járó jogok biztosítását illetően - közölte a belgrádi vezető.

Djindjics elmondta: Belgrád elfogadja a montenegrói lakosság többségének akaratát, amennyiben az egy önálló állam létrehozására irányul. Hozzáfűzte azonban, hogy Szerbia szeretné, ha megmaradna Jugoszlávia jelenlegi egysége.

A Szlobodan Milosevics elleni bírósági eljárást nem Hágában, hanem Belgrádban kell lefolytatni, mert így tudjuk igazán rekonstruálni múltunkat - közölte Zoran Djindjics. Úgy vélte, hogy senki sem mentheti fel Milosevicset, amit elkövetett, azért bűnhődnie kell. Ha Belgrád kiadná Milosevicset a hágai Nemzetközi Törvényszéknek, akkor saját problémáit exportálná - véli a szerb miniszterelnök.

A szerb miniszterelnök a magyar kormány segítségét is kérte ahhoz, hogy a megbukott rezsim külföldre menekített vagyonának, a bankszámláknak nyomára bukkanjanak. Zoran Djindjics Magyarország mellett Ciprust és Görögországot nevezte meg a szerb pénzek fellelhetőségi helyeként.

A magyar miniszterelnök szerint most lehetőség van arra, hogy Magyarország és Szerbia közösen járuljon hosszá az egész térség stabilitásához. Mindkét fél kiemelte a Jugoszlávia széthullása előtti jó gazdasági kapcsolatok helyreállításának fontosságát. Orbán Viktor bejelentette: szerb meghívásra a húsvét utáni héten magyar operatív gazdasági küldöttség látogat Belgrádba, "nagyra törő gazdasági együttműködési tervek" rögzítése érdekében.

A magyar-szerb gazdasági-kereskedelmi kötelékek erősítése szempontjából kulcskérdés a Duna hajózhatóságának visszaállítása. Az Európai Unió pénzügyi forrásokat ígért ehhez, várjuk Brüsszel egyértelmű válaszát a munkálatokra vonatkozóan - közölte Orbán Viktor.

(MTI)