A holokauszt emléknapján Áder nem tett különbséget a nemzetiszocializmus és a szocializmus között<br

Vágólapra másolva!
A holokauszt emléknapja alkalmából emlékülést tartottak kedden a Parlamentben. Az eseményen jelen voltak a képviselők, a kormány tagjai, a köztársasági elnök és a magyarországi zsidóság és a keresztény nagy egyházak vezetői is. Áder János, az Országgyűlés elnöke beszédében egyként emlegette a nemzetiszocializmust és a szocializmust. Kósáné Kovács Magda, az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság szocialista elnöke tiltakozik Áder beszéde ellen.
Vágólapra másolva!

Az államfő leveleit írt az emlékülés résztvevőinek, amit a helyszínen fel is olvasott. Mádl közölte: soha semmiféle hatalmat semmiféle hivatkozás fel nem jogosíthat arra, hogy életeket - mi több, 10 milliónyi életet - oltson ki. "A kegyeletes emlékezés és felelős számvetés bizonyosan hozzásegíthet minket magunk belső megnyugvásához, a mindannyiunkat egybekapcsoló békesség elnyeréséhez és a bűnök megismétlődésének megakadályozásához" - fogalmazott.

Áder János beszédében kijelentette, hogy a nácizmus romboló iszonyata a XX. század Európájának szomorú és szégyenteljes emblémájává vált. Mint fogalmazott: "A nemzetiszocializmus és a szocializmus emberi méltóságot semmibe vevő, lelketlen megsemmisítő gépezete az emberi lelkekben ejtette a legmélyebb sebeket."

Kósáné Kovács Magda, az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság szocialista elnöke tiltakozott az ellen, hogy Áder beszédében összemosta a nemzetszocializmust és a szocializmust.

"Ma már nincs olyan tanulatlan gyerek, aki összekeverné ezt a két szót, hiába hasonlítanak egymásra." - mondta Kósáné az [origo]-nak.

Répássy Róbert, az alkotmány- és igazságügyi bizottság fideszes alelnöke szerint Kósáné Kovács Magdának üldözési mániája van.

"Nyilvánvaló, hogy két történelmi korszakról beszélt Áder János. Voltak ugyan rokon vonások, de az, hogy ez összemosás lenne, ez üldözési mánia" - mondta Répássy.

Schweitzer József főrabbi az 57 évvel ezelőtti események előzményeit áttekintve azt mondta: minden gyűlöletre irányuló uszítás, előítélet, minden megkülönböztetés ember és ember között bűnös, sértő és elfogadhatatlan, káros a nemzet moráljára, és rontja annak hitelét a demokratikus világ előtt.

Az idén első alkalommal emlékeznek meg a középiskolákban szervezett formában a holokauszt áldozatairól. A megemlékezés napjául április 16-át jelölték ki, azt a napot, amikor 1944-ben, az akkori Magyarország területén, Kárpátalján, megnyitották az első gettót.

[origo]