Nyolc ügyvéd védi Tasnádit a kedden kezdődő perben<br/>

Vágólapra másolva!
Kedden kezdődik Tasnádi Péter és társai büntetőpere a Pest Megyei Bíróságon. Tasnádit többek között - elsőként az országban - bűnszervezet létrehozásával és irányításával vádolják, amiért akár húsz évre is elítélhetik. A per bonyolultságára jellemző, hogy az ügyben eljáró bírói tanács a szokásos három helyett öttagú lesz, Tasnádi védelmében pedig nyolc ügyvéd jár el.
Vágólapra másolva!

Az ügyészség Tasnádit nyolc különféle bűncselekménnyel, köztük - elsőként az országban - bűnszervezet létrehozásával és irányításával vádolja a kedden kezdődő perben. A bűnüldöző hatóságoknak a Büntető törvénykönyv bűnszervezetre vonatkozó paragrafusainak 1997 szeptemberi hatályba lépése után több mint három évvel, a Tasnádi-perben sikerült bíróság elé állítani maffiavádakkal illetett személyeket.

A vádiratban szereplő Btk-paragrafus tartalmazza többek között, hogy aki olyan bűnszervezetet hoz létre, illetve irányít, amelynek tagjai testi sértést, önbíráskodást, zsarolást követnek el egytől öt évig terjedő; aki pedig a szervezet tagja - ilyen vádat a Tasnádi-per másod-, harmad- és negyedrendű vádlottjával szemben fogalmaz meg az ügyészség - három évig terjedő szabadság-vesztéssel
büntetendő.

A bíróságnak azonban emellett csak Tasnádi esetében hét további, a Btk. négy fejezetét is érintő vádpont megalapozottságáról kell majd döntenie. A vádiratban szerepelnek Tasnádit illetően közrend elleni bűncselekmények, mint például az önbíráskodás és a lőfegyverrel visszaélés, személy elleni bűncselekmény - ilyen a felbujtóként elkövetett súlyos testi sértés -, vagyon elleni bűncselekmény, például zsarolás és sikkasztás, továbbá olyan gazdasági bűncselekmények, mint az adócsalás és a devizabűntett. A vádiratban foglalt események 1991 és 1999 között történtek.

Az ügy bonyolultságára, összetettségére jellemző, hogy az eljáró bírói tanács ezúttal, az egyébként szokásos három helyett öttagú lesz. A vádirat szerint Tasnádi körül egy szigorúan hierarchikus rendbe szerveződött csoport alakult ki, amelynek élén maga az elsőrendű vádlott állt.

Tasnádi a vezetői tekintélyét minden eszközzel igyekezett fenntartani, nem tűrt ellentmondást és elégtételt vett minden őt, illetve családtagjait ért vélt, vagy valós sérelemért. Többnyire nem csak az adóst, de annak családtagjait, illetve az erőszakos bűncselekmények szemtanúit is megfenyegették. Tasnádi a "tartozásokat" több év távlatából is számon tartotta, és különösen sérelmesnek tekintette, ha áldozatai a hatóságokhoz fordultak. Az ilyet évek múltán is igyekezett megtorolni.

Az elsőrendű vádlott által kiadott feladatokat az elsősorban testépítéssel és küzdősportokkal foglalkozó erős testalkatú másod-, harmad- illetve negyedrendű vádlottak hajtották végre.

Az egyik vádpont szerint egy ügyvédet azért inzultáltak, bántalmaztak súlyosan Tasnádi emberei, mert korábban a rendőrséghez fordult. Volt olyan eset, amikor szponzori díjként 1992-ben átadott 50 ezer forintos összeget Tasnádi utóbb tartozássá minősített és az "adóst" illetve élettársát is többször megverette. A sértett büntetőeljárást kezdeményezett, amelyet a rendőrség bizonyítottság hiányában megszüntetett, ugyanakkor a polgári bíróság Tasnádi javára döntött és a sértettet kötelezte 50 ezer forint és járulékainak megfizetésére.

A vádirat nem csak olyan esetet rögzít, ahol az áldozat feljelentése alapján indult nyomozást korábban megszüntették, de olyat is, ahol jogerős felmentés született olyan cselekmény miatt, ami perújítás nyomán jelen eljárásban ismét a vád része.

Az is megesett, hogy egy Budapesten zajló bírósági tárgyaláson - pontosan meg nem állapítható helyen és időben - Tasnádi Péter megfenyegette áldozatát, hogy meg fog halni. Ezután a sértettet Tasnádi három embere egy 1991-es kölcsön miatt 1997-ben a munkahelyén, egy balatoni étteremben két kollégája szeme láttára agyonverte.

Az ügyészség szerint Tasnádi a vagyon elleni, illetve a gazdasági bűncselekmények során arra használta vállalkozásait, hogy az illegálisan szerzett jövedelmeket eltitkolja, legalizálja.

A vádirat tartalmazza, hogy Tasnádi 1995 és 1998 között több mint félmilliárd forintos jövedelmet titkolt el, így 156 millió forint adót nem fizetett be. Tasnádi egyik, a Józsefvárosi piac őrzésével foglakozó cége olyan alvállalkozói láncolatot alakított ki amely 60 milliós adócsalásra nyújtott lehetőséget. A büntetőper tizenegyedrendű vádlottja Tasnádi felesége, akit bűnpártolással vádolnak. Korábban Tasnádi két fia ellen is büntetőeljárás indult zsarolás, illetve sikkasztás miatt. Egyikük a vádirat szerint külföldön van, ellene elfogatóparancsot bocsátottak ki.

A vádiratból kiderül az is, hogy Tasnádi korábban kétszer volt büntetve garázdaság, könnyű testi sértés és önbíráskodás miatt. Mindkétszer felfüggesztett szabadságvesztést kapott. Tasnádi Péter védelmében összesen nyolc ügyvéd jár el.

Tasnádit 1999. szeptember 6-án vette őrizetbe a rendőrség a Ferihegyi repülőtéren, azóta fogva tartják. A vádak bizonyítottsága esetén halmazati büntetésként akár húsz éves szabadság-vesztést is kiszabhat a bíróság. A Pest Megyei Főügyészség 35 oldalas vádirata alapján egyébként - összesen 16 vádpontban - tizenegy vádlott bűnösségéről kell majd döntenie a Pest Megyei Bíróságnak.

(MTI)

Korábban:

( 2001. április 19.)